تاریخ انتشار :چهارشنبه ۱۴ بهمن ۹۴.::. ساعت : ۴:۰۲ ب.ظ
print
فاقددیدگاه

فدرالی شدن یمن؛ مواضعِ بازیگران و پیامدها

پنج سال از بحران یمن می‏‌گذرد. طی این مدت، تنها طرحی که برای ساختار سیاسی آینده یمن ارائه شد، فدرالی شدن این کشور بود. در واقع؛ مداخله‌ی بازیگران خارجی در تمام مدت 5 سال گذشته و تلاش آن‌ها برای مدیریت بحران یمن سبب شد طرح‏‌های درونی و نشأت گرفته از اجماع بازیگران داخلی یمن برای ساختار سیاسی آینده‌ی این کشور ارائه نشود.

دریافت نسخه چاپی دریافت نسخه تلفن همراه

 

شده است. در حالی که گروه‌‏های سیاسی یمنی با نظارت سازمان ملل متحد قرار است دور بعدی مذاکرات خود را برگزار کنند، اما، هنوز طرح مشخصی برای ساختار سیاسی یمن وجود ندارد. تنها طرحی که در این زمنیه وجود دارد، مربوط به طرح کنفرانس گفتگوی ملی یمن مبنی بر تقسیم این کشور به شش اقلیم فدرالی است که در ژانویه ۲۰۱۵ ارائه شد. شواهد میدانی کنونی در یمن نیز گویای این است که اجرای این طرح در راستای منافع سعودی‏‌ها و متحدان‏شان قرار دارد. زیرا با توجه به اینکه در طرح تقسیم یمن به شش اقلیمی گرایش‏‌های قومی و قبیله‏‌ای مبنای تقسیم قرار گرفته است و اختلافات قومی و قبیله‏‌ای نیز در یمن یک تهدید جدی محسوب می‏‌شود، دولت مرکزی که در نتیجه این طرح در یمن روی کار آید دولتی ضعیف و وابسته خواهد بود. از این رو، سعودی‏‌ها و متحدانش از این طرح حمایت خواهند کرد. با این حال، شواهد سیاسی در یمن و اینکه حوثی‏‌ها متضرر اصلی در طرح تقسیم یمن به شش اقلیم فدرالی خواهند بود و جنبش جنوب یمن نیز نگران این است که این طرح صرفاً برای بازسازی حاکمیت باشد و به شکل جدی و واقعی نیز اجرا نشود، به نظر می‏‌رسد سعودی‏‌ها و متحدان یمنی و غیریمنی آن، توان اجرایی کردن این طرح را نداشته باشند.

—————————————-

فهرست منابع

۱- جام‏‌نیوز، (۱۸/۱۰/۱۳۹۳)، از سوی رئیس جمهور یمن: طرح نظام فدرالی برای یمن و مخالفت حوثی‏ها.

۲- عمادی سید رضی، (۳۰ آبان ۱۳۹۴)، برآورد وضعیت جنوب یمن و چالش‏های تشکیل دولت موقت، اندیشکده تبیین.

۳- فرهادتوسکی فرزاد، (۲۱ بهمن ۱۳۹۲)، اهداف پشت پرده تقسیم یمن به ۶ اقلیم فدرال/ محرومیت شیعیان حوثی از حقوق ملی. خبرگزاری مهر.

۴- UNICEF, (29 December 2015), Unicef Yemen Crisis Situation Report,

http://www.unicef.org/mena/UNICEF_Yemen_Humanitarian_SitRep_16_-_29_December_2015%281%29.pdf

برچسب ها:

دیدگاه خود را به ما بگویید.

لطفا معادله را به روز کنید