چرا یهودیان در فرانسه قدرتمند هستند؟

به نظر می‌رسد یهودیان همانطور که تاریخ فرانسه گواهی می‌دهد، همیشه شرایط را برای پیشبرد اهداف رژیم صهیونیستی در اروپا و سایر نقاط جهان فراهم کرده‌اند و در آینده از انجام هیچ اقدامی به نفع صهیونیست‌ها کوتاهی نخواهند کرد.

کشور فرانسه با بیش از 70 میلیون جمعیت یکی از کشورهای محوری در اتحادیه اروپا به حساب می‌آید. کمتر از یک میلیون نفر از جمعیت فرانسه را یهودیان و بیش از هفت میلیون نفر از این جمعیت را مسلمانان تشکیل می‌دهند، اما نفوذ و قدرت یهودیان در اداره کشور بسیار بیشتر از مسلمانان می‌باشد. حضور دو جامعه مسلمان و یهود در فرانسه، باعث بروز اختلاف‌هایی بر سر موضوعاتی نظیر فلسطین شده است. یهودیان علی‌رغم جمعیت اندک، با نفوذ در حوزه سیاسی، اقتصادی، علمی و رسانه‌ای این کشور توانسته‌اند سیاسیون، نخبگان و افکار عمومی مردم فرانسه را مدیریت کنند. یکی از دلایل نفوذ فرانسه در اتحادیه اروپا را می‌توان به حضور لابی قدرتمند یهودیت و صهیونیزم در این کشور دانست، که با حمایت بی‌چون و چرا از سیاست‌های رژیم صهیونیستی، توانسته‌اند جایگاه مناسبی را در مجامع بین‌المللی برای خود دست‌‌و‌پا کنند. بعد از حمله به فروشگاه یهودیان در پاریس،  بار دیگر موضوع یهودستیزی در فرانسه از سوی رسانه‌های یهودیان مطرح و داغ شد. در واقع انتقاد از یهودی‌ستیزی در فرانسه همیشه وجود داشته است، لذا نخبگان یهودی تلاش می‌کنند تا با مطرح کردن چنین موضوعاتی فضای امنی را برای جامعه یهودیان به‌وجود بیاورند. دولت فرانسه یکی از دولت‌هایی است که نسبت به شهروندان مسلمان خود بر سر موضوع حجاب در دانشگاه‌ها و ادارات و اقامه نماز در اماکن عمومی سخت می‌گیرد. در هیچ‌کجای اروپا شاهد چنین اقداماتی از سوی دولت‌ها نیستیم؛ حتی انگلستان که یکی از منفعت طلب‌ترین دولت‌های اروپایی به حساب می‌آید این چنین در برابر اعتقادات مسلمانان سخت‌گیری نمی‌کند. علت این امر را می‌توان در نفوذ یهودیان در لایه‌های بالای حاکمیتی فرانسه جستجو کرد.

تاریخچه‌ی نفوذ یهودیان در فرانسه

 

موضوع نفوذ یهودیت در فرانسه یکی از موضوعاتی است که همیشه محل ابهام بوده و هست و بیش از نیم قرن است که بحث و گفتگوهای زیادی در این باب صورت‌ گرفته است. وقتی ژنرال شارل دوگل در باب استقلال طلبی فرانسه لب به سخن گشود و از وجود لابی یهودیت در فرانسه ابراز ناراحتی کرد، جنجال‌هایی از سوی یهودیان برپا شد، یهودیانی که بعد از شکست فرانسه در جنگ جهانی دوم و به‌ دنبال ویرانی‌های ناشی از این جنگ، وارد حوزه‌های سیاسی، فرهنگی و اقتصادی فرانسه شدند و توانستند با ایجاد شبکه‌های یهود محور، افراد و نیروهای وفادار به آرمان صهیونیزم را تربیت کنند. انعقاد پیمان »سایکس پیکو« بین بریتانیای کبیر و فرانسه و با موافقت روسیه در سال 1916 اولین گام اروپایی‌ها برای کمک به تشکیل دولت یهود بود. این پیمان که باعث تقسیم سرزمین‌های عثمانی در خاورمیانه می‌شد، به نوعی زمینه حضور یهودیان در فلسطین اشغالی را رقم میزد. سی سال بعد یهودی‌ها توانستند با کمک اروپاییان فلسطین را اشغال کنند و نقشه نیل تا فرات را از فلسطین کلید بزنند. در واقع انگلیسی‌ها به اعراب قول داده بودند در صورت شورش علیه عثمانی‌ها، آن‌ها را به استقلال خواهند رساند، اما بعد از شکست عثمانی بدون اطلاع اعراب، این پیمان ننگین را با هماهنگی یهودیان فرانسوی اجرایی کردند.

اقدامات یهودیان در فرانسه

 

در سال 1943 یهودیان با انتقاد از حاکمیت فرانسه و عدم توجه به حقوق یهودیان در فرانسه اقدام به تشکیل مؤسساتی به منظور حفاظت و پشتیبانی از یهودیان ساکن فرانسه کردند. یکی از این م‍‍‍ؤسسات که تقریبا جزو اولین مؤسسات تشکیل شده توسط یهودیان بود، «شورای نمایندگی مؤسسات یهودیان» نام گرفت. با گذشت بیش از شصت سال از فعالیت این مؤسسه در فرانسه، این انجمن یهودی توانسته با نفوذ در لایه‌های حاکمیتی فرانسه مانند: ریاست جمهوری، احزاب، مجلس سنا و سایر سازمان‌های فرانسوی، لابی قدرتمندی برای خود دست‌ و پا کند. این انجمن سالانه با برپایی ضیافت شام در فرانسه از رئیس جمهور این کشور دعوت می‌کند تا ضمن حضور در این ضیافت، به ایراد سخنرانی بپردازد. به جرأت می‌توان گفت بعد از لابی آیپک در ایالات متحده آمریکا، این مؤسسه یکی دیگر از لابی‌های قدرتمند یهودیان در اروپا می‌باشد، تا جایی که روزنامه لوموند از حضور در سایه اعضای این شورا در دولت فرانسوا اولاند خبر داده است. حوزه سیاست داخلی فرانسه اگرچه از جناح‌های مختلف سیاسی -از چپ افراطی تا راست افراطی- تشکیل شده است، اما قریب به اتفاق سیاست‌مداران فرانسوی بر منافع یهودیت و صهيونیزم در فرانسه و جهان اتفاق نظر دارند. نفوذ جامعه یهودیت در فرانسه تا جایی است كه وقتی فرانسوا اولاند از بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی، خواست در تظاهرات «ضد ترورریسم» پاریس شرکت نکند با جنجال یهودیان فرانسوی مواجه شد و نتانیاهو بدون توجه به وی، به پاریس سفر کرد. در طول جنگ 22 روزه و 50 روزه غزه، دولت فرانسه با خیزش مسلمانان علیه اقدامات رژیم صهیونیستی روبرو شد. دولت فرانسوا اولاند تحت فشار جامعه یهودیت، قوانین سختی برای مقابله با تظاهرات علیه اقدامات اسرائیل در نظر گرفت. با این حال مردم فرانسه بدون توجه به این قوانین، با برپایی تظاهرات گسترده در پاریس در اعتراض به کشتار مردم فلسطین، راهپیمایی کردند. این در حالی بود که یک روزنامه آمریکایی از نقش موساد در حمله به دفتر شارلی ابدو نیز خبر داد. که چند ساعت بعد از انتشار، این خبر از روی خروجی سایت این روزنامه حذف گردید.

مهاجرت یهودیان؛ رفتن یا نرفتن

 

کشور فرانسه جزو کشورهایی است که یهودیان زیادی را در دل خود جا داده است. لذا، نتانیاهو بعد از حوادث اخیر، به بهانه یهودی‌ستیزی، امن‌ترین مکان را برای یهودیان، اسرائیل توصیف کرد. یکی از مشکلات که اکنون گریبان رژیم صهیونیستی را گرفته است، موضوع بحران جمعیت است. چندی است که موضوع رشد جمعیت جامعه یهودیان، باعث شده تا مقامات اسرائیلی به فکر بازگشت یهودیان به سرزمین‌های اشغالی باشند. هم‌چنین رشد فزاینده جمعیت مردم فلسطین و مهاجرت‌های معکوس، نگرانی آن‌ها را تشدید کرده است. از سوی دیگر، مقامات فرانسوی بیم آن دارند که با خارج شدن یهودیان از فرانسه، حجم عظیم از سرمایه مادی و معنوی که متعلق به یهودیان با نفوذ فرانسه است، از کشور خارج شود. لذا، فرانسوا اولاند از نتانیاهو درخواست کرده بود در این راهپیمایی شرکت نکند تا بیشتر جنبه‌‌ی اسلام هراسی این حوادث پررنگ شود. اخیرا، فرانسوا اولاند در مراسم سالگرد افسانه هولوکاست، از فرانسه به عنوان موطن یهودیان یاد کرد و از تدابیرجدید برای مبارزه با یهود‌ستیزی خبر داد. البته احتمال گسیل شدن یهودیان به سرزمین‌های اشغالی بسیار کم است، چرا که یهودیان با نفوذ و قدرتمند، به مشکلات سرزمین‌های اشغالی واقف هستند و می‌دانند که هیچ جایی برای آن‌ها بهتر از فرانسه نیست، چراکه ضمن تأمین امنیت، به آن‌ها اجازه می‌دهند تا به حمایت خود از صهیونیزم ادامه دهند. از سوی دیگر، علی‌رغم وجود سامانه دفاعی هوشمند در اسرائیل، نخبگان یهودی از امنیت متزلزل سرزمین‌های اشغالی به خوبی آگاهی دارند.

نقش یهودیت در پیشبرد روابط اسرائیل و فرانسه

 

بعد از تشکیل رژیم صهیونیستی در سرزمین‌های‌ اشغالی، فرانسه همواره یکی از متحدین همیشگی این رژیم نامشروع به حساب آمده است. رژیم صهیونیستی به فرانسه نیز نگاه راهبردی دارد، چراکه از یکسو، فرانسه در کشورهای خاورمیانه نظیر لبنان و سوریه که محور مقاومت هستند و قبلا جزو پایگاه‌های سنتی فرانسه بوده‌اند، نفوذ خوبی دارند و از سوی دیگر، این کشور نه‌تنها در اتحادیه اروپا، بلکه در قاره آفریقا که قبلا حوزه استعماری‌اش بوده، نفوذ نسبتا مناسبی دارد. نفوذ یهودیان در فرانسه به مرور زمان بیشتر می‌‌شود، تا جایی که یهودیان توانستد به کاخ الیزه راه پیدا کنند و افرادی مانند لوران فابیوس (که اکنون وزیر خارجه فرانسه است) به عنوان نخست وزیری و نیکولا سارکوزی (که خانواده‌ای یهودی‌تبار دارد) را به ریاست جمهوری برسانند.

نفود یهودیان در فرانسه به لایه‌های حاکمیتی ختم نشده است. یهودیان بعد از تشکیل مؤسسات یهودمحور، رسانه‌های فرانسه را در اختیار گرفتند. یکی از مؤسسات یهودی که در حوزه رسانه فرانسه فعالیت می کند، «لیگ مبارزه با یهودی‌ستیزی» است، که سنگ‌بنای این مؤسسه در سال 1927 گذاشته شده است. این مؤسسه که اکنون از دولت فرانسه بودجه نیم میلیون یورویی دریافت می‌‌کند، وظیفه ارتباط با جوانان نخبه‌ی فرانسوی را در دستور کار دارد. فعالیت این مؤسسه  به کشورهایی نظیر آلمان، اتریش و لوکزامبورگ نیز گسترش یافته است. یکی دیگر از شرکت‌های فعال در ارائه خدمات ارتباطی، شرکت یوتلست می‌باشد. این شرکت فرانسوی- اسراییلی بسیاری از برنامه‌های برون مرزی تلویزیون جمهوری اسلامی را به دنبال فشار یهودیان قطع کرد. رئیس یهودی‌الاصل این شرکت، علت قطع برنامه‌ها را، تحریم ایالات متحده آمریکا عنوان کرد. مؤسسات یهودی فعال، هرساله با اعزام صدها دانشجوی فرانسوی به سرزمین‌های اشغالی با عنوان «سفرهای علمی»، سعی می‌کنند پیوند عمیقی میان فرهنگ یهودیت و فرهنگ فرانسویان ایجاد کنند.

اگرچه مقامات فرانسه همیشه ادعا کرده‌اند که کشورشان مهد آزادی بوده است؛ اما، خبرنگاران، اندیشمندان و هنرمندان، هیچ‌وقت نتوانستند درمورد لابی یهودیت در فرانسه حرفی بزنند. «روژه گارودی» محقق و اندیشمند فرانسوی، نمونه‌ی از این موارد است. وی، اولین کسی بود که افسانه بودن هولوکاست را مطرح کرد، اما از سوی دولت فرانسه محاکمه و جریمه شد و با جنجال و تهدید از سوی یهودیان روبرو گردید. روژه گارودی در مصاحبه‌ای گفته بود که بسیاری از انتشارات‌های معتبر خواهان هم‌کاری با وی بودند اما، بعد از چاپ مقاله‌ای درباره حمله اسرائیل به لبنان، از سوی یهودیان افراطی مورد فشار و تهدید قرار گرفتم و هیچ انتشاراتی خواهان هم‌کاری با من نبود. «دیدون امبالا»، کمدین معروف فرانسوی است که به خاطر تمسخر هولوکاست در نمایش‌های خود و عدم شرکت در انتخابات‌های فرانسه، همراه با یک گروه فلسطینی، موج عظیمی را در شبکه‌های اجتماعی به راه انداخت. اما مقامات فرانسوی ضمن بازداشت، وی را ممنوع‌ التصویر نیز کردند.

به نظر می‌رسد یهودیان همانطور که تاریخ فرانسه گواهی می‌دهد، همیشه شرایط را برای پیشبرد اهداف رژیم صهیونیستی در اروپا و سایر نقاط جهان فراهم کرده‌اند و در آینده از انجام هیچ اقدامی به نفع صهیونیست‌ها کوتاهی نخواهند کرد. اکنون که فرانسه یکی از پایگاه‌های نفوذ یهودیت در اروپاست و بزرگ‌ترین جامعه یهودیان اروپا را تشکیل می‌دهد، بیش‌ترین سهم در پیشبرد اهداف رژیم صهیونیستی را داشته و خواهد داشت. اگرچه پارلمان فرانسه به طرح تشکیل دولت فلسطین رای مثبت داد و حتی در سازمان ملل هم از این طرح دفاع کرد؛ اما مانوئل والس، نخست وزیر فرانسه، با حضور در محل حمله به فروشگاه یهودیان، ضمن ادای احترام به جامعه یهودیان گفت که فرانسه بدون یهودیان دیگر فرانسه نیست. اظهار نظر نخست وزیر فرانسه مهر تأییدی بر نفوذ یهودیان در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی  فرانسه می‌باشد. در واقع یهودیت و صهوینیزم دو روی یک سکه می‌باشند؛ هر جایی که رژیم صهیونیستی نتواند اقدامی را به علت فشارهای بین‌المللی انجام دهد، یهودیان وفادار به آرمان، صهیون را در قالب مؤسسات مردم‌نهاد یا خیریه فعال می‌کند تا اهداف صهیونیست‌ها را دنبال کنند.

ارسال دیدگاه