رویکرد کلینتون در قبال ایران چگونه است؟

بررسی سخنان و اظهارات کلینتون نشان می‌دهد که رویکرد وی در قبال ایران مبتنی بر عدم‌ اعتماد و نظارت دقیق بر برجام، تهدید به اقدام نظامی و اتهام‌زنی به تهران در بعد منطقه‌ای است.

در شرایطی که ارزیابی‌ها و تخمین‌های حاصل از نتایج نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که کلینتون با احتمال بیش از 93 درصد پیروز انتخابات ریاست جمهوری این کشور خواهد شد، بررسی رویکردهای احتمالی وی در خصوص مسائل و موضع سیاست خارجی آمریکا اهمیت بیش از پیشی دارد. در این گزارش، به‌طور خاص به‌دنبال بررسی دیدگاه‌های وی درباره کشورمان «ایران» هستیم.

هیلاری کلینتون از توافقنامه چندملیتی با ایران برای متوقف کردن برنامه هسته‌ای کشورمان حمایت می‌کند، اما تأکید دارد که ایالات متحده باید از پایبندی تهران به این توافق اطمینان حاصل کند. وی در سپتامبر سال 2015 گفته بود که «رویکرد من عدم‌اعتماد و راستی‌آزمایی خواهد بود. ما باید این پیش‌بینی را داشته باشیم که ایران رئیس جمهوری بعدی آمریکا را آزمایش خواهد کرد. آنها می‌خواهند ببینند که قواعد (و توافقات)‌ را تا کجا می‌توانند دور بزنند. اگر من در کاخ سفید باشیم، آنها چنین کاری نخواهند کرد».

وی همچنین عنوان کرده است که در صورت تصدی ریاست جمهوری آمریکا، ایران را به‌خاطر نقض توافق (هسته‌ای) تنبیه خواهد کرد و در صورت لزوم به‌صورت یک‌جانبه تحریم‌ها را بار دیگر اعمال خواهد کرد. وی همچنین اعلام کرده است که در شرایطی که ایران تلاش کند به سلاح هسته‌ای دست یابد نیز، «در انجام اقدام نظامی تردید نخواهم کرد».‌

پیشتر، کلینتون گفته بود که ایران هیچ حقی برای غنی‌سازی اورانیوم ندارد ــ هرچند برجام به ایران اجازه برخورداری از یک ظرفیت محدود غنی‌سازی را می‌دهد. وی در آگوست سال 2014، طی یک مصاحبه گفته بود که «به‌خلاف ادعای آنها، چیزی تحت عنوان حق غنی‌سازی وجود ندارد».

 

کلینتون همچنین می‌گوید که ایران و گروه‌های شبه‌نظامی متحد آن به بی‌ثبات‌کردن منطقه در مقیاسی وسیع‌تر ادامه می‌دهند و یک تهدید موجودیتی برای اسرائیل ایجاد کرده‌اند. وی پیشتر گفته بود که «ما حتی نمی‌توانیم این موضوع را کم‌اهمیت بشماریم، خاصه وقتی که ایران موشک‌های پیشرفته‌ای را به حزب‌الله منتقل کرده و رهبر ایران یک راهبرد واقعی برای از بین بردن اسرائیل داشته یا صحبت وی درباره اینکه اسرائیل تا 25 سال آینده وجود نخواهد داشت».

 

کلینتون در جایگاه وزیر خارجه آمریکا، در کسب حمایت شورای امنیت در سال 2010 برای اعمال تحریم‌های بین‌المللی بر ایران نقشی محوری داشت و کشورهای بسیاری از جمله هند و چین را وادار کرد که خرید نفت ایران را متوقف کنند. وی در کتاب خاطراتش با عنوان «انتخاب‌های دشوار» که در سال 2014 منتشر شد، نوشته است که «در نهایت، تلاش‌هایمان متوجه تمامی مشتری‌های {نفت} ایران شد، حتی بی‌میل‌ترین‌ها هم با کاهش خرید نفت ایران موافقت کردند». با وجود این، وی از اینکه دولت اوباما با لحنی شدید به آنچه کلینتون سرکوب اعتراضات انتخاباتی سال 2009 نامیده است،‌ اعتراض نکرد ابراز تأسف کرد.

***

• این مطلب، صرفاً جهت اطلاعِ مخاطبان، نخبگان، اساتید، دانشجویان، تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران بازنشر یافته و الزاماً منعکس‌کننده‌ی مواضع و دیدگاه‌های اندیشکده راهبردی تبیین نیست.

• منبع: خبرگزاری تسنیم

ارسال دیدگاه