رژیم صهیونیستی؛ «مشت آهنینی» برای سرکوب انتفاضه سوم

نتانیاهو و وزرای تندرواش، با تصویب لایحه «دولت- ملت یهودی» و قوانین ضد انسانی دیگر (که نمونه آن را می‌توان در قوانین تخریب منازل و عدم بازگرداندن پیکر شهدای فلسطینی به خانواده‌هایشان مشاهده نمود) در این برهه زمانی می‌خواهند به‌طرف فلسطینی نشان دهند که حاضر به عقب‌نشینی و دادن کمترین امتیازی به‌طرف فلسطینی نیستند، پس بهتر است که از هرگونه اعتراض و مقاومتی دست برداشته و تسلیم خواسته‌های اسرائیلی شوند.

درحالی‌که تنش‌ها بین فلسطینی‌ها و رژیم صهیونیستی در قدس و کرانه باختری و سایر نقاط سرزمین‌های اشغالی شدت گرفته و بسیاری خبر از آغاز انتفاضه سوم می‌دهند، کابینه رژیم صهیونیستی در اقدامی جنجالی لایحه «دولت-ملت یهودی» را تائید نموده و برای تصویب نهایی به کنست فرستاد. در جلسه رأی‌گیری کابینه، ۱۴ وزیر رژیم صهیونیستی به این لایحه رأی موافق دادند و ۶ وزیر نیز با آن مخالفت کردند. این لایحه ویژگی یهودی بودن رژیم صهیونیستی را به رسمیت شناخته، قانون یهودی را به‌عنوان منبع مهم قانون‌گذاری در این رژیم نهادینه کرده و زبان عربی را از لیست زبان‌های اصلی خارج می‌کند. لایحه مذکور همچنین این اختیار را به رژیم صهیونیستی می‌دهد تا هر یک از شهروندان عربی را که در اقدامات خشونت‌آمیز علیه این رژیم مشارکت می‌کنند و یا به هر نحوی موجب تحریک دیگر فلسطینی‌ها علیه رژیم صهیونیستی می‌شوند از حقوقشان محروم کند.

بر اساس این لایحه حتی پرتاب سنگ نیز مشمول چنین قانون سخت‌گیرانه‌ای می‌شود. کابینه نتانیاهو همچنین به دنبال تصویب لایحه ایی است که حقوق اقامت خانواده فلسطینی‌های شهادت‌طلب در کرانه باختری را سلب نماید، ازجمله اینکه منازل آنان تخریب شود.

موج جدید تلاش برای تصویب قوانین ضد فلسطینی به این‌ها ختم نشده و «دنی دانون» عضو افراطی کنست از حزب لیکود نیز در حال آماده کردن طرحی است که به‌موجب آن رژیم صهیونیستی اجازه بازگشت پیکر شهادت‌طلبان فلسطینی به خانواده‌های آنان را نمی‌دهد. دانون می‌گوید «ما می‌بینیم فلسطینی‌ها از اجساد تروریست‌هایی که به خانواده‌هایشان بازگردانده می‌شود، یک قهرمان می‌سازند و مراسم تشییع جنازه آنها به مکانی برای پرورش نسل جدیدی از تروریست‌ها تبدیل شده است» همچنین مقامات رژیم صهیونیستی چند روز پیش اعلام کردند که کارگران فلسطینی که برای کار کردن به سرزمین‌های اشغالی 48 می‌آیند، نمی‌توانند سوار اتوبوس‌های عمومی‌شوند، تصمیمی که با اعتراض نهادهای حقوق بشری همراه بود. علاوه بر سیاست‌های سرکوبگرانه دولت صهیونیستی، شهرک‌نشین‌ها نیز بار دیگر به منازل، مساجد و حتی کلیساهای فلسطینیان حمله کرده و با پرتاب نارنجک‌های دستی و سردادن شعارهایی چون «مرگ بر عرب‌ها» برخی از منازل را به آتش کشیدند.

رژیم صهیونیستی در سایه سکوت عربی با به راه انداختن جنگ غزه به دنبال ایجاد رعب و وحشت در میان فلسطینی‌ها و ناکارآمد جلوه دادن گزینه مقاومت و معرفی آن به‌عنوان عامل بدبختی مردم غزه بود اما شعله‌ور شدن آتش خشم فلسطینیان قدس و کرانه باختری و سرزمین‌های 48 تنها چند روز پس از پایان جنگ 51 روزه نشان داد که مردم فلسطین نه‌تنها به سودمندی گزینه مقاومت پی برده‌اند، بلکه تنها راه مقابله با تجاوزهای مستمر رژیم صهیونیستی را توسل به گزینه مقاومت می‌دانند. به همین خاطر جوانان فلسطینی طی یک ماه گذشته پس از پیروزی مردم غزه بر ارتش رژیم صهیونیستی و پس از تأکید مقام معظم رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای مبنی بر لزوم تسلیح کرانه باختری، چندین عملیات شهادت‌طلبانه علیه شهرک‌نشین‌ها، سربازان، افسران رژیم صهیونیستی و خاخام‌ها تدارک دیده‌اند.

این بیانگر گسترش روحیه مقاومت به سایر نقاط سرزمین‌های اشغالی است و نگرانی و دستپاچگی مقام‌های صهیونیستی را به همراه داشته و سران این رژیم را به در پیش گرفتن سیاست‌های خصمانه و درعین‌حال عجولانه واداشته است، سیاست‌هایی که نه حاکی از برنامه‌ریزی بلکه بیشتر ناشی از خشم و عصبانیت رهبران تندروی صهیونیستی است.

تأکید بر سیاست‌های خصمانه‌ای چون تصویب لایحه «دولت ملت یهودی» به نظر بیشتر باهدف ارعاب طرف فلسطینی و خاموش کردن شعله انتفاضه سوم صورت می‌گیرد چراکه چنین طرح‌هایی چیز تازه‌ای نیست و از مدت‌ها پیش به اشکال گوناگون علیه ملت فلسطین اجراشده است. همه می‌دانند که مردم فلسطین اساساً هیچ‌گاه شهروند درجه سه هم نبوده که حالا بخواهد با تصویب این قبیل طرح‌ها حقوقش را از دست بدهد. فشارها و سرکوب‌ها ازجمله تخریب منازل و هتک حرمت فلسطینی‌ها نیز چیز تازه‌ای نیست. راست‌گرایان افراطی ازجمله لیکود (به رهبری نتانیاهو)، خانه یهودی (به رهبری بنت نفتالی) و اسرائیل خانه ماست (به رهبری لیبرمن) تنها راه مقابله با خیزش جدید فلسطینی را توسل به مشت آهنین می‌دانند، آن‌گونه که «نفتالی بنت» اعتراف کرد که «اکنون دیگر گنبد آهنین جواب نمی‌دهد… ما باید از مشت آهنین استفاده کنیم». ازنظر سران رژیم صهیونیستی سرکوب و بلکه نابودی و قلع‌وقمع فلسطینی‌ها تنها راه سودمند و قابل‌قبول برای حل مسأله فلسطین است، آنها اساساً هیچ راه‌حل دیگری جز این نمی‌شناسند. درنتیجه نباید تعجب کنیم که چرا نتانیاهو به توصیه برخی از تحلیل گران صهیونیستی که عامل شروع انتفاضه فلسطینی‌ها را وضعیت نامناسب معیشتی و اقتصادی دانسته و به نتانیاهو پیشنهاد کردند که اندکی از فشارها علیه فلسطینی‌ها کاسته و در جهت بهبود وضعیت آنان گام بردارد، گوش نمی‌دهد.

نتانیاهو و وزرای تندرواش، با تصویب لایحه «دولت- ملت یهودی» و قوانین ضد انسانی دیگر (که نمونه آن را می‌توان در قوانین تخریب منازل و عدم بازگرداندن پیکر شهدای فلسطینی به خانواده‌هایشان مشاهده نمود) در این برهه زمانی می‌خواهند به‌طرف فلسطینی نشان دهند که حاضر به عقب‌نشینی و دادن کمترین امتیازی به‌طرف فلسطینی نیستند، پس بهتر است که از هرگونه اعتراض و مقاومتی دست برداشته و تسلیم خواسته‌های اسرائیلی شوند. چنین اقدام‌هایی ماهیت واقعی سران صهیونیستی را بیش‌ازپیش برملا و تز سازش را بی‌فروغ‌تر از گذشته و ملت فلسطین را در مبارزه خود علیه این رژیم کودک کش مصمم‌تر می‌سازد، درنتیجه به‌احتمال زیاد گروه‌های فلسطینی که به ارزشمندی گزینه مقاومت مسلحانه پی برده‌اند، این بار به این هماوردجویی صهیونیست‌ها پاسخ قاطعی داده و سریال عملیات‌ها علیه اهداف صهیونیستی را به جاهای حساس‌تر و جالب‌تری خواهند کشاند.

ارسال دیدگاه