سفر «سلمان بن عبدالعزیز» به کشورهای حاشیه‌ی خلیج‌فارس

«سلمان بن عبدالعزیز»، پادشاه عربستان، شنبه سفرهای رسمی خود به کشورهای عرب حوزه خلیج‌فارس را با سفر به امارات آغاز کرد. مقاصد بعدی پادشاه عربستان، کشورهای قطر و سپس بحرین و کویت خواهند بود. وی پس از سفر به امارات و قطر به بحرین رفته و ریاست هیأت کشورش در نشست سران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج‌فارس در منامه را برعهده خواهد داشت. پادشاه عربستان، پس از پایان این کنفرانس، سفری رسمی و سه روزه به کویت خواهد کرد.

?تلاش بی‌نتیجه‌ی ابوظبی برای آشتی میان ریاض-قاهره

◀️سفر سلمان به امارات همزمان با سفر «عبدالفتاح السیسی»، رئیس جمهور مصر به این کشور بود که عبدالفتاح السیسی، قبل از رسیدن پادشاه عربستان، ابوظبی را ترک نمود. با این اقدامِ رئیس‌جمهور مصر، تلاش‌های «محمد بن زاید آل نهیان»، ولیعهد ابوظبی برای برگزاری دیداری دوجانبه‌ میان سلمان و السیسی بی‌نتیجه مانده و از طرفی اختلاف ریاض –قاهره عمق بیشتری پیدا کرد.

 

✳️تحلیل و ارزیابی دلایل سفر

  1. به نظر می‌رسد مهم‌ترین دلیل سفر سلمان بن عبدالعزیز به کشورهای حاشیه خلیج‌فارس، تلاش برای ایجاد و پایه‌گذاری «اتحادیه خلیج‌فارس» باشد. پیشنهاد تشکیل اتحادیه خلیج‌فارس یا کنفدراسیون، برای نخستین‌بار در سال 1391 و پس از بیداری اسلامی از سوی عربستان سعودی به بحرین و دیگر کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس داده شد. این اتحادیه درصدد افزایش سطح روابط سیاسی و اقتصادی میان کشورهای حاشیه‌ی خلیج‌فارس و همچنین ایجاد بلوکی از قدرت به‌منظور مقابله با مسائلی از قبیل بیداری اسلامی و اختلافات با ایران و محور مقاومت است.
  2. هدف دیگر این سفر، تحکیم روابط اقتصادی و تجاری میان کشورهای حوزه‌ی خلیج‌فارس است. در این سفر هیئتی از تجار عربستانی سلمان بن عبدالعزیز را همراهی می‌کنند که قرار است با کشورهای مقصد، معاهدات و پیمان‌نامه‌های تجاری امضا کنند. به‌زعم عربستان سعودی، تحکیم روابط اقتصادی و تجاری می‌تواند تشکیل اتحادیه خلیج‌فارس را تسریع و تسهیل ببخشد.
  3. در میان کشورهای حاشیه‌ی خلیج‌فارس، بحرین بیشترین تلاش را برای تشکیل هرچه سریع‌تر اتحادیه خلیج‌فارس انجام می‌دهد. به طوری که رژیم آل خلیفه ضمن ایفای نقشی فعال در مهیای تمهیدات لازم جهت تشکیل سریع این اتحادیه، اعلام کرده حاضر است در چهار محور امنیت، دفاع، اقتصاد و امور خارجی با عربستان سعودی متحد شود. به نظر می‌رسد فقدان مشروعیت رژیم آل خلیفه و هراس از پیروزی انقلابیون پس از 5 سال مبارزه‌ی مسالمت‌آمیز، دلیل اصلی شتاب و عجله‌ی منامه برای تشکیل هر سریع‌تر اتحادیه خلیج‌فارس باشد.
  4. موضوع دیگری که در این دیدارها قابل‌توجه است، عدم سفر سلمان بن عبدالعزیز به عمان به عنوان یکی از شش کشور حاشیه‌ی خلیج‌فارس است. آن‌طور که از قرائن هویداست، مخالفت آشکار عمان با تشکیل اتحادیه خلیج‌فارس، دلیل اصلی عدم سفر پادشاه عربستان به مسقط است. از طرفی، عدم همراهی کامل عمان با رفتار تهاجمی عربستان در منطقه و اتخاذ رویکردی مستقل و میانه‌رو از سوی عمان، در قبال بحران‌های منطقه، دلیل دیگری است که عدم دیدار پادشاه عربستان از مسقط را توجیه می‌کند. عربستان با استثنا کردن عمان به دنبال فشار به مسقط برای انتخاب راهی میان محور مقاومت و محور ارتجاع است. به‌زعم ریاض، میانه‌روی در چنین شرایطی، جنگ دیپلماتیکِ رژیم‌های مرتجع علیه محور مقاومت را عقیم گذاشته و طرح انزوای کامل ایران را خنثی می‌کند. لذا باید به هر طریق ممکن، عمان را از این وضعیت خارج ساخت.

***

• کاری از تحلیلگر اندیشکده راهبردی تبیین

• عضویت در کانال اندیشکده راهبردی تبیین:

https://telegram.me/joinchat/BG7BhTvAH-fc1CjjeSCo4g

ارسال دیدگاه