غربی ها در مقابل حقانیت دولت سوریه تسلیم شدند

تایمز لندن: ناامیدی اروپا برای کنار گذاشتن بشار اسد از قدرت

روزنامه انگلیسی تایمز اذعان کرد: با نزدیک شدن جنگ حلب به پایان خود، مسؤولان اروپایی به این باور رسیده اند که درخواست های پیشین غرب برای برکناری بشار اسد رییس جمهوری سوریه، دیگر عملی نیست و برای حفظ حضور خود در جنگ سوریه پیشنهادهای جدید شامل کمک های مالی به وی داده اند.

اتحادیه اروپا پیشنهاد ارائه کمک های مالی به نظام اسد در مقابل تحقق صلح در سوریه داده و به نظر می رسد این اقدام با هدف حفظ تأثیر اروپا در جنگ سوریه باشد.
این روزنامه ادامه داد: همچنین این احساس رو به افزایش وجود دارد که ایالات متحده به عنوان شریک غرب در مذاکرات سوریه، کنار گذاشته شده است.
بنابر این گزارش، فدریکا موگرینی مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، دو هفته پیش در نشستی با رهبران اپوزیسیون سوریه، پیشنهادهای جدیدی ارائه کرده که شامل کمک های مالی و سرمایه گذاری به عنوان پیش درآمدی برای راضی کردن همه طرف ها می شود.
این گزارش می افزاید که این پیشنهادها، با قطعنامه های سازمان ملل متحد که خواستار «تحول سیاسی» در سوریه است، در یک راستا قرار دارد.
بنابر این گزارش، آمریکا، بریتانیا و فرانسه، همواره از اصرار اپوزیسیون سوریه بر واژه «انتقال سیاسی» به معنای برکناری اسد از قدرت، حمایت کردند اما بحث بر سر مشخص کردن معنای «انتقال» به آینده موکول شده بود.
روزنامه تایمز نوشته است که پیشنهادهای اتحادیه اروپا، شامل افزایش اختیارات استانداری ها در سوریه می شود؛ مساله ای که به نیروهای «اپوزیسیون میانه رو» این امکان را می دهد تا در نیروهای امنیتی محلی ادغام شوند. اما سازمان های دولت مرکزی، حفظ خواهند شد؛ البته با ساز و کاری دمکرات تر. پیشنهادهای اروپایی به آینده بشار اسد اشاره ای نکرده است.
این روزنامه به نقل از یک منبع نزدیک به اپوزیسیون سوریه نوشته است: «موگرینی خواهان ارائه طرحی اروپایی برای حل و فصل بحران است. در این طرح انتقال وجود دارد اما جزئیاتش مبهم است. در مقابل اگر همه طرف ها با این طرح موافقت کرده و به آن پایبندند شدند، به نظر می رسد پول های کلانی به همه خواهد رسید.»
به گزارش ایرنا، این نرمش تازه از سوی اروپایی ها در قبال دولت قانونی سوریه در مقطعی رسانه ای شده که جهان در روزهای اخیر هر روز شاهد موفقیت های بیش از پیش ارتش سوریه و نیروهای نظامی طرفدار اسد در جبهه های مختلف علیه تروریستهای تکفیری بویژه در منطقه شرق حلب بوده و تحلیلگران سیاسی این تحولات را بی ارتباط با یکدیگر نمی دانند.

***

• این مطلب، صرفاً جهت اطلاعِ مخاطبان، نخبگان، اساتید، دانشجویان، تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران بازنشر یافته و الزاماً منعکس‌کننده‌ی مواضع و دیدگاه‌های اندیشکده راهبردی تبیین نیست.

• منبع: ایرنا

ارسال دیدگاه