تاریخ انتشار :جمعه ۱۹ آذر ۹۵.::. ساعت : ۹:۴۴ ب.ظ
print
فاقددیدگاه

رژیم صهیونیستی و ارائه لایحه قانونی نمودن شهرک‌سازی

کنست رژیم صهیونیستی لایحه جنجال‌برانگیزی را که به توسعه شهرک‌سازی در کرانه باختری رود اردن مشروعیت می‌بخشد، مورد تائید اولیه قرارداد.


تصویر تحلیل‌های کوتاه

📋کنست رژیم صهیونیستی لایحه جنجال‌برانگیزی را که به توسعه شهرک‌سازی در کرانه باختری رود اردن مشروعیت می‌بخشد، مورد تائید اولیه قرارداد. لایحه مشروعیت بخشیدن به شهرک‌سازی در کرانه باختری، برای آنکه به قانون تبدیل شود نیازمند سه مرحله بازبینی است حال آنکه تصویب نهایی آن به معنای سندیت بخشیدن به حدود ۴ هزار واحد مسکونی است که بدون مجوز در کرانه باختری ساخته شده‌اند.

⛔️شهرک‌های رژیم صهیونیستی به دلیل قرار گرفتن در خارج از مرزهای ۱۹۴۸، از نظر حقوق بین‌المللی و قطعنامه‌های سازمان ملل غیرقانونی و نشانه اشغالگری تل‌آویو است. جان کری در واکنش به این لایحه در نشست سابان در اندیشکده بروکینگز گفت: «سیاست‌های اسرائیل در مورد ساخت واحدهای مسکونی در اراضی فلسطینیان مانع به نتیجه رسیدن فرآیند صلح می‌شود و در واقع تل‌آویو در حال حرکت به نقطه خطرناک است. اسرائیل باید میان تداوم سیاست شهرک‌سازی و تشکیل دو کشور فلسطینی و صهیونیستی یکی را انتخاب کند.»

💡تحلیل و ارزیابی

۱⃣لایحه شهرک‌سازی در رژیم صهیونیستی و کنست مخالفت‌هایی دارد. موافقان طرح دو دولت، از مخالفان این لایحه‌اند

۲⃣تداوم شهرک‌سازی‌ها بالاخص در قدس اشغالی، فرآیند سازش، گفتگوها و پیمان اسلو را به‌شدت تهدید می‌نماید

۳⃣برخی تحلیل‌گران معتقدند نتانیاهو به دنبال آن است که با استفاده از فرصت زمانی تغییر دولت در آمریکا، شهرک‌سازی‌ها را نه‌تنها توسعه دهد بلکه قانونی نماید

۴⃣مخالفان نتانیاهو سیاست کابینه وی را هزینه زا می‌دانند و نگران تکرار روابط تیره میان اوباما و نتانیاهو در دوران ترامپ‌اند

۵⃣طرح دو دولت و رد شهرک‌سازی‌ها بر اساس مرزهای تصویبی شورای امنیت از اصول ثابت دولت‌های اروپایی و آمریکایی در دوره‌های گوناگون بوده است؛ لذا انتظار آن است که تیم ترامپ هم بر این اصول در موضع‌گیری‌ها عمل نماید هرچند در سیاست اعمالی، رفتار تأثیرگذاری اتخاذ نکند.

***

• کاری از تحلیلگر اندیشکده راهبردی تبیین

• عضویت در کانال اندیشکده راهبردی تبیین:

https://telegram.me/joinchat/BG7BhTvAH-fc1CjjeSCo4g

 

برچسب ها: ~ ~ ~

دیدگاه خود را به ما بگویید.

لطفا معادله را به روز کنید