تاریخ انتشار :یکشنبه ۲۸ آذر ۹۵.::. ساعت : ۹:۳۹ ق.ظ
print
فاقددیدگاه

برجام و نزدیکی اعراب و رژیم صهیونیستی

نتانیاهو در مصاحبه با برنامه «60 دقیقه» شبکه «سی‌بی‌اس» گفته است: «لغو توافق هسته‌ای منجر به حرکت ایران به سمت بمب اتم نمی‌شود، چراکه قبل از توافق هم ایران به سمت بمب حرکت نکرده بود. گزینه‌هایی که در پسا برجام داریم بسیار بیشتر از چیزی است که تصور می‌کنید. خیلی بیشتر....»


تصویر تحلیل‌های کوتاه

📢 نتانیاهو در مصاحبه با برنامه «۶۰ دقیقه» شبکه «سی‌بی‌اس» گفته است: «لغو توافق هسته‌ای منجر به حرکت ایران به سمت بمب اتم نمی‌شود، چراکه قبل از توافق هم ایران به سمت بمب حرکت نکرده بود. گزینه‌هایی که در پسا برجام داریم بسیار بیشتر از چیزی است که تصور می‌کنید. خیلی بیشتر. در مورد آن‌ها با ترامپ صحبت خواهم کرد… راه‌های مختلف برای لغو کردن این [توافق] وجود دارد. «پنج چیز» در مورد لغو برجام در سر دارم. تنها چیز خوبی که توافق با ایران داشت، این بود که دولت‌های عربی و اسرائیل را به هم نزدیک‌تر کرد. از دید آن‌ها اسرائیل دیگر یک دشمن نیست، بلکه متحدی در نبرد با اسلام نظامی است، چه با جریان شیعه تحت رهبری ایران، چه با جریان سنی تحت رهبری داعش.»

💡تحلیل و ارزیابی

۱⃣به نظر می‌رسد نتانیاهو به دنبال آغاز کنشی جدید و متفاوت در دولت جدید آمریکا نسبت به دوران اوباماست.

۲⃣سخنان نتانیاهو نشان می‌دهد که برجام در منطقه، برای رژیم صهیونیستی فرصت‌های زیادی را ایجاد نموده است.

۳⃣آنکه نتانیاهو علناً اعتراف می‌نماید که برجام یک دستاورد متقن داشته و آن‌هم نزدیکی اعراب و تل‌آویو است، نشان دهنده آن است که ما در فضای دیپلماسی منطقه‌ای و رسانه‌ای باید فعال‌تر عمل کنیم.

۴⃣پس از پایان دولت اوباما باید با دقت رفتار کابینه ترامپ و میزان تأثیرپذیری او را از لابی‌های صهیونیستی در آمریکا حول برجام را رصد نمود.

۵⃣نتانیاهو مدعی شده ۵ راه‌کار برای تقابل با برجام در نظر دارد. باید با بررسی سناریوهای محتمل، برای واکنش به آنان اقداماتی اندیشیده شود.

***

• کاری از تحلیلگر اندیشکده راهبردی تبیین

• عضویت در کانال اندیشکده راهبردی تبیین:

http://Telegram.me/joinchat/BG7BhTvAH-fc1CjjeSCo4g

برچسب ها: ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~

دیدگاه خود را به ما بگویید.

لطفا معادله را به روز کنید