نگاهی به پیشینه ضدایرانی رئیس جدید سیا

«مایک پومپئو» رئیس جدید سازمان جاسوسی سیا، پیشینه‌ای طولانی در مخالفت با ایران و توافق هسته‌ای و حمایت از رژیم صهیونیستی دارد.

درپی رای اعتماد مجلس سنای آمریکا به «مایک پمپئو» برای تصدی سمت ریاست سازمان مرکزی اطلاعات (سیا) روزنامه صهیونیستی «هاآرتص» در مطلبی به بررسی پیشینه وی درقبال ایران و رژیم صهیونیستی پرداخته و نوشت او یکی از حامیان جدی اسرائیل و از منتقدان شدید توافق هسته‌ای ایران بوده است.

در ابتدای این مطلب با اشاره به اینکه پمپئو طی ۵ سال اخیر نماینده ایالت «کانزاس» در کنگره آمریکا بود، آمده است: «وی یکی از منتقدان جدی سیاست‌های باراک اوباما (رئیس جمهور پیشین آمریکا) درقبال خاورمیانه، در میان جمهوری‌خواهان بود.»

وی قبل از معرفی شدن برای تصدی ریاست سیا از سوی ترامپ، طی یک پیام توئیتری گفته بود: «منتظر به عقب برگرداندن این توافق فاجعه‌بار (برجام) با بزرگترین حامی دولتی تروریسم در دنیا، هستم.»

رئیس جدید سیا طی جلسه تایید صلاحیتش در کمیته روابط خارجی سنا، علی‌رغم مخالفتی که با توافق هسته‌ای داشت، برای اطمینان دادن به دموکرات‌ها گفت موشکافانه اجرای برجام را رصد می‌کند. وی در تابستان ۲۰۱۵ که مذاکرات هسته‌ای مراحل پایانی خود را طی می‌کرد نیز تصریح کرده بود برجام مانع دستیابی ایران به بمب هسته‌ای نخواهد شد و اسرائیل را در خطر بیشتری قرار می‌دهد.

پمپئو همچنین بشدت از دولت اوباما بخاطر اینکه پایان تهدیدات لفظی ایران حول نابودی رژیم صهیونیستی را در توافق نگنجاند، انتقاد کرده و گفت: «اینکه می‌گویند ایران بعد از برداشته شدن تحریم‌ها، میانه‌رو می‌شود، یک جوک است.»

رئیس جدید سیا کسی است که در نوامبر سال ۲۰۱۵ و بعد از حصول توافق هسته‌ای، به فلسطین اشغالی سفر کرده و با «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی دیدار کرد. وی در این سفر از نتانیاهو به عنوان «شریک واقعی» مردم آمریکا نام برده و تلاش‌های وی برای مقابله با دسترسی ایران به سلاح هسته‌ای را «قابل تحسین» خواند.

***

• این مطلب، صرفاً جهت اطلاعِ مخاطبان، نخبگان، اساتید، دانشجویان، تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران بازنشر یافته و الزاماً منعکس‌کننده‌ی مواضع و دیدگاه‌های اندیشکده راهبردی تبیین نیست.
• منبع: فارس

ارسال دیدگاه