ترجمه اختصاصی

واشنگتون اگزماینر: «زیر نظر گرفتن ایران» به چه معنی است؟

خانم سارا وست وود خبرنگار واشگتون اگزماینر در کاخ سفید، طی یادداشتی تصمیم دولت ترامپ برای زیر نظر گرفتن ایران را تشریح کرده است.

خانم سارا وست وود خبرنگار واشگتون اگزماینر در کاخ سفید، طی یادداشتی تصمیم دولت ترامپ برای زیر نظر گرفتن ایران را تشریح کرده است. وی به نقل از کارشناسان می نویسد “زیر نظر گفتن ایران” به معنی معتبر شدن گزینه نظامی نیست و ترامپ هم چنان گزینه های دیپلماتیک و اقتصادی در اختیار دارد که علیه ایران استفاده کند. وی در این یادداشت گزینه های ترامپ را برشمرده است:

 

1- اعمال دوباره تحریم های غیر هسته ای: ترامپ اِعمال تحریم های جدید غیر هسته ای را علیه ایران از قبل آغاز کرده و نمونه آن تحریم 25 فرد و شرکت به بهانه برنامه موشکی است. این تحریم های به بهانه های فعالیت های منطقه ای ایران هم می تواند ادامه پیدا کند و در این راه جمهوری خواهان کنگره، از ترامپ حمایت خواهند کرد و تحریم ها قدرتمندتر خواهد شد.

 

2- قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست سازمان های تروریستی: طبق گزارش رویترز، ترامپ دستور اجرایی را آماده کرده که سپاه پاسداران را وارد فهرست سازمان های تروریستی می کند. چنین دستوری پیچیدگی های منطقه را افزایش خواهد داد.

 

3- بازبینی سازمان هایی که قبلا تحریم شده اند: 25 فرد و شرکتی که هفته گذشته تحریم شدند، در فهرست گسترده تحریم شدگان سابق ایران نبوده اند. ترامپ می تواند دستور بررسی مجدد سازمان هایی را صادر کند تا اگر در زمینه های نقض حقوق بشر یا حمایت از سازمان های تروریستی مرتکب خطایی شده اند، مجددا تحریم شوند.

 

4- افزایش حضور نظامی آمریکا در منطقه: ترامپ می تواند با افزایش حضور نظامی در خلیج فارس پیام مشخصی برای ایران صادر کند که جاه طلبی دریایی ایران دیگر تحمل نمی شود. وی به نقل از “Yoel Guzansky” یکی از کارشناسان اندیشکده “Hoover” می نویسد: دولت ترامپ باید اقدامات بیشتری برای رویارویی با تهدید ایران در حوزه دریا انجام دهد!

 

این خبرنگار در انتهای یادداشت خود به نقل از ریچاد نفیو “عضو تیم مذاکره کننده اوباما” می نویسد: “اقدامات ترامپ بی معنی نیست و همان کاری است که اوباما در حال انجام آن بود.”

***

• این مطلب، صرفاً جهت اطلاعِ مخاطبان، نخبگان، اساتید، دانشجویان، تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران ترجمه شده و الزاماً منعکس‌کننده‌ی مواضع و دیدگاه‌های اندیشکده راهبردی تبیین نیست.
• پیوند اصل گزارش در پایگاه «واشنگتون اگزماینر»:
http://www.washingtonexaminer.com/heres-what-putting-iran-on-notice-could-mean/article/2614616
• مترجم: گروه رصد اندیشکده راهبردی تبیین

ارسال دیدگاه