تئوریسین «اسلام به‌مثابه وحشی‌گری» در کاخ سفید کیست؟

معاون دستیار رئیس‌جمهوری آمریکا، کسی که به‌دنبال تئوریزه کردن «وحشی‌گری داعش» به‌عنوان «بخشی از کلّیت اسلام» است، ایده‌هایی سختگیرانه برای رودررویی با باورمندان به این دین دارد.

یکی از افراد مؤثر در تیم مشاوران و دستیاران دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا که جهت‌گیری‌های اصلی ترامپ را هدایت داده و شکل می‌دهند، «سباستین گورکا» است. به‌نوشته رسانه‌های آمریکایی، گورکا از همکاران قدیمی و مورد اعتماد «استیو بنون»، استراتژیست ارشد کاخ سفید و دستیار دونالد ترامپ است.

گورکا که از همکاران پیشین استیو بنون است، به‌همراه جارد کوشنر (داماد ترامپ و همسر ایوانکا ترامپ)، به‌عنوان مغزهای متفکر کاخ سفید از سوی رسانه‌ها معرفی می‌شوند.

وی در مصاحبه با فاکس‌نیوز که این روزها یکی از شبکه‌های همراه و حامی ترامپ شناخته می‌شود، شایعات منتشر شده درباره تمایلش به تفکر نازی‌ها را تکذیب کرد. وی در همین مصاحبه مدالی را بر سینه داشت که نشانی از یکی از رهبران مجارستانی بود که با نازی‌ها همکاری می‌کرد. خانواده گورکا مجارستانی هستند و وی اعلام کرد مدال متعلق به پدرش است.

 

پیشینه خانوادگی

پدر سباستین گورکا یک ناراضی کاتولیک در مجارستانِ دورانِ کمونیسم بود و پس از اینکه مشخص شد پیام‌هایی را به لندن ارسال می‌کند دستگیر و به حبس محکوم شد، با این حال توانست از زندان فرار کند و در سال 1956 وارد آمریکا شود.

 

پیشینه آکادمیک و دانشگاهی

به‌نوشته واشنگتن‌پست، پیشینه و اعتبار آکادمیک گورکا، خصوصاً درباره موضوع اسلام، «نحیف» است. وی در لندن به دانشگاه رفت و به‌مدت سه سال به‌عنوان سرباز ذخیره بخش اطلاعاتی در ارتش انگلیس خدمت کرد، در این مدت نیز روی نزاع‌های جاری در ایرلند شمالی کار می‌کرد. وی طی دهه 1990 و 2000 میلادی در اندیشکده‌های مختلفی در واشنگتن و اروپا حضور داشت، در همان زمان در مجارستان وارد دنیای سیاست نیز شده بود و مشاور وقت «ویکتور اوربان» (نخست‌وزیر وقت و کنونی مجارستان) شد. در همان سال‌ها نیز در «مرکز جورج‌ مارشال» آلمان که مخصوص تربیت افسران رده میانی نظامی ناتو و کشورهای متحد آن است نیز دوره‌های آموزشی ضدتروریسم را تدریس می‌کرد.

وی در سال 2008 دکترای خود را از دانشگاه «کورنیوس» بوداپست دریافت کرد. رساله دکترای وی راجع به «تفاوت بین تروریسم دوران جنگ سرد و تروریسم القاعده» بود. وی پس از چند ماه به «دانشکده امور امنیت بین‌الملل» که به‌تازگی از سوی پنتاگون تأسیس شده بود (و همچنان نتوانسته اعتبار بین‌دانشگاهی کسب کند) پیوست. گورکا طی سال‌های حضور در این دانشکده به‌عنوان یک مربی (رتبه‌ای پایین‌تر از استادیار) پویا و پژوهشگری غیرعادی توصیف شده است.

به‌نوشته واشنگتن‌پست، گورکا نه می‌تواند عربی صحبت کند و نه تاکنون در کشوری مسلمان‌نشین زندگی کرده است. بیشتر اطلاعات وی درباره اسلام حاصل ترجمه‌های انگلیسی موجود از متون اسلامی و تعامل با افسران خارجی بود که حدود دوسوم دانشجویان دانشکده امور امنیت بین‌الملل را تشکیل می‌دادند، دانشجویانی که اکثراً از کشورهای مسلمان هستند. گورکا در این دانشکده به‌دنبال این بود که بفهمد «دشمن» چگونه باورهای دینی خود را تفسیر می‌کند. وی در واکنش به انتقاد همکاران دانشگاهی‌اش از سخنانش مبنی بر اینکه «پیام‌های خشن قرآن، اصلی‌ترین عامل انگیزه‌بخش برای تروریسم است» می‌گفت که «در انجیل نیز مطالبی احمقانه وجود دارد».

ستاره اقبال گورکا زمانی درخشیدن گرفت که در سال 2014 توانست سمتی آموزشی در «دانشگاه تفنگداران دریایی» آمریکا به دست آورد. کرسی تدریس دانشگاهی وی از سوی توماس ساندرس ــ یکی مهمترین ارائه‌دهندگان کمک مالی به حزب جمهوری‌خواه و رئیس بنیاد هریتیج ــ تأمین مالی (تأسیس) شده بود. به‌گفته همکارانش، گورکا در اینجا نیز شیوه قدیم تدریسش را درباره اسلام در پیش گرفت تا جایی که همچنان فرضیات ساده‌انگارانه خود را درباره اسلام به زبان می‌آورد، به‌تعبیری، وی وضعیت‌های پیچیده و دشوار را به‌صورتی ساده‌انگارانه به تصویر می‌کشید و تصورات قالبی و پیش‌فرض‌های رایج بین دانشجویان را تأیید می‌کرد.

گورکا در مقابل درخواست همکاران دانشگاهی‌اش برای انتشار مقالات و نظریاتش در مجلات معتبر علمی (دارای سیستم داوری و همطراز‌خوانی) مقاومت کرده و می‌گفت: «من به‌فکر این باشم که کسی در این حوزه مقاله من را بخواند؟ … من خودم را کسی می‌دانم که از شجاع‌ترین شجاع‌ها، مبارزان عرصه جنگ حمایت می‌کند. حال (باید در مجلات علمی مقاله‌ای) منتشر کنم یا مورد سرزنش قرار بگیرم؟ من ترجیح می‌دهم تا سرزنش شوم، از (پیشنهاد) شما متشکرم».

 

همکاری با استیو بنون

در همان ایامی که گورکا توانسته بود در دانشگاه تفنگداران دریایی آمریکا کرسی تدریسی به دست آورد، به‌عنوان مفسر خبری نیز با شبکه فاکس‌نیوز شروع به همکاری کرد و نهایتاً توانست نظر استیو بنون، سردبیر وبگاه خبری و تحلیل «بریت‌بارت» را جلب کند تا جایی که بنون به گورکا پیشنهاد داد تا به‌عنوان دبیر بخش امنیت ملی به وبگاه بریت‌بارت بپیوندد، جایی که بعدها به‌مثابه سکوی پرتابی برای وی شد و مسیر ورودش به کاخ سفید را هموار کرد.

نظراتی را که گورکا در شبکه فاکس‌نیوز منتشر می‌کرد، موجب نگرانی همکاران دانشگاهی‌اش در دانشگاه تفنگداران دریایی آمریکا می‌شد، زیرا بر این باور بودند که سخنان گورکا در این شبکه تلویزیونی ممکن است نشان دهنده این باشد که این دانشگاه با فرمانده کل قوا (رئیس جمهوری)‌ مخالفت می‌کند.

 

اسلام به‌مثابه چالشی تمدنی برای غرب

گورکا از جمله کسانی است که فکر می‌کند اسلام چالشی در سطح تمدنی برای غرب ایجاد کرده است. وی طی سال‌های گذشته از باورهای اسلامی همواره انتقاد می‌کرده است، زیرا از دید وی این باورها ذاتاً به‌کارگیری خشونت در راستای اهداف سیاسی را مجاز می‌شمارند. به‌باور گورکا، خطر جهادی‌گرایی یک چالش جهانی و فراتر از موضوع افراط‌گرایان است.

گورکا در کتابش، تحت عنوان «شکست‌دادن جهاد» ادعا می‌کند که اگر ایالات متحده خواهان نبرد علیه داعش است، باید از چارچوب «سنجیده‌روی سیاسی» و رعایت حساسیت‌های اقلیت‌های دینی خارج شود و اذعان کند که یک ایدئولوژی دینی در هسته مرکزی داعش وجود دارد. گورکا تنها اندکی پس از پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به‌صراحت گفت:‌ «ما نمی‌توانیم دشمن را شکست دهیم مگر اینکه بفهمیم دین چگونه اقدامات آنها (دشمن) را الهام می‌بخشد و اهداف راهبردی خود را تعریف کنیم».

وی پیشتر در سال 2015 نیز در سخنانی وحشی‌گری داعش را ــ که آن‌روزها ویدئویی از سر بریدن یک روزنامه‌نگار آمریکایی را منتشر کرده بود ــ به کلّیت دین اسلام نسبت داد. وی بر این باور است که هدف نهایی اسلام اعمال «قوانین شریعت» در ایالات متحده است و تنها راه برای مقابله با رادیکالیسم، پناه بردن به رادیکالیسم است.

 

نقش‌آفرینی در کاخ سفید

گورکا در کاخ سفید در حال کار به‌روی چیزی است که آن را یک «شورای امنیت ملی در سایه» توصیف می‌کنند. گورکا به‌عنوان معاون دستیار رئیس جمهوری، عضو کانون تفکر و ایده‌پردازی تازه‌تأسیسی تحت عنوان «گروه ابتکارهای راهبردی» در کاخ سفید است. این واحد قرار است به‌صورت یک گروه کاری ویژه و با همکاری نهادهای فدرال و بخش خصوصی آمریکا روی اولویت‌ها و دستورکارهایی که هنوز ماهیت دقیق آنها مشخص نشده است، کار کند. منتقدان ادعا می‌کنند که این گروه در عمل به‌عنوان وزنه‌ای مقابل شورای امنیت ملی عمل خواهد کرد و در راستای اهداف استیو بنون ایجاد شده است، این در حالی است که گورکا  در سخنانی گفته است که این واحد جدید از شورای امنیت ملی «بسیار متفاوت» خواهد بود.

***

• این مطلب، صرفاً جهت اطلاعِ مخاطبان، نخبگان، اساتید، دانشجویان، تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران بازنشر یافته و الزاماً منعکس‌کننده‌ی مواضع و دیدگاه‌های اندیشکده راهبردی تبیین نیست.
• منبع: تسنیم

ارسال دیدگاه