همراه با ترجمه متن کامل گزارش

بررسی جلسه استماع کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا/ قسمت دوم

مقام سابق وزارت خزانه‌داری آمریکا، راهکار تقویت نقش تحریم‌ها در مهار فعالیت‌های منطقه‌ای و دیگر فعالیت‌ها چون برنامه موشکی ایران را در قالب راهبردی چندشاخه در برابر کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان ارائه می‌دهد.

جهت دریافت ترجمه‌‌ی کامل‌ سخنرانی کاترین باوئر، مقام سابق وزارت خزانه‌داری آمریکا و متخصص در امر تحریم‌های ایران، در جلسه‌ی استماع کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا، با شماره‌ی 26153329-021 تماس حاصل فرمایید.

 

1- خلاصه مدیریتی

کاترین باوئر کارشناس اندیشکده واشنگتون در برابر کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا به دولت جدید این کشور پیشنهادهایی ارائه می دهد که به سبب آنها و به ادعای وی موجب تقویت نقش تحریم ها در مهار فعالیت های منطقه ای و دیگر فعالیت ها چون برنامه موشکی ایران می شود.

کارتین باوئر در نُه محور اظهارات و راهبرد چندشاخه خود را که عمده آنها را می توان مبتنی بر افزایش فشار تحریمی تحلیل کرد، کامل کرده است. در شاخه اول، روایت رعایت نشدن هنجارهای بین المللی از سوی ایران مطرح می شود و بر این موضوع تأکید می کند که توافق هسته ای مانع از اِعمال تحریم های غیرهسته ای و یا استفاده از دیگر تحریم ها نمی شود. محور دوم، اجرای کامل تحریم های موجود علیه ایران است و این کارشناس اعتقاد دارد اوباما آن طور که باید در اجرای تحریم ها شدت عمل نداشته است. در محور سوم باوئر به حزب الله، نیروی قدس و ماهان ایر می تازد و پیشنهاد اقدام جدی تر علیه این سه را می دهد. محور چهارم اظهارات باوئر در کمیته امور خارجی به برنامه موشکی ایران و صادرات سلاح های متعارف اختصاص دارد. هوشمند سازی تحریم ها برای جلوگیری از گریز ایران از این مدل تحریم پیشنهاد باوئر است. محور پنجم مورد نظر باوئر افزودن افراد و نهادهای جدید به فهرست ناقضان حقوق بشر است و به طور ویژه بر حمایت اتحادیه اروپا در حفظ و ادامه این تحریم ها تاکید می کند. محور ششم جلسه استماع این کمیته، تمرکز بر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است. قرارگرفتن زیرمجموعه های بیشتری از سپاه پاسداران در فهرست تحریم وزارت خزانه داری، پائین آوردن آستانه مالکیت سپاه پاسداران در قانون تحریمی و قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست سازمان های تروریستی پیشنهادهای ویژه باوئر است. محور هفتم ایجاد الزام های گزارش دهی برای بنگاه هایی است که با ایران در حال داد و ستد هستند. محور هشتم، در نظر گرفتن تحریم های غیر هسته ای جدید شامل تحریم های سایبری، پول شویی، استفاده کامل از کنترل های صادراتی و در نهایت محور نهم یعنی تحریم های متناسب با نقض برجام از سوی ایران محورهای اصلی پیشنهادات کارشناس موسسه واشنگتون به کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان است.

 

2- مقدمه

«هشدار به ایران» عنوان جلسه‌ای است که کمیته‌ی امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا با حضور کارشناسان مختلف از اندیشکده ها و نهادهای حکومتی آمریکا با تمرکز بر جمهوری اسلامی ایران برگزار کرده است. در این جلسه که شامل چهار ارائه با حضور «اسکات مادل» مدیر گروه رپیدن[1] و مشاور ارشد اندیشکده CSIS، «کاترین باوئر» کارشناس اندیشکده واشنگتون، «دکتر اندرو اگزوم» دستیار وزیر دفاع آمریکا در حوزه غرب آسیا و کارشناس مرکز CNAS و «دیوید آلبرایت» فیزیکدان و مؤسس اندیشکده ISIS می‌شود. در این چهار جلسه، آینده سیاست ایالات‌متحده آمریکا در قبال جمهوری اسلامی ایران ذیل موضوعات؛ «تقویت جنگ رسانه‌ای و نرم علیه ایران»، «بازسازی نظام تحریم‌ها علیه ایران»، «تشریح موقعیت نظامی ایران و راه‌های مقابله با آن» و «موضوع توانمندی و ظرفیت هسته‌ای ایران» تشریح گردیده است. هرچند نمی‌توان این گزارش‌ها را جزو اسناد مصوب و لازم‌الاجرای آمریکا در قبال ایران تلقی کرد، اما بدون تردید محتوای آن‌ها بیانگر چهارچوب سیاست ایالات‌متحده در برابر ایران و نشان‌دهنده نوع دید کنگره در مورد ایران و توانمندی‌های آن است. ازاین‌رو اندیشکده راهبردی تبیین اقدام به تهیه گزارش مشروح و تحلیلی نشست‌ فوق به روش «تحلیل گروه متمرکز» نموده است که قسمت دوم آن شامل اظهارات کاترین باوئر، کارشناس اندیشکده واشنگتون می شود.

 

3- معرفی کاترین باوئر

خانم کاترین باوئر مقام سابق وزارت خزانه داری آمریکا در زمینه تخصصی تحریم ها و امور مالی ضد تروریسم بوده است. تحقیقات وی در زمینه استفاده از اقدامات مالی به منظور مبارزه با تروریسم و دیگر تهدیدات امنیت ملی است. این تحقیقات در برنامه Stein اطلاعات و ضد تروریسم اندیشکده واشنگتون در حال هدایت است. مدیر اجرایی اندیشکده واشنگتون بعد از اینکه خانم باوئر از سوی خانواده Blumensteins and Katzes به اندیشکده واشنگتون معرفی می شود، می گوید: “تحریم های مالی تبدیل به ابزاری حتمی در جنگ علیه ترور شده است. با حمایت خانم باوئر، این هدیه تضمین می کند که اندیشکده واشنگتون قادر است تحلیل های مورد نیاز دولت آمریکا به جهت اجرای تحریم های موجود علیه ایران و دیگر بازیگران متخاصم را تهیه و تحریم های جدید را اِعمال کند”

خانم باوئر درباره آن دو خانواده گفته است: “افتخار می کنم که از سوی این دو خانواده برگزیده شده ام. این دو خانواده اهمیت نقش آمریکا در غرب آسیا و نقش تحریم های مالی در حمایت از ارزش ها و منافع آمریکا را درک می کنند”

اندیشکده واشنگتون، موسسه ای آمریکایی است که در واشنگتون دی سی استقرار دارد. تمرکز این اندیشکده سیاست خارجی آمریکا در قبال کشورهای جنوب غرب آسیا است. اندیشکده واشنگتون در سال 1985 بنا نهاده شد و ماموریت اندیشکده توسعه و توازن درک واقعی منافع آمریکا در غرب آسیا و ارتقاء سیاست ها و حفظ آنهاست. موسسان اندیشکده “استیو روزن” (از مقام های ارشد اِیپک) و همکارانش در کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل (اِیپک) بودند.

 

4- خلاصه‌ای از گزارش اصلی

گزارش کاترین باوئر در برابر کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان ارائه شده است. این گزارش راهبردهای چندشاخه ای برای تقویت نقش تحریم ها در مهار فعالیت های منطقه ای و برنامه موشکی و تضعیف سپاه پاسداران به عنوان یکی از عناصر اقتدار جمهوری اسلامی ایران پیشنهاد می دهد. باوئر تلاش می کند کمیته را قانع کند که روایت ایران از توافق هسته ای را از آنِ آمریکا کند: بدین گونه که بر تحریم های باقی مانده باید تأکید شود، در تخطی های غیر هسته ای اِعمال تحریم شود و تحریم های متناسبی نیز در زمان تخطی از توافق هسته ای انجام شود. تمرکز بر آن دسته از رفتارهای ایران که به ادعای گزارش تخطی از هنجارهای بین المللی است برای ایجاد اِجماع بین المللی پیشنهاد می شود. در ادامه، فعال کردن مکانیسم ماشه، اجرای FATF و Basel III و پیوستن و ذوب ایران در اقتصاد جهان، ایجاد محدودیت در مسافرت اعضای نیروی قدس و حزب الله لبنان از پیشنهاد های محوری این گزارش است. محور دیگر گزارش در نظر گرفتن تحریم های غیر هسته ای جدید است که به بهانه های قدرت سایبری، پول شویی و در حوزه های تجاری پیشنهاد می شود که صورت گیرد.

 

5- تحلیل کلیات گزارش

گزارش خانم باوئر و پیشنهادهای ارائه شده از جنس اقتصادی و تحریمی است و زمینه های حقوقی و دیپلماتیک نیاز دارد. این گزارش بدون لایه های پنهان است و در واقع می توان آن را لبه درگیری در نظر گرفت. از نگاه دیگر اقدامات پیشنهادی را می توان سیاست های پسابرجامی آمریکا در نظر گرفت و ازنگاه وی، دوران، دورانِ پساتحریم نیست. خیلی هوشمندانه نوعی دسته بندی ارائه می دهد که برخی اقدامات امکان اجرا ندارد، اما باید تلاش شود تا انجام شود. و برخی اقدامات امکان اجرا دارد و توصیه می کند که انجام نشود. نمونه آن را می توان در جایی مشاهده کرد که تأکید می کند: باید طوری عمل کرد که هرگونه تحریم باقی مانده نشانه سوء نیت ایالات متحده نیست و مقصر اصلی ایران و رفتارهایش است.

در جای جای متن بر حفظ برجام و اجرای سخت گیرانه و توسعه یافته آن صحه گذاشته می شود. همچنین باب عملیات رسانه ای و فریب و ایجاد اشتباه محاسباتی در مسئولین ما از محورهای دیگر گزارش است. جنگ روایت ها فصل مشترک بخش های مختلف گزارش است. می توان آن را نوعی پیشنهاد در نظر گرفت که ابر قدرت سابق تلاش می کند به جهت اینکه دیگر قدرت سابق را ندارد، روایت خود را از شرایط موجود به دیگر بازیگران بقبولاند. مشخص است که معادله تحریم-تغییر رفتار به عنوان پیش فرض در نظر گرفته شده است. در نامه خداحافظی جان کری نیز، موفقیت دیپلماسی دولت اوباما را در این مسئله معرفی می شود که «این دولت با ایجاد یک ائتلاف بی‌سابقه، نظامی از تحریم‌های بین‌المللی را با هدف تغییر محاسبات ایران ایجاد کرد.» درواقع می‌توان گفت دولت اوباما با ائتلاف‌سازی و اعمال شدیدترین تحریم‌های بین‌المللی تاریخ، به دنبال تغییر شرایط و مجاب کردن ایران به محاسبه‌ی مجدد و دچار کردن ایران به اشتباه محاسباتی و در نتیجه تغییر رفتار ایران بود. همان معادله تحریم-تغییر رفتار همچنان پیش فرض کارشناس آمریکایی است. خط اصلی دیگر گزارش این الگو است که تحریم های غیرهسته ای را اِعمال و سخت اجرا کنید تا تعهدات هسته ای ایران به طور کامل اجرا شود.

 

6- تحلیل بخش‌های گزارش

1-6- مقابله با قدرت منطقه ای ایران

کاترین باوئر محور اصلی بخش اول گزارش خود را به مقابله با قدرت منطقه ای ایران اختصاص می دهد و راهکار آن را رویکردی چند شاخه می داند. منظور وی از رویکرد چند شاخه این است که در جنگ روایت ها، روایت مربوط به توافق هسته ای را با تأکید بر تحریم هایی که باقی مانده اند، اجرای کامل تحریم ها، وضع تحریم های اضافه به دلیل تخطی غیر هسته ای و در نهایت وضع تحریم متناسب در زمانی که ایران از توافق تخطی کرد، از ایران پس بگیریم و از آنِ خود کنیم. در ادامه باوئر فضا را این طور ترسیم می کند که فضای پساتحریم نیست و دلایلی برای ادامه اِعمال تحریم ها وجود دارد و آن دلایل، رفتارهای بدخیم غیر هسته ای ایران است. در جنگ روایت ها بر تکرار این گزاره که ایران همچنان هنجارهای بین المللی را رعایت نمی کند تأکید می شود. وی تأکید می کند که ایران بدون راه خلاص است و آمریکا در اِعمال تحریم های جدید، سوء نیت ندارد. «در واقع روایت مطرح باید این باشد که مقصر ایران و رفتارهایش است». این بند، همان خطی است که گاهی در داخل ایران نیز شنیده می شود.

 

2-6- فریب دیگر بازیگران

باوئر خیلی هوشمندانه روایت جدیدی مطرح می کند که در آن تأکید می شود مسئولین آمریکایی بر رفتارهایی تمرکز کنند که سزاوار تحریم است و نه تاثیر منفی بر سرمایه گذاری در ایران. در واقع باوئر می گوید با چیستی تحریم ها کاری نداشته باشیم و بر چرایی تحریم ها تاکید کنیم. محورهای پیشنهادی باوئر برای اعلام موضع علیه ایران به این صورت است: رفتار فریبنده ایران برای پشتیبانی از سازمان های تروریستی، تدارک مخفیانه برای برنامه موشکی اش، استفاده از فناوری اطلاعات برای سرکوب حقوق بشر و نقض تحریم های تسلیحاتی شورای امنیت سازمان ملل.

 

3-6- تشکیل مجدد اجماع جهانی

برای رسیدن به هدف اجماع جهانی علیه ایران پیشنهاد می شود که از عبارت “جنگ اقتصادی” استفاده نشود تا بتوان دیگران را همراه کرد و به رفتارهای ایران واکنش مستقیم داده شود. راهکنش دیگری که برای ایجاد اجماع علیه ایران پیشنهاد شده از سوی باوئر این است که ایران قانون شکن بازی باشد و نه ایالات متحده. هم چنین در گزارش آمده که در جنگ روایت ها، روایت ایران مبنی بر اینکه آمریکا به تعهدات خود عمل نکرده است نباید مطرح شود و نباید مسئولین آمریکایی به نحوی اظهار نظر کنند که گویی به دنبال ایجاد عدم قطعیت در بازار علیه ایران هستند. پیشنهاد بعدی باوئر ایجاد ایران هراسی دوباره است تا بازیگران خصوصی و دولتی در سراسر دنیا همانند گذشته تحت رهبری آمریکا به این نتیجه برسند که ایران همچنان تهدیدی برای نظام مالی جهانی است و هم چنین طبق گزارش باید تأکید شود که ایران ناقض قطع نامه 2231 است و به تسلیح حزب الله در سوریه و حوثی ها در یمن مبادرت می ورزد.

برای ایجاد اجماع جهانی علیه ایران بر دو محور حقوق بشر و حزب الله تأکید می کند. باوئر اعتقاد دارد نهادهای منطقه ای، اتحادیه اروپا و شورای همکاری خلیج [فارس] حزب الله را (یا بخشی از آن را) تروریست می دانند. محور دیگر تشکیل این اجماع بین المللی آن چیزی است که باوئر ناقضان ایرانی حقوق بشر می خواند. باوئر می گوید این ناقضان نه تنها از سوی آمریکا بلکه از سوی اتحادیه اروپا هم قابل تحریم هستند. در واقع پیام اصلی این خواهد بود: فقط آمریکا نیست که با رفتارهای ایران مشکل دارد، بلکه دیگران هم نگاهشان به ایران همچون آمریکاست.

 

4-6- ذوب شدن ایران در اقتصاد جهانی

طبق گزارش شعار آمریکا باید این باشد: هر چه تبعیت ایران از هنجارهای بین المللی بیشتر باشد، ادغام آن در اقتصاد جهان ساده تر خواهد بود. هرگاه مقامات ایرانی از محدودیت دسترسی به نظام مالی بین المللی شکایت کردند، واشنگتون باید فورا پاسخ دهد باید عضو FATF (رعایت استانداردهای کارگروه اقدام مالی در زمینه مبارزه با پول شویی و تأمین مالی تروریستی) شوید! همچنین ایران باید نسبت به اجرای الزامات Basel III (مجموعه ای از اقدامات رفورمیستی جهت تقویت مقررات، سرپرستی و مدیریت ریسک بخش بانکی که توسط کمیته باسل ایجاد شده اند) اقدام کند. به ادعای باوئر ایران باید برای دسترسی بهتر به نظام مالی دنیا، اجازه اشتراک گذاری اطلاعات مالی خود را طبق الزامات FATCA (قانون تبعیت مالیاتی حساب های خارجی ایالات متحده) و سیستم استاندارد گزارش دهی مشترک بدهد. مسئله بعدی از نگاه باوئر که باید در پاسخ به نگرانی های مقامات ایران ارائه شود، روشن شدن مالکیت های شرکت های ایرانی است. به ادعای وی هدف آنها این است که بتوانند شرکت های وابسته به سپاه را بهتر شناسایی و تحریم کنند و آنها را از دور تجارت خارج سازند.

 

5-6- تاکید بر تحریم هایی که باقی مانده اند

باوئر توصیه می کند به جای صحبت درباره تحریم های رفع شده، باید بر تحریم های باقی مانده تأکید کرد و هم چنین گزینه بازگشت تحریم ها معتبر جلوه داده شود. در گزارش پیشنهاد شده به فصل ها و بندهای مرتبط با برجسته سازی ریسک های بدرفتاری ایران در برجام اشاره شود: احتمال بازگشت عمده تحریم ها، چون تنها تعلیق شده اند نه لغو؛ فهرست محدود تحریم های رفع شده و احتمال لغو مجوزهای هواپیماها. در جنگ روایت ها گفته شده روایت آمریکا باید توجه ها را از زوال تحریم ها منحرف کرده و روشن نماید که وضع تحریم های جدید به معنای نقض توافق هسته ای نیست.

 

6-6- تشدید اجرای تحریم های موجود

باوئر پیشنهاد تشدید اجرای تحریم ها را در چهار حوزه مطرح می کند: تروریسم، توسعه موشک های بالستیک و صادرات سلاح های متعارف، نقض حقوق بشر، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و اجرای دقیق الزامات گزارش دهی «کمیسیون اوراق بهادار و بورس» ایالات متحده. باوئر اوباما را متهم می کند که در اجرای تحریم های ایران سیاست نرمی اتخاذ کرده است. در بخش تروریسم بر توجه به ممنوعیت مسافرتی وضع شده توسط سازمان ملل بر افراد مرتبط با نیروی قدس از جمله فرمانده آن قاسم سلیمانی تأکید می شود. هم چنین اجرای شدیدتر تحریم های ماهان ایر و حزب الله لبنان توصیه می شود. باوئر با انتقاد از دولت اوباما، از دولت ترامپ می خواهد پروژه کاساندرا (پروژه اداره مبارزه با مواد مخدر آمریکا و وزارت خزانه داری این کشور به درخواست کنگره برای بررسی مالی حزب الله لبنان) را از سر بگیرد. در ادامه بخش حزب الله پیشنهاد شده که عناصر شناخته شده شاخه تجاری حزب الله در فهرست سیاه قرار بگیرند و دستگیری شان پی گیری شود.

در بخش توسعه موشک های بالستیک و صادرات سلاح های متعارف، هوشمندسازی تحریم ها محور اصلی پیشنهاد است. وضع تحریم های جدید علیه افرادی که از سوی افراد تحریم شده قبلی در زمینه سلاح و موشک مأمور شده اند، پیشنهاد می شود. در زمینه تحریم های تسلیحاتی توصیه شده نهادهای جدیدی به فهرست شرکت های تحریم شده قبلی اضافه شود تا مانعی برای گریز ایران از محدودیت های تحریمی باشد.

محور اصلی افزایش فشار بر ایران در زمینه حقوق بشر، جلب توجهات به سابقه ناخوشایند ایران با افزودن افراد و نهادهای جدید به فهرست ناقضان حقق بشر است. در واقع توصیه شده اتحادیه اروپا باید هر سال این محدودیت ها را بسط دهد.

حساس تر کردن آستانه معیارهای قانونی برای اجرای تحریم های ثانویه علیه سپاه پاسداران توصیه این بخش گزارش است. اعتقاد باوئر بر این است که قرار گرفتن زیرمجموعه ها و شرکت های بیشتری از سپاه در فهرست تحریمی وزارت خزانه داری و پایین آوردن آستانه مالکیت سپاه در قانون های موجود (از نگاه کارشناس حاضر، این امر نیازمند پیوستن ایران به FATF است) کمک شایانی به تقویت اجرای تحریم ها علیه سپاه پاسداران می کند. وی معتقد است قرار دادن سپاه در فهرست سازمان های تروریستی تغییری در تشدید فشار بر سپاه ایجاد نخواهد کرد و امری بی فایده است زیرا پشتیبانی بین المللی را به همراه ندارد.

باوئر برای بخش نهایی اجرای سخت تحریم ها، تصریح می کند بنگاه های تجاری باید بدانند که عدم ارائه گزارش لازم به آمریکا در مورد معاملات خود با ایران مساوی است با جریمه های سنگین.

 

7-6- اعمال تحریم های غیر هسته ای جدید

در گزارش آمده است چون دولت ترامپ تعهد نداده که تحریم جدید غیر هسته ای وضع نکند، این دولت می تواند تحریم های غیر هسته ای جدید را در سه حوزه تحریم های سایبری، پول شویی و استفاده از اختیارات قانونی در حوزه تجارت اِعمال کند. پیش شرط تحریم های جدید، پیوند دادن این تحریم ها با رفتار پسابرجامی ایران است که می تواند کار واشنگتون در ایجاد درک و اِجماع بین المللی را ساده تر کند. تحریمم سایبری برای جلوگیری از توسعه قدرت سایبری ایران انجام می شود و این امر نوعی بازدارندگی است تا بازیگران شبه حکومتی داخل و شرکای خارجی به توسعه قابلیت های سایبری کمک نکنند. از نگاه باوئر تحریم سایبری حلقه واصل میان  تحریم های حقوق بشری و سایبری است چرا که وی اِعتقاد دارد از ابزارهای سایبری برای سرکوب و نظارت بر مخالفت های داخلی استفاده می شود.

در بخش پول شویی باوئر پیشنهاد می کند ایران طبق بخش 311 قانون پاتریوت (اقدامات ویژه برای پیگیری قضایی در حوزه نگرانی های پول شویی نهادهای پولی یا تبادلات بین المللی) به عنوان محل اصلی نگرانی در پول شویی شناسایی شود و این امر نیازمند صدور حکم نهایی است که تا به حال انجام نشده است. طبق گزارش اگر FATF ایران را در ژوئن 2017 از فهرست سیاه خود خارج کند بدون اینکه ایران به تعهدات خود عمل کند، از این گزینه استفاده خواهد شد.

بخش بعدی استفاده کامل تر از کنترل های صادراتی است، یعنی اختصاص منابع بیشتر و توجهات ویژه به اجرای کنترل های صادراتی موجود. این امر مانع فروش محصولات با کاربری دو گانه به ایران می شود. باوئر اعتقاد دارد نقش کنترل های صادراتی به عنوان یک بازدارنده در مقابل بازیگران تجاری دست کم گرفته شده است.

 

8-6- اِعمال تحریم های متناسب با نقض برجام

خط محوری این بخش روشن شدن این موضوع است که آمریکا باید تصریح کند حتی در صورت فقدان توافق بین المللی پیرامون نحوه واکنش به تخلف های کوچک ایران که قابلیت اجماع سازی و برقراری مکانیسم ماشه را ندارد، حق خود برای اِعمال تحریم های متناسب را محفوظ می دارد.

 

نتیجه گیری و جمع بندی

مجموع مولفه های موجود در گزارش را می توان در عبارت “سیاست پسابرجامی آمریکا” علیه ایران خلاصه کرد. محورهای اصلی گزارش هم به این صورت است: تأکید بر تحریم هایی که باقی مانده اند، اجرای کامل آنها، تدوین تحریم های غیر هسته ای جدید و واکنش متناسب به تخطی های ایران از برجام.

افزایش فشار بر ایران با تمرکز بر رفتارهای غیر هسته ای ایران و کسب اجماع بین المللی علیه ایران از همین طریق از خطوط اصلی گزارش است که به طور جامع به آن پرداخته شد. از نکات قابل توجه گزارش این است که نگارنده ادعا می کند الگویی که علیه ایران به کار گرفته شد، طبق ادعای باوئر قابل بسط و استفاده علیه دیگر کشور هاست. در واقع هر جا که نیروی نظامی آمریکا قادر به عمل و شکست دشمن خود نباشد، از همین الگو بهره برداری خواهد شد. باید توجه داشت که به ادعای کارشناس حاضر در کمیته امور خارجی، کنگره و دولت آمریکا در حال تلاش برای همراستا سازی و هم افزایی اقدامات خود هستند.

 


[1] Rapidan

ارسال دیدگاه