گلوبال ریسرچ:گلوبال ریسرچ:

روسیه، چین و ایران باید به تشکیل ائتلافی فراتر از مسائل اقتصادی بیندیشند

پایگاه اطلاع رسانی «گلوبال ریسرچ» نوشت: با توجه به اقدامات تهاجمی رئیس جمهوری آمریکا، کشورهای روسیه، چین و ایران باید هم و غم خود را به رفع مناقشات و تشکیل ائتلافی فراتر از مسائل مالی و اقتصادی معطوف کنند.

این پایگاه اطلاع رسانیِ کانادایی، روز دوشنبه در مطلبی با اشاره به حمله موشکی اخیر آمریکا به سوریه نوشت: اولین مساله ای که پس از این حمله مورد توجه قرار گرفت این بود که روسای جمهوری روسیه، چین و ایران درباره موشک های ‘تام هاوک’ آمریکا که پایگاه هوایی سوریه را در الشعیرات هدف قرار داد، چه فکر می کنند.
سه سال آخر ریاست جمهوری ‘باراک اوباما’ شاهد دو راهبرد بسیار متفاوتی بود که به طور همزمان از سوی آمریکا و کشورهای مخالف سلطه طلبی های امپریالیستی اش و یا در واقع، روسیه، چین و ایران پیش برده می شد. در حالی که این سه کشور به دنبال همکاری هستند، آمریکا به فکر فرود آوردن پتک خود بر فرق دیگران است.
اوباما بر خلاف ‘دونالد ترامپ’، در مقابل کره شمالی صبر و شکیبایی راهبردی پیشه کرد و تیم مذاکره اش با ایران به توافق هسته ای رسید. ترامپ بر خلاف اوباما تصمیم به اقدام و بمباران کشوری مستقل کرد و شرایطی ایجاد کرد که پیش بینی نتایج نهایی آن در این مقطع سخت است.
یکی از اولین نتایج اقدام ترامپ لغو هرگونه همکاری بین آمریکا و روسیه در سوریه است. این به آن معناست که کشورهایی که علیه داعش در سوریه فعالیت می کنند، از دادن امتیازات بیشتر به واشنگتن روی گردان خواهند شد.
به نوشته این پایگاه اطلاع رسانی، هدف راهبرد دمشق، تهران و مسکو یافتن درکی مشترک به لحاظ دیپلماتیک به منظور آوردن واشنگتن به پای میز مذاکره است. دادن امتیاز از سوی دو طرف ضروری است و از نظر نیروهای روسیه، تمرکز بر جبهه النصره و داعش اهرم چانه زنی خوبی بود.
پس از اقدامات ترامپ، همه اشکال همکاری آمریکا و روسیه در سوریه متوقف شد و پیش بینی می شود که متحدان ترامپ، در واکنش، عوامل نیابتی آمریکا را هدف قرار دهند و در نتیجه، نفوذ این کشور در سوریه کمتر از قبل خواهد شد.
علاوه بر این، به نظر می رسد که قصد ترامپ از حمله به سوریه تقویت جایگاه خود در مذاکرات با مسکو بر سر سوریه است؛ البته، ‘ولادیمیر پوتین’ از آن دست آدم هایی نیست که اجازه دهد دیگران او را مرعوب کنند و یا در موضع ضعف قرار دهند.
ترامپ پس از این حمله بیهوده، برای اجرای طرح خود در زمینه شکست دادن داعش مشکل خواهد داشت و شعار انتخاباتی او مبنی بر محو داعش از روی زمین همانند دیگر شعارهایش محکوم به شکست خواهد بود و اقدامات ترامپ وجهه آمریکا را در جهان مخدوش تر خواهد کرد.
این پایگاه اطلاع رسانی در ادامه با اشاره به اعلام خبر حمله به سوریه توسط آمریکا از سوی ترامپ به رئیس جمهوری چین در پایان نشست این دو نفر، نوشت: احتمالا هدف ترامپ از دادن این خبر، ارسال پیام به رئیس جمهوری چین و به طور غیرمستقیم به رئیس جمهوری کره شمالی بود؛ از نظر رئیس جمهوری آمریکا، این اقدام یک نمایش قدرت تمام عیار و نشان دادن شرایط دیپلماتیکی برای توافق بر سر حل و فصل درگیری های مختلف در جهان بود.
روسای جمهوری روسیه، چین و ایران باید دست از هرگونه امید برای همکاری با آمریکا بشویند؛ آنها باید به ترامپ این پیام را بفرستند که جبهه مخالف امپریالیسم آماده هر گونه پاسخ، اعم از نظامی، مالی، دیپلماسی و اقتصادی به اقدامات تحریک آمیز است.
به نوشته این پایگاه اطلاع رسانی کانادایی، روسیه، چین و ایران باید هم و غم خود را به حل مناقشات بین خود معطوف کنند و ائتلافی فراتر از مسایل صرف اقتصادی یا مالی تشکیل دهند. هدف این کشورها باید ایجاد سیستم فرهنگی و اجتماعی باشد که برای کشورهای ثالث فرصتی در برابر سرمایه داری ایجاد کند.

***

• این مطلب، صرفاً جهت اطلاعِ مخاطبان، نخبگان، اساتید، دانشجویان، تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران بازنشر یافته و الزاماً منعکس‌کننده‌ی مواضع و دیدگاه‌های اندیشکده راهبردی تبیین نیست.
• پیوند اصل گزارش در پایگاه «گلوبال ریسرچ»:
http://www.globalresearch.ca/trumps-political-suicide-pushes-china-iran-and-russia-closer/5585362
• منبع: ایرنا

ارسال دیدگاه