گزارش الجزیره از طیف متنوع اولویت‌های شهروندان ایرانی در انتخابات پیش‌رو

مشکلات اقتصادی و مالی، بیکاری، نبود فرصت‌های اشتغال برای جوانان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها، آزادی بیان و روابط خارجی موضوعاتی هستند که شهروندان ایرانی در گفتگو با الجزیره به عنوان اولویت‌های خود به آن‌ها اشاره کرده‌اند.

الجزیره انگلیسی در گزارشی از انتخابات ریاست جمهوری کشورمان، از طریق گفتگو با 6 شهروند ایرانی تلاش کرده تا طیفی از موضوعات مهم از نظر رأی‌دهندگان ایرانی را ارائه کند.

در این گزارش آمده است در شرایطی که در عرصه جهانی شاهد تنش‌های ژئوپولتیک و عدم‌اطمینان خاصر هستیم، ایرانی‌ها طی چند هفته آتی به پای صندوق‌های رأی رفته تا رئیس جمهوری آتی خود را انتخاب کنند.

به نوشته الجزیره، در شرایطی که ثبات داخلی می‌تواند رأی‌دهندگان را به تمدید دوره ریاست جمهوری روحانی تشویق کند، اما تحلیل‌گران می‌گویند که روحانی با انتقاداتی بابت ناکامی در تحقق رشد اقتصادی پس از برجام مواجه شده است.

در ادامه این گزارش، الجزیره به بررسی نظرات شهروندان ایرانی پرداخته است.

در بخشی از این مطلب، شاهین، 36 ساله که یک مشاور مالی است، با اشاره به اینکه کشور از نظر سیاسی خیلی باثبات نیست، گفته است که شاید تغییر رئیس جمهوری خیلی خوب نباشد. به گفته وی، تغییر در عرصه سیاسی به زمان طولانی‌تری نیاز دارد. برجام دو سال پیش منعقد شد و شاید نیم دهه طول بکشد تا اثرات آن ظاهر شود. وی بر این باور است که سبک زندگی مردم خیلی مثبت نیست. مردم خیلی شادمان نیستند. و اولویت اول کشور بیکاری است.

شیدا، 26 ساله و دانشجوی مقطع دکترا در گفتگو با الجزیره نیز تصریح کرده است که اولویت رئیس جمهوری بعدی باید آتیه و اشتغال جوانان باشد. مسئله‌ای که تعیین‌کننده این خواهد بود که در دولت بعدی آیا دانشجویان می‌توانند یک موقعیت (شغلی) خوب به دست آورند و در جامعه خود مشارکت داشته باشند. به باور وی، کشور باید امکانات پژوهشی و فرصت‌های مالی بیشتری داشته باشد، امری که به جوانان اعتماد به نفس می‌دهد که پس از دانش‌آموختگی می‌توانند یک موقعیت خوب در حوزه تحصیلی خود به دست آورند. فرصت‌های پژوهشی هم برای جامعه و هم برای صنعت کشور مهم است.

امیرمحمد 19 ساله، یکی دیگر از شهروندان ایرانی است که با الجزیره درباره انتخابات ایران گفتگو کرده است. وی فکر می‌کند که در کشور هیچ کس دیدگاهی واقعی و اصیل درباره نامزدها و اینکه کدامیک می‌تواند برای کشور بهتر باشد، ندارند. وی می‌گوید که تمامی نامزدها باید این موضوع را تشخیص دهند که آزادی مهمترین موضوع کشور است – آزادی در هر چیزی، که خواسته شهروندان است. به گفته وی، این نکته مهم است که سیاستمداران به آنچه که می‌گویند، عمل کنند و وعده‌های خود را پیگیری کنند. با این حال، وی بر این باور است که هیچ تغییری در کشور رخ نخواهد داد. وی می‌گوید هرکسی باید دیدگاهی درباره تاریخ و دین کشور داشته باشد.

حمید 33 ساله که کارمند دولتی است، به الجزیره گفته است مهمترین موضوع در انتخابات ریاست جمهوری، مسائل اقتصادی و مالی هستند که بر بسیاری از افراد تأثیر دارند. به گفته وی، مشکلات مالی در ایران بسیار دیرپا هستند، و تورم بسیار بالا است. وی می‌گوید روحانی وعده داده بود تا (مسائل) اقتصاد را طی 100 روز اول ریاست جمهوری خود حل کند، اما چنین چیزی محقق نشد. به باور وی، مشکلات دیگری نیز وجود دارد که باید به آن‌ها رسیدگی کرد، همچون محیط زیست و میزان بالای آلودگی در تهران. وی فکر نمی‌کند که روحانی بار دیگر پیروز شود و رقبای وی شانس بهتری دارند، دوران پسابرجام تغییراتی ملموسی در کشور ایجاد نکرده است و رئیس جمهوری در تحقق وعده‌های خود ناکام ماند.

راحیل 33 ساله که یک معلم است با اشاره به اینکه انتخابات، نه تنها در ایران، بلکه در همه‌جا بسیار مهم است، اما تأکید کرد که وی اهمیتی به آن نمی‌دهد، زیرا هیچ چیزی رخ نمی‌دهد. به گفته وی، پیش از رأی دادن، تمامی رؤسای جمهور وعده‌هایی را به شهروندان می‌دهند، اما حقیقت را نمی‌گویند. وی می‌گوید که نه خودش و نه خانواده‌اش به این انتخابات اهمیتی نمی‌دهند و نمی‌خواهند در آن مشارکت کنند. وی این احساسا را دارد که هیچ چیز مهمی از انتخابات حاصل نخواهد شد. وی بر این باور است که رئیس جمهوری باید به آزادی بیان بپردازد. در ایران مشکلات زیادی وجود دارد. حمایت از مردم فقیر، حقوق معلمان و آلودگی در تهران واقعا کار بسیار سخت و بزرگی است. تغییر پایتخت نیز می‌تواند از جمله موضوعاتی باشد که رئیس جمهوری بعدی آن را در نظر بگیرد.

فاطمه، دانشجوی 19 ساله ایرانی نیز در گفتگو با الجزیره تأکید کرده است که وضعیت اقتصادی مهمترین موضوعی است که در انتخابات باید به آن توجه کرد. وی می‌گوید که در وضعیت کنونی، خصوصا در رشته تحصیلی‌اش – که شامل یافتن روش‌هایی برای کمک به مردم از طریق شنیدن مشکلات‌شان است (روانکاوی) – یافتن شغل پس از دانش‌آموختگی بسیار سخت است. وی بر این باور است که روابط بین‌المللی ایران با دیگر کشورها باید بیشتر توسعه و بهبود یابد. به گفته وی، روابط خارجی بهتر به معنای سرمایه‌گذاری بیشتر در حوزه‌های مختلف تحصیلی است و این امر می‌تواند به دانشجویان برای یافتن کار شانس بیشتری دهد. وی فکر می‌کند که جوانان، خصوصا در شهرهای بزرگ در انتخابات امسال مشارکت داشته باشند.

***

ترجمه از تسنیم

• این مطلب، صرفاً جهت اطلاعِ مخاطبان، نخبگان، اساتید، دانشجویان، تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران بازنشر یافته و الزاماً منعکس‌کننده‌ی مواضع و دیدگاه‌های اندیشکده راهبردی تبیین نیست.
• پیوند اصل گزارش :
http://www.aljazeera.com/indepth/features/2017/04/matters-iranians-presidential-vote-170423092852233.html

ارسال دیدگاه