تاریخ انتشار :سه شنبه ۱۴ آذر ۹۶.::. ساعت : ۷:۱۸ ق.ظ
print
فاقددیدگاه

آینده یاران علی عبدالله صالح چه خواهد شد؟

کشته‌شدن علی عبدالله صالح رئیس جمهور سابق یمن، می‌تواند صحنه سیاسی و میدانی یمن را دچار تغییراتی کند. اما یکی از مهم‌ترین سوالاتی که در این خصوص مطرح می‌شود، آینده نیروهای علی عبدالله صالح و کنگره ملی یمن است. به نظر می‌رسد این اعضا از این به بعد در چهار گروه قرار می‌گیرند؛


تصویر تحلیل‌های کوتاه

🔸کشته‌شدن علی عبدالله صالح رئیس جمهور سابق یمن، می‌تواند صحنه سیاسی و میدانی یمن را دچار تغییراتی کند. اما یکی از مهم‌ترین سوالاتی که در این خصوص مطرح می‌شود، آینده نیروهای علی عبدالله صالح و کنگره ملی یمن است. به نظر می‌رسد این اعضا از این به بعد در چهار گروه قرار می‌گیرند؛

۱-بخشی از نیروهای وفادار به علی عبدالله صالح، به احمد، پسر او و یا برادر ناتنی‌اش ژنرال علی محسن الاحمر خواهند پیوست. در واقع احمد که اکنون در مأرب به سر می‌برد، میراث‌دار پدرش خواهد شد.

۲-بخشی دیگر اما به انصارالله خواهند پیوست. این افراد طی دو روز اخیر نیز با علی عبدالله صالح هم‌نوا نبودند و از خیانت او به انصارالله حمایت نکردند.

۳-گروه سوم، تحت امر مجمع القبایل حاشد عمل خواهند کرد. به نظر می‌رسد عربستان، خلأ حضور علی عبدالله صالح را با تقویت حاشد، احمد پسر علی صالح و علی محسن الاحمر پر خواهد کرد.

۴-گروه چهارم که احتمالا بسیار کم‌ تعداد خواهد بود، نیروهایی هستند که منفعل شده و به هیچ یک از گروه‌های فوق نخواهند پیوست.

🔷این آرایش سیاسی می‌تواند بر چند مورد اثرگذار باشد از جمله؛

🔹جبهه‌های فعالی که نیروهای علی عبدالله صالح در آن ها حضور دارند
🔹جناح‌بندی‌ جدید در ارتش یمن
🔹جناح‌بندی جدید در حزب مؤتمر
🔹آینده گفتگوهای سیاسی در یمن

☘️ کانال مرجع در حوزه سیاست خارجی 🌿 اندیشکده راهبردی تبیین🌿

T.me/joinchat/AAAAADvAH-enX3cx_SOOlw

دیدگاه خود را به ما بگویید.

لطفا معادله را به روز کنید