ایندیپندنت: آمریکا سیاست دیوسازی از ایران را کنار بگذارد

روزنامه انگلیسی ایندیپندنت در تحلیلی به قلم یک دیپلمات اسبق این کشور نوشته دولت آمریکا بایستی سیاست دیوسازی از ایران را کنار بگذارد.

یک روزنامه انگلیسی در تحلیلی نوشته اگر «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا خواستار دستیابی به صلح است بایستی به جای اعلام قدس به عنوان پایتخت اسرائیل، به فکر بهبود روابط با ایران باشد. 

جیمز وات، سفیر اسبق انگلیس در لبنان در یادداشتی در روزنامه ایندیپندنت از اقدام «دونالد ترامپ» در اعلام قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی و کشته شدن علی عبدالله صالح، رئیس‌جمهور اسبق یمن به عنوان رویدادهایی نام برده که اوضاع نابسامان منطقه را وارد بحران‌های بیشتر می‌کند. 

دیپلمات اسبق انگلیس در بخشی از این یادداشت با اشاره به افزایش نفوذ ایران در منطقه در نتیجه حوادث عراق و سوریه، نوشته که ریشه رفتارهای ایران را «محافظت از خود» تشکیل می‌دهد. 

وی می‌نویسد: «انگیزه قوی‌تر ایران، محافظت از خودش است و اینکه خودش را از لحاظ موجودیتی آسیب‌پذیر می‌داند… تجاوز خودانگیخته صدام حسین در دهه 1980 که شورای امنیت آن را محکوم نکرد و به دنبال آن 8 سال جنگ مخربی که با حمایت قدرت‌های بزرگ همراه شد، ایران را متقاعد کرد که تنها با ایجاد ائتلاف‌های راهبردی با عراق و سوریه است که می‌تواند امیدوار به دفاع از خودش در آینده باشد. عربستان سعودی این دفاع رو به جلو را تجاوزگری می‌بیند.»

دیپلمات انگلیسی اضافه کرده است: «تهدیدهای دائمی اسرائیل درباره نابودی کردن توان هسته‌ای ایران باعث شده این کشور حزب‌الله را به عنوان یک نیروی بازدارنده ایجاد کند و حزب‌الله امروز با در اختیار داشتن 160 هزار موشک، احتمالاً نیروی بازدارنده است.»

وی پس از تشریح این معماری امنیتی منطقه از نگاه بازیگران مختلف از جمله ایران نوشته «صداهای قابل احترام در آمریکا خواستار اتمام سیاست دیوسازی از ایران شده‌اند» و بر همین اساس از دولت ترامپ خواسته وارد گفت‌وگو با دولت ایران شود. 

روزنامه انگلیسی همچنین خواستار ارائه «توصیه‌های صادقانه» به عربستان سعودی برای ایجاد امنیت منطقه‌ای شده‌ و از اروپایی‌ها خواسته توافق هسته‌ای با ایران را حفظ کنند. 

 

• این مطلب، صرفاً جهت اطلاعِ مخاطبان، نخبگان، اساتید، دانشجویان، تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران بازنشر یافته و الزاماً منعکس‌کننده‌ی مواضع و دیدگاه‌های اندیشکده راهبردی تبیین نیست.

منبع:فارس

پیوند وبگاه اصلی:

 

https://www.independent.co.uk/voices/donald-trump-israel-jerusalem-palestine-iran-relations-for-peace-a8097261.html

ارسال دیدگاه