نمایش نتانیاهو درکنفرانس مونیخ نشانه درماندگی تل‌آویو و واشنگتن است

'عبدالباری عطوان' تحلیلگر مسایل عرب در واکنش به اظهارات ضد ایرانی نخست وزیر رژیم صهیونیستی در کنفرانس امنیتی مونیخ ، این سخنان را نشانه درماندگی رژیم صهیونیستی و آمریکا در برابر توان روز افزون موشکی ایران و حزب الله دانست.

عطوان سردبیر روزنامه فرامنطقه ای رای الیوم چاپ لندن در مقاله خود در این روزنامه، نوشت: 
بنیامین نتانیاهو با شنیدن نام ایران دیوانه می شود و سعی دارد همه جهان را علیه این کشور و قدرت روزافزون نظامیش در منطقه بشوراند. و در حالی که کشورهای آمریکا، روسیه و چین هزاران کلاهک هسته ای در اختیار دارند، ایران را بزرگترین تهدید جهان معرفی کند. 
نتانیاهو روز گذشته (یکشنبه) در کنفرانس سالانه امنیتی مونیخ تهدید کرد: اسرائیل نه تنها نیروهای وابسته به ایران بلکه در صورت لزوم بر علیه خود این کشور اقدام خواهد کرد. وی همچنین یک قطعه فلزی که مدعی شد مربوط به بقایای پهپاد ایرانی است که از مرز فلسطینی اشغالی عبور کرده است، در برابر 600 شرکت کننده این کنفرانس به نمایش گذاشت. 
این نخستین بار نیست که نتانیاهو تلاش می کند افکار عمومی را با شیوه های گوناگون با خود همراه سازد بلکه چهار سال پیش نیز در برابر مجمع عمومی سازمان ملل متحد تلاش کرد تا این موضوع را القا کند که ایران در آستانه دستیابی به بمب هسته ای است و بار دیگر به حمله به ایران تهدید و هرگونه گفت و گو درباره توافق هسته ای را رد کرد. 
اظهارات نتانیاهو درست یک روز پس از سخنان هربرت مک مستر مشاور امنیت ملی آمریکا در همین کنفرانس بود که تهدید به اتخاذ اقدامات سخت در برابر ایران وحزب الله در لبنان، سوریه، یمن و عراق کرد. 
رعب و وحشت آمریکایی ها و اسرائیلی ها به وضوح آشکار است، دلیل آن نیز موفقیت پدافند هوایی ارتش سوریه در ساقط کردن جنگنده اف16 اسرائیلی – آمریکایی با موشک قدیمی ‘ سام5 ‘ از رده خارج شده است که عمر آن سی سال پیش پایان یافته است. 
اهمیت این موفقیت تا جایی است که بسیاری از طرف های عربی در تلاش برای کم اهمیت جلوه دادن آن و تاکید بر قدرت ‘اسرائیل’ و برتری نظامی آن هستند. 
اما اگر حقیقتا ‘اسرائیل’ قدرت برتر نظامی، جنگنده و کلاهک هسته ای در زردخانه خود دارد چرا از ایران که توسط آمریکا و غرب در محاصره است وهمین طور از سوریه و حزب الله وحشت دارد که هفت سال است درگیر جنگ همه جانبه از سوی آمریکا و هم پیمانان اروپایی و عربیش هستند که همه توان نظامی و مالی خود را در این جنگ به میدان آورده اند. 
نگرانی های ‘اسرائیل’ و آمریکا در اظهارات نتانیاهو به وضوح آشکار بود و نشان داد که ایران که برخی با سیاست های آن موافق و برخی مخالفند موفق شده است تا استراتژی موثری را در مواجهه با آمریکا و هم پیمان اسرائیلی آن اتخاذ کند که هیمنه 70 ساله تل آویو بر منطقه را تهدید می کند. 
مک مستر بسیار ناخشنود بود زمانی که می گفت حزب الله در حال حاضر بیش از 150 هزار موشک و صدها پهپاد و بیش از صدها هزار مبارز دارد که تنها پس از شهادت مشخص می شوند همانطور که در مورد عماد مغنیه، جهاد مغنیه و مصطفی بدرالدین رخ داد. 
سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله در سخنرانی اخیر خود از آمادگی حزب الله برای نابودی سکوهای گاز و نفت ‘اسرائیل’ در دریای مدیترانه در عرض چند ساعت در صورت اجازه شورای دفاعی لبنان، خبر داد. 
‘اسرائیل’ به خوبی می داند که دبیر کل حزب الله زمانی که سخنی می گوید عمل می کند همان طور که در سال 2006 کشتی جنگی تل آویو را در سواحل لبنان نابود کرد. 
نتانیاهو از بیان میزان ترس و وحشت خود معذور است. وحشت از ریسمان مقاومت مشروع ضد اشغالگری که بر دور گردن رژیم صهیونیستی پیچیده شده است. مقاومتی که هزارن موشک در ابعاد مختلف را در اختیار دارد؛ موضوعی که به مذاق هم پیمانان و دوستان عرب تل آویو نیز خوش نیامده است. 

• این مطلب، صرفاً جهت اطلاعِ مخاطبان، نخبگان، اساتید، دانشجویان، تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران بازنشر یافته و الزاماً منعکس‌کننده‌ی مواضع و دیدگاه‌های اندیشکده راهبردی تبیین نیست.

منبع:ایرنا

ارسال دیدگاه