تحریم گروه‌های مقاومت اسلامی؛ جدیدترین خواسته FATF از ایران

با امضای برجام ایران پذیرفت تا در اِزای خروج نامش از لیست کشورهای غیر همکار گروه ویژه اقدام مالی یا FATF مقررات این نهاد بین‌المللی در مورد مبارزه با پول‌شویی و شفافیت مالی را اجرا کند. اما این نهاد در جلسه روز گذشته خود تصمیم گرفت نام ایران همچنان در لیست کشورهای غیر همکار باقی بماند.

 

? با امضای برجام ایران پذیرفت تا در اِزای خروج نامش از لیست کشورهای غیر همکار گروه ویژه اقدام مالی یا FATF مقررات این نهاد بین‌المللی در مورد مبارزه با پول‌شویی و شفافیت مالی را اجرا کند. اما این نهاد در جلسه روز گذشته خود تصمیم گرفت نام ایران همچنان در لیست کشورهای غیر همکار باقی بماند.

?تحلیل و ارزیابی

↙️ در جلسه تیرماه سال جاری علی‌رغم انجام تعهدات موردنظر این نهاد، نام ایران در لیست کشورهای غیرهمکار معروف به لیست سیاه باقی ماند. کشورهایی که نام آن‌ها در لیست سیاه FATF قرار دارد با موانع متعدد بین‌المللی جهت انجام امور پولی و مالی بین‌المللی مواجه هستند.

↙️ باوجوداینکه در فاصله جلسه تیرماه تا جلسه دیروز، دولت ایران دو کنوانسیون موردنظر این نهاد تحت عناوین «کنوانسیون مبارزه علیه تأمین مالی تروریسم» و «کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان‌یافته فراملی» را به تصویب مجلس شورای اسلامی رساند، اما نتایج منتشره از جلسه دیروز FATF نشان می‌دهد نام ایران همچنان در لیست کشورهای غیرهمکار باقی خواهد ماند.

⁉️خواسته اصلی FATF چیست؟

1- این نهاد در بیانیه اخیر خود 9 مورد را مشخص کرده است که می‌باید توسط ایران انجام شوند تا نام آن از لیست سیاه حذف شود. اولین مورد از ایران می‌خواهد استثنائاتی را که در قوانین خود برای کمک به گروه‌های ضد اشغال خارجی، استعمارگرایی یا نژادپرستی در نظر گرفته است را حذف کند.

2- تعبیر ساده‌تر خواسته FATF قطع حمایت از گروه‌های مقاومت اسلامی مانند حزب‌الله لبنان، انصارالله یمن و حماس است. همچنین این درخواست نشان می‌دهد FATF تعریف و تعبیر خود از گروه‌های تروریستی را با تعریف کشورهای غربی منطبق کرده است.

#تحلیل_کوتاه
?#تحلیلگر #اندیشکده_راهبردی_تبیین

☘️ کانال مرجع در حوزه سیاست خارجی ? اندیشکده راهبردی تبیین?

T.me/joinchat/AAAAADvAH-enX3cx_SOOlw

ارسال دیدگاه