مبانی حمایت ایران از آرمان فلسطین

مقام معظم رهبری در پاسخ به نامه‌ی اخیر اسماعیل هنیه (رئیس دفتر سیاسی حماس)، حمایت ایران از آرمان فلسطین را فریضه‌ای دینی و انسانی برشمرده و آن را فراتر از حوادث و تحولات سیاسی دانستند.

 

? مقام معظم رهبری در پاسخ به نامه‌ی اخیر اسماعیل هنیه (رئیس دفتر سیاسی حماس)، حمایت ایران از آرمان فلسطین را فریضه‌ای دینی و انسانی برشمرده و آن را فراتر از حوادث و تحولات سیاسی دانستند.

#پاسخ_امام_به_حماس
#تحلیل_کوتاه
? #تحلیلگر #اندیشکده_راهبردی_تبیین

?تحلیل و ارزیابی:

? به‌صورت کلی، می‌توان مبانی حمایت از آزادسازی فلسطین را در دو بخش دینی و انسانی، به‌صورت ذیل مورداشاره قرار داد: (البته این حمایت از مبانی دیگری همچون مبانی سیاسی و امنیتی نیز برخوردار است)

⭕️ مبانی دینی:

1- حمایت از مستضعفین: ملت فلسطین که به مدت چند دهه تحت اشغال و ظلم و ستم قرار داشته‌اند، مصداق بارزی از مستضعفین به شمار می‌روند که در آیه 74 سوره‌ی نساء صریحاً امر به حمایت از آنان شده‌است.

2- غصب سرزمین‌ها و اماکن مقدس اسلامی: آیات 190 و 191 سوره‌ی بقره، به جنگ با دشمنان جهت بازپس‌گیری اماکن اسلامی دستور داده است.

3- خط مقدم نبرد جهان اسلام با استکبار جهانی: رژیم صهیونیستی همانند یک غده‌ی سرطانی است که رشد آن، به‌منزله‌ی نابودی تمدن اسلامی و نابودی آن، تضعیف و درنهایت نابودی استکبار جهانی است.

⭕️ مبانی انسانی:

1- ضرورت مبارزه با ظلم و دفاع از مظلوم: قباحت ظلم و مبارزه با شر ظالم، نه تنها یک اصل دینی، بلکه یک اصل فطری و انسانی است.

2- تشکیل رژیم صهیونیستی بر مبنای نژادپرستی: مفهوم نژادپرستی با صهونیسم گره خورده است که مبنای تشکیل آن رژیم غاصب است.

3- جنایت و نقض حقوق بشر از سوی رژیم صهیونیستی: این رژیم غاصب، طی دهه‌های اخیر، با بی‌رحمی به کشتار و جنایت انسان‌ها در سرزمین فلسطین پرداخته که از سوی بسیاری از مجامع حقوق بشری غربی نیز مورداعتراض بوده است.

#تحلیل_کوتاه
? #تحلیلگر #اندیشکده_راهبردی_تبیین

☘️ کانال مرجع در حوزه سیاست خارجی ? اندیشکده راهبردی تبیین?

T.me/joinchat/AAAAADvAH-enX3cx_SOOlw

ارسال دیدگاه