ایران به هر نحوی شده به حمله اسرائیل به پایگاه تیفور پاسخ خواهد داد/ تل‌آویو باید آماده باشد

رئیس پیشین اطلاعات ارتش رژیم صهیونیستی با توصیه به تل‌آویو جهت آماده شدن برای پاسخ ایران به حملات علیه سوریه، هشدار داد در صورت بالاگرفتن تنش‌ها، این رژیم به حمایت آمریکا نیاز پیدا خواهد کرد.

ژنرال «عاموس یادلین» رئیس پیشین اطلاعات ارتش رژیم صهیونیستی تاکید کرد تل‌آویو باید خود را برای پاسخ ایران به حملات علیه سوریه آماده کند.

یادلین با بیان اینکه دو تحول مهم در منطقه در حال رخ دادن است، نوشت: «یکی مباحثات در آمریکا برای حمله به سوریه به بهانه حمله شیمیایی (به دوما) و دیگری مباحثات در ایران برای پاسخ دادن به حمله اسرائیل به پایگاه هوایی T4».

وی احتمال داد که به هر نحوی شده ایران به حمله دو روز پیش رژیم صهیونیستی به پایگاه هوایی سوریه واکنش نشان خواهد داد: «نه ضرورتا بلافاصله و از سرزمین خودشان. بلکه حتی در طولانی مدت و از طریق خاک سوریه،‌ لبنان یا هرجای دیگری از جهان».

این ژنرال بازنشسته و تحلیلگر نظامی صهیونیست با اشاره به تلاش‌های تل‌آویو برای ممانعت از حضور نظامی ایران در سوریه و لغو توافق هسته‌ای، تاکید کرد: «اسرائیل برای محقق کردن این اهداف باید ریسک‌های جدی را به جان بخرد».

یادلین به رژیم صهیونیستی توصیه کرد که برای مراحل بعدی عملیات از جمله واکنش ایران به حملات علیه سوریه آماده شود و ادعا کرد: «اسرائیل به تنهایی می‌تواند با این تهدیدات مقابله کند و حتی می‌تواند دولت اسد را سرنگون سازد».

وی اما هشدار داد اگر تنش‌ها بالاگرفته و درگیری به تقابل مستقیم ایران و رژیم صهیونیستی تبدیل شود، روسیه نیز برای کمک به ایران و سوریه وارد ماجرا شده و آنگاه است که تل‌آویو به کمک واشنگتن نیاز پیدا خواهد کرد.

رئیس اندیشکده امنیت داخلی رژیم صهیونیستی درباره حمله چندملیتی به رهبری آمریکا به سوریه توضیح داد: «ایالات متحده گزینه‌های زیادی برای حمله دارد، از جمله حمله یک‌باره مانند آنچه که سال قبل انجام داد. اما بازدارندگی موثر از طریق عملیات وسیع اما محدود حاصل می‌شود».

یادلین در پایان با توصیه به آمریکا برای گسترش عملیات‌هایش در سوریه به فراتر از نبرد با داعش، تاکید کرد: «تا رئیس‌جمهور ترامپ بتواند هدفی که برای خود در 13 اکتبر 2017 معین کرده را محقق سازد؛ و آن مقابله و رقابت با ایران است».

این اظهارات در حالی است که دیگر مقامات امنیتی و نظامی رژیم صهیونیستی طی روزهای اخیر آشکارا هشدار می‌دهند اگر ایران بخواهد به حمله چند ملیتی به سوریه پاسخ دهد، آنها دولت اسد را سرنگون خواهند کرد.

رژیم صهیونیستی بامداد دوشنبه به خاک سوریه حمله موشکی انجام داده بود. وزارت دفاع روسیه در این باره اعلام کرد که دو جنگنده اف15 رژیم صهیونیستی 8 فروند موشک به پایگاه هوایی T4 در حمص شلیک کردند. 5 فروند از این موشک‌ها توسط سامانه پدافندی سوریه هدف قرار داده شد اما 3 فروند دیگر به پایگاه هوایی برخورد کرد. درپی این حمله موشکی حداقل 14 نفر به شهادت رسیدند.

همچنین پیشتر برخی کشورها به رهبری آمریکا اعلام کردند که به بهانه حمله شیمیایی هفته قبل به شهر دوما در غوطه شرقی دمشق، در حال طرح‌ریزی حمله به مواضع دولت سوریه هستند.

تروریست‌ها در ساعت آغازین یکشنبه با گاز شیمیایی به غیرنظامیان در شهر دوما واقع در غوطه شرقی دمشق حمله کردند. در این حمله نزدیک به 100 نفر کشته شده و صدها تن دیگر نیز مجروح شدند. (جزئیات بیشتر)

این در حالی است که وزارت دفاع روسیه روز شنبه هشدار داده بود گروه‌های تروریستی «جیش الاسلام» و ارتش آزاد قصد دارند با استفاده از گاز شیمیایی، به شهر دوما در غوطه شرقی دمشق حمله کنند. (جزئیات بیشتر)

وزارت دفاع روسیه تاکید کرده بود که تروریست‌ها به دنبال تحریک کردن احساسات جامعه بین‌المللی و متهم کردن دولت سوریه به حمله علیه شهروندان خود است. همچنین این حمله می‌تواند مورد استفاده متحدین غربی و عربی تروریست‌ها قرار بگیرد.

دولت سوریه همچنین در سال 2013 با همکاری روسیه و تحت نظارت کشورها و سازمان‌های بین‌المللی از جمله آمریکا و سازمان ملل، تمام سلاح‌های شیمایی خود را نابود کرد.

 

این مطلب، صرفاً جهت اطلاعِ مخاطبان، نخبگان، اساتید، دانشجویان، تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران بازنشر یافته و الزاماً منعکس‌کننده‌ی مواضع و دیدگاه‌های اندیشکده راهبردی تبیین نیست.

منبع:فارس

پیوند وبگاه اصلی:

https://twitter.com/YadlinAmos/status/984007993560879109

ارسال دیدگاه