عربستان؛ شتاب در توسعه و مصائب آن

برکناری رئیس هیئت تفریح و سرگرمی عربستان توسط پادشاه این کشور، در شرایطی که ریاض، سیاست توسعه فرهنگی را با الگوبرداری از فرهنگ غربی برگزیده، می‌تواند معنادار تلقی شود.

عربستان؛ شتاب در توسعه و مصائب آن

?#تحلیل_کوتاه
??#تحلیلگر #اندیشکده_راهبردی_تبیین

?برکناری رئیس هیئت تفریح و سرگرمی عربستان توسط پادشاه این کشور، در شرایطی که ریاض، سیاست توسعه فرهنگی را با الگوبرداری از فرهنگ غربی برگزیده، می‌تواند معنادار تلقی شود.

?هیئت تفریح و سرگرمی عربستان در سال ۲۰۱۶ بر اساس چشم‌انداز ۲۰۳۰ این کشور با هدف راه‌اندازی و توسعه بخش تفریحات و سرگرمی‌ برای تمامی گروه‌های جامعه در تمامی مناطق عربستان تاسیس شد.

?محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان پیشتر گفته بود، ریاض به دنبال آن است درآمدهای حاصل از تفریحات عربستانی‌ها را که در سال ۲۲ میلیارد دلار در خارج کشور برای تفریح هزینه می‌کنند، جذب بازار داخلی کند.

?طی روزهای اخیر، کاربران عربستانی در شبکه‌های اجتماعی، نسبت به برگزاری یک سیرک با حضور زنان روسی در عربستان انتقادات زیادی طرح کردند.

?برخی منابع خبری می‌گویند پادشاه عربستان برای مهار موج انتقادی در این خصوص، رئیس هیئت تفریح و سرگرمی را برکنار کرده است.

✔️ واقعیت این است که سیاست درهای باز فرهنگی بدون طی کردن مراحلی، همواره با واکنش بخش سنتی جوامع روبرو بوده است. تجربه‌های پرشماری نیز در جهان اسلام در این خصوص وجود دارد. بر همین اساس، سیاست‌های توسعه‌ای بن سلمان در عربستان، محل بحث برخی کارشناسان بوده است. آن‌ها بر این باورند که امکان بی‌ثباتی ناشی از این سیاست‌ها کاملا وجود دارد. لذا به نظر می‌رسد مشاوران خارجی بن سلمان برای حفاظت از مسیر قدرت‌یابی او، نسبت به سرعت تغییرات فرهنگی در این کشور، حساس خواهند بود.

☘ کانال مرجع در حوزه سیاست خارجی ? اندیشکده راهبردی تبیین?

Eitaa.com/joinchat/1881014274Cd314e9fec6

ارسال دیدگاه