فشار بر اعراب جهت افزایش فشار بر ایران

سفر مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا به امارات متحده عربی، در ادامه‌ی سیاست‌های خصمانه‌ی واشنگتن علیه جمهوری اسلامی ایران ارزیابی می‌شود. با نزدیک‌تر شدن به زمان اجرایی‌سازی تحریم‌های آمریکا علیه ایران، این کشور چندین پرونده را با محوریت ضدیت با ایران در منطقه خلیج فارس پیگیری می‌کند.

فشار بر اعراب جهت افزایش فشار بر ایران

?#تحلیل_کوتاه
??#تحلیلگر #اندیشکده_راهبردی_تبیین

سفر مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا به امارات متحده عربی، در ادامه‌ی سیاست‌های خصمانه‌ی واشنگتن علیه جمهوری اسلامی ایران ارزیابی می‌شود. با نزدیک‌تر شدن به زمان اجرایی‌سازی تحریم‌های آمریکا علیه ایران، این کشور چندین پرونده را با محوریت ضدیت با ایران در منطقه خلیج فارس پیگیری می‌کند. برخی از این پرونده‌ها عبارتند از؛

?انسجام‌بخشی به شورای همکاری خلیج فارس؛ آمریکا طی ماه‌های اخیر، مشخصا به دنبال پایان دادن به بحران در روابط چهار کشور عربی با قطر بوده است. استدلال واشنگتن این است که ادامه‌ی این بحران به سود ایران تمام می‌شود. چنین تلاشی را می‌توان در گفتگوهای تلفنی چندباره‌ی ترامپ با سران عربستان و امارات مشاهده کرد. در سفر پامپئو به امارات نیز، او به صراحت گفته که با هدف متحد کردن مخالفان ایران به ابوظبی سفر کرده است.

?افزایش فروش نفت؛ دیگر هدفی که طی هفته‌های اخیر در متن اقدامات آمریکا نسبت به برخی کشورهای عربی قابل مشاهده است، طراحی سازوکاری نظامند برای افزایش فروش نفت از سوی این کشورها جهت جایگزینی نفت ایران است. واشنگتن به دنبال تحریم نفتی ایران است و ناچار است تا به کمبود احتمالی نفت در بازار بیاندیشد. البته چنین تلاشی برای افزایش تولید نفت، مشخصا برای افزایش فشار بر ایران صورت می‌گیرد تا ادامه تحریم‌ها با مشکل مواجه نشود.

?جنگ یمن؛ دیگر پرونده‌ای که در خلیج فارس مورد توجه است، پرونده یمن می‌باشد. برخلاف تبلیغ‌ها و توقعات، نبرد الحدیده آنی نشد که تصور می‌شود و این، شکستی بزرگ برای عربستان و امارات و متحدان غربی‌شان محسوب می‌شود. لذا آمریکا در پی بیان مطلوبیت‌‌ها خود در یمن است. تاکید پامپئو بر ضرورت پیروی از راهکار سیاسی سازمان ملل، مشخصا به معنای تاکید بر خلع سلاح انصارالله است. چنین امری در راستای مهار ایران تلقی می‌شود.

☘ کانال مرجع در حوزه سیاست خارجی ? اندیشکده راهبردی تبیین?

Eitaa.com/joinchat/1881014274Cd314e9fec6

ارسال دیدگاه