استفاده‌ی ایالات‌متحده از FATF علیه پاکستان

چند تن از نمایندگان گروه ویژه‌ی اقدام مالی (FATF)، با سفر به پاکستان، آن کشور را از شرایط خود جهت خروج از فهرست خاکستری آن نهاد اعلام کردند. پاکستان چند ماه پیش، پس از شکل‌گیری تنش در روابطش با ایالات‌متحده، با اعمال فشار آن کشور به لیست خاکستری FATF بازگشت.

♦️استفاده‌ی ایالات‌متحده از FATF علیه پاکستان

📝 چند تن از نمایندگان گروه ویژه‌ی اقدام مالی (FATF)، با سفر به پاکستان، آن کشور را از شرایط خود جهت خروج از فهرست خاکستری آن نهاد اعلام کردند.

پاکستان چند ماه پیش، پس از شکل‌گیری تنش در روابطش با ایالات‌متحده، با اعمال فشار آن کشور به لیست خاکستری FATF بازگشت.

✍️#تحلیل_کوتاه
✍️✍️#تحلیلگر #اندیشکده_راهبردی_تبیین

💡 تحلیل و ارزیابی

1️⃣ پاکستان در سال 2015، از لیست سیاه FATF خارج شد. قرار گرفتن در لیست خاکستری (کشورهای تحت نظر)، به این معنی است که اقدامات این کشور، نتوانسته آن نهاد را راضی کند و تحت نظارت قرار خواهد گرفت.

2️⃣ بحث قرار گرفتن پاکستان در فهرست خاکستری، مدتی پس‌ازآن مطرح شد که آن کشور، حافظ سعید را از حبس خانگی آزاد کرد و این اقدام مورد اعتراض آمریکا قرار گرفت.

3️⃣ این در حالی است که هیئت نماینده‌ی پاکستان در اجلاس فوریه‌ی FATF، آمادگی خود را جهت مذاکره و برطرف نمودن شبهات اعلام کرد، بااین‌حال، FATF تا چند روز پیش، هیچ شرطی را جهت خروج آن کشور از فهرست خاکستری اعلام نکرد، تا جایی که وزیر تجارت پاکستان رسماً اعلام نمود ایالات‌متحده [از طریق FATF] در حال مجازات این کشور است.

4️⃣ به نظر می‌رسد پاکستان که خود را طی سال‌های گذشته به سرمایه‌ی خارجی وابسته کرده است، خود را مجبور می‌بیند رضایت ایالات‌متحده را جهت جلوگیری از قرار گرفتن در لیست سیاه جلب نماید. میزان نفوذ آمریکا بر FATF به حدی است که بسیاری از کارشناسان، قرار گرفتن پاکستان در فهرست خاکستری را در چارچوب راهبرد جدید آمریکا در قبال پاکستان ارزیابی کرده‌اند.

✍️#تحلیل_کوتاه
✍️✍️#تحلیلگر #اندیشکده_راهبردی_تبیین

☘️ کانال مرجع در حوزه سیاست خارجی 🌿 اندیشکده راهبردی تبیین🌿

http://T.me/joinchat/AAAAADvAH-enX3cx_SOOlw

ارسال دیدگاه