ترکیه؛ آمریکا و F-35، روسیه و S-400

یکی از مواردی که در سیاست‌های تنبیهی آمریکا علیه ترکیه لحاظ شده است، ممانعت از ارسال جنگنده‌های F-35 به آنکارا است. گفته می‌شود این اقدام درراستای تقابل ایجاد شده میان واشنگتن و آنکارا بر سر پرونده کشیش برانسون است که از دو سال پیش در ترکیه بازداشت شده است.

ترکیه؛ آمریکا و F-35، روسیه و S-400

📝#تحلیل_کوتاه
📝📝#تحلیلگر #اندیشکده_راهبردی_تبیین

🔸یکی از مواردی که در سیاست‌های تنبیهی آمریکا علیه ترکیه لحاظ شده است، ممانعت از ارسال جنگنده‌های F-35 به آنکارا است. گفته می‌شود این اقدام درراستای تقابل ایجاد شده میان واشنگتن و آنکارا بر سر پرونده کشیش برانسون است که از دو سال پیش در ترکیه بازداشت شده است.

🔸بازداشت برانسون، قطعا یکی از دلایل عدم ارسال F-35 به ترکیه است اما بعید به نظر می‌رسد اصلی‌ترین دلیل باشد. واقعیت این است که اصلی‌ترین دلیل را باید در تمایل ترکیه برای خرید S-400 از روسیه دانست. اما چرا این‌گونه است؟

🔸 گفته می‌شود جنگنده F-35 پیشرفته‌ترین جنگنده‌ای است که تا کنون ساخته شده است. در صحنه عملیات واقعی، فقط رژیم صهیونیستی بوده که از F-35 آن هم در سوریه بهره برده و باقی پروازهای این جنگنده، در حالت مانور صورت گرفته است. البته همین استفاده مانوری هم بیان‌گر نواقص متعددی در F-35 بوده تا جایی که برخی از عدم توازن میان هزینه-کارکرد آن سخن گفته‌اند.

✔️ یکی از دغدغه‌های نمایندگان کنگره از فروش جنگنده F-35 به ترکیه -که پیش‌تر برخی از آن‌ها آشکارا بیان کردند- لو رفتن کدهای مخفی آن برای سامانه پدافندیS-400 روسیه است. ترکیه به‌طور هم‌زمان خواهان هر دو است و این در حالی است که S-400 برای کارایی بهتر، نیازمند کدهای مخفی F-35 است و در صورت تحقق خواسته‌ی ترکیه، امکان برتری روسیه در رقابت تسلیحاتی با آمریکا وجود دارد. لذا مساله‌ی برانسون، اگرچه دلیلی واقعی است اما واجد آن سطح از اهمیت نیست که در رسانه‌ها گفته می‌شود.

☘️ کانال مرجع در حوزه سیاست خارجی 🌿 اندیشکده راهبردی تبیین🌿

T.me/joinchat/AAAAADvAH-enX3cx_SOOlw

ارسال دیدگاه