عراق روی ریل انتقال قدرت

هنوز اما مهم‌ترین مرحله‌ی انتقال قدرت باقی‌ مانده است. گفته می‌شود عادل عبدالمهدی، شیعه تکنوکراتی که دوران‌های سیاسی مختلفی را از سر گذرانده، به احتمال بسیار نخست وزیر خواهد شد.

عراق روی ریل انتقال قدرت

📝#تحلیل_کوتاه

📝📝#تحلیلگر #اندیشکده_راهبردی_تبیین 

🔸رایزنی‌ها، لابی‌ها و سهم‌دهی‌ها بالاخره نتیجه داد و عراق اکنون روی ریل انتقال قدرت قرار گرفته است. انتخاب رئیس پارلمان، نخستین نشانه‌ی آغاز فرایندی جدید در چارچوب انتقال قدرت می‌باشد. حالا بناست رئیس جمهور از سوی اعضای پارلمان انتخاب شود. اگر ریاست پارلمان به صورت عرفی، از آنِ اهل سنت است، رئیس جمهور اما کُرد خواهد بود. در نهایت نیز فراکسیون اکثریت، کاندیدای خود را به رئیس جمهور معرفی می‌کند تا فرایند نخست‌وزیری طی شود و یک شیعه بر این کرسی مهم و تعیین‌کننده بنشیند.

🔸به نظر می‌رسد خروج العبادی از لیست کاندیداهای نخست‌وزیری، یکی از رویدادهای مهمی بود که فرایند انتقال قدرت را تسریع بخشید. پس از حوادث تاسف‌بار بصره، مقتدی صدر هم از نخست‌وزیری العبادی عبور کرد و در این موضع، کنار هادی العامری قرار گرفت. اعلام موضع آیت‌الله سیستانی مبنی بر این‌که کسانی که سابقه نخست‌وزیری دارند برای دور جدید مناسب نمی‌باشند، عملا امید العبادی را ناامید کرد و او ترجیح داد با یک سخنرانی، خود را از صف نامزدهای نخست‌وزیری خارج سازد.

🔸هنوز اما مهم‌ترین مرحله‌ی انتقال قدرت باقی‌ مانده است. گفته می‌شود عادل عبدالمهدی، شیعه تکنوکراتی که دوران‌های سیاسی مختلفی را از سر گذرانده، به احتمال بسیار نخست وزیر خواهد شد. با این وجود، صحنه سیاسی عراق طی ماه‌های اخیر به‌خوبی نشان داده است که هیچ چیزی قطعی نخواهد بود. لذا باید منتظر ماند اگرچه نشانه‌های هم‌گرایی بیشتر از قبل عیان است.

☘️ کانال مرجع در حوزه سیاست خارجی 🌿 اندیشکده راهبردی تبیین🌿

T.me/joinchat/AAAAADvAH-enX3cx_SOOlw

ارسال دیدگاه