نیکی هیلی؛ از نامزدی وزارت خارجه تا قربانی شدن بخاطر انزوای ترامپ

استعفای«هیلی» شاید برای بسیاری تعجب آور باشد اما مرور اقدامات یکجانبه گرایانه ترامپ و واکنشهای جهانی به آنها می تواند تا حدودی معمای کناره گیری نماینده آمریکا در سازمان ملل را فاش کند.

دولت آمریکا تحت رهبری دونالد ترامپ روزهای پرهیاهویی را داشته که قسمتی از این هیاهو مربوط به کنار رفتن چهره های مختلف از بدنه کابینه و جایگزین شدن آنها با چهره های جدید است.

با ورود چهره های جدیدی همچون «جان بولتون» به کاخ سفید، یکجانبه گرایی ترامپ و سیاست های تهاجمی وی شکل شدیدتری به خود گرفت و هشداری که کارشناسان در خصوص انزوای آمریکا در صورت پیش گرفتن چنین سیاست هایی به کاخ سفید داده بودند خیلی زود رنگ واقعیت گرفت.

در یک سال گذشته بارها شاهد تنها ماندن آمریکا در جامعه جهانی بوده ایم اما بدون شک هفتاد و سومین مجمع عمومی سازمان ملل که در ماه گذشته برگزار شد بارزترین نمونه از انزوای آمریکا است.

سازمان ملل را به دلیل حضور نمایندگان اغلب کشورهای جهان می توان به عنوان نمونه کوچک شده جهان در نظر گرفت از همین رو «نیکی هیلی» به دلیل حضور در سازمان ملل بیشتر از سایر اعضای کابینه ترامپ شاهد انزوای روزافزون آمریکا در جهان بوده است و به احتمال زیاد همین امر دلیلی بوده تا وی قید حضور در سازمان ملل را به نمایندگی از ایالات متحده بزند.

نیکی هیلی این مهاجر زاده هندی که زمانی حتی به عنوان گزینه پست وزارت خارجه آمریکا نیز مطرح بود و به گفته برخی مقامات آمریکایی، وی خود این پست را قبول نکرده، اکنون به جایی رسیده که ترک مقام را به ادامه حضور در آن ترجیح می دهد.

مروری بر روند انزوا

خروج از معاهده های بین المللی همچون معاهده آب و هوایی پاریس و برجام، اعمال سیاست های افراطی مهاجرتی، حمایت بی چون و چرا از رژیم صهیونیستی و تصمیم به انتقال سفارت به بیت المقدس، قطع کمک ها به آنروا و … از مواردی هستند که به انزوای آمریکا در جامعه جهانی منجر شده اند. 

در خصوص اقداماتی که منجر به انزوای آمریکا در جامعه جهانی شده محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، در یک مصاحبه در شبکه سی‌ان‌ان گفت که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، این کشور را به انزوا کشانده است.

ظریف در این مصاحبه گفته بود که خیلی عجیب بود ترامپ ریاست جلسه‌ای را به عهده بگیرد و همه با او مخالف باشند.

اشاره ظریف به ریاست جلسه شورای امنیت است که آمریکا ریاست آن را بر عهده داشت. ترامپ در زمان حضورش در نیویورک و شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، در جلسه شورای امنیت نیز شرکت و سخنرانی کرد.

حکایت ریاست ترامپ بر نشست شورای امنیت به این شرح است: نیکی هیلی پیش از برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل طرحی برای برگزاری نشست شورای امنیت این سازمان با موضوع ایران و به ریاست ترامپ مطرح کرد اما چند روزی از طرح این موضوع نگذشته بود که هیلی متوجه شد که در صورت برگزاری این نشست، آمریکا بیش از گذشته در میان همپیمانان خود تنها می شود.

کمتر از یک هفته از اعلام این موضوع نگذشته بود که هیلی عقب نشینی کرده و گفت این جلسه بر «طیف گسترده تری از موضوعات» از جمله «اشاعه تسلیحات کشتار جمعی» و همچنین ایران متمرکز خواهد بود. همچنین شایعاتی مبنی بر احتمال لغو حضور ترامپ به عنوان رئیس در این نشست شورای امنیت از ترس منزوی شدن و قرار گرفتن در موضع ضعیف مطرح شد.

یک روز پیش از این جلسه شورای امنیت، وزیران خارجه کشورهای عضو برجام به همراه وزیر خارجه ایران نشست کمیسیون برجام را در نیویورک بدون حضور نماینده آمریکا برگزار کردند و آنچنان که انتظار می رفت یکصدا به حمایت از این توافق و پایبندی به آن تاکید کردند.

در جلسه شورای امنیت در چهارم مهر ماه در حالی که ترامپ نیم ساعت دیرتر رسید، حمایت یکپارچه اعضای شورای امنیت از برجام باعث شد وی به هدف ضدحمله های دیگر کشورها تبدیل شده و در اواسط نشست صندلی خود را ترک کند.

فرار از شکست های بیشتر

ترامپ مدعی شده که هیلی از شش ماه قبل خواستار کناره گیری بوده اما وی توانسته هیلی را از این کار منصرف کند. همانطور که اشاره شد هیلی از نزدیک شاهد انزوای آمریکا در جامعه جهانی بوده و با توجه به اینکه ترامپ قصدی برای تغییر رویه خود در بخش سیاست خارجی ندارد به احتمال زیاد هیلی با کناره گیری از پست نمایندگی آمریکا در سازمان ملل خواسته خود را از شکست های بعدی ترامپ در نزد جامعه جهانی خارج کند.

هیلی چهره ای نسبتا میانه رو در نزد جمهوریخواهان محسوب می شد و حتی برخی وی را یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا می دانستند اما دو سال حضور در کنار ترامپ و کمک به پیشبرد سیاست های وی حقایقی را برای هیلی روشن ساخته تا او دور شدن از کانون قدرت در آمریکا را برای خود انتخاب کند.

حضور در کنار ترامپ قطعا نمره ای منفی در کارنامه سیاسی هیلی محسوب می شود و شاید همین نمره منفی او را برای همیشه از دنیای سیاست دور کند.

 

  • این مطلب، صرفاً جهت اطلاعِ مخاطبان، نخبگان، اساتید، دانشجویان، تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران بازنشر یافته و الزاماً منعکس‌کننده‌ی مواضع و دیدگاه‌های اندیشکده راهبردی تبیین نیست.
  • منبع: خبرگزاری مهر

ارسال دیدگاه