انتخابات بحرین؛ «جشن انتخاباتی» یا «جشن خانوادگی»؟

پنجمین انتخابات پارلمانی و شورای شهر بحرین روز شنبه در حالی برگزار شد که معارضان این کشور انتخابات را تحریم کردند.

شبکه خبری «بی.بی.سی عربی» روز شنبه همزمان با روز برگزاری انتخابات در بحرین، در گزارشی نوشت، انتخابات بحرین، جشن انتخاباتی بود یا جشنی خانوادگی؟

 

طبق این گزارش، برگزاری انتخابات پارلمانی بحرین در رسانه‌های این کشور بازتاب‌های مختلفی داشت و در حالی که خبرگزاری بحرین (بنا) اقبال رأی‌دهندگان در ساعات نخست انتخابات را «بی‌سابقه» خواند، عفو بین‌الملل درباره بازداشت و ایجاد رعب و وحشت در میان معارضان ابراز نگرانی کرد.

 

بازتاب انتخابات در رسانه‌های موافق دولت بحرین

طبق این گزارش، روزنامه «البلاد» بحرین در صفحه نخست خود نوشت که انتخابات «گامی مهم در مسیر اقدام ملی» است و «بثینه خلیفه قاسم» در همین روزنامه از آن به عنوان «عروسی انتخاباتی» یاد کرد.

«لطفی نصر» در روزنامه «اخبار الخلیج» نوشت که «مجلس نمایندگان آینده بهتر، قوی‌تر و مهم‌تر خواهد بود و دلیل آن افزایش سطح آگاهی شهروندان است.»

«محمد مبارک» نیز در این روزنامه نوشت که «وضعیت در بحرین تغییر کرده و کاملا متفاوت شده است و نیروهای شر که بر تصمیمات مربوط به مردم سلطه داشتند به اتمام رسیده و به دوره بدون بازگشت رسیده‌اند و هرگز اجازه بازگشت به آنها نخواهیم داد.»

«فرید احمد حسن» نیز در روزنامه «الوطن» نوشت که «روز انتخابات روز وطن، روز انجام تکلیف و مشارکت در ساختن آینده بحرین است.»  

به عقیده وی عدم مشارکت در انتخابات به معنای تعدی به وطن، کوتاهی در حق آن و چشم‌پوشی از حقوق اصیل شهروندان است.

«یوسف حامد المشعل» در روزنامه الوطن در واکنش به دعوت معارضان به تحریم می‌نویسد که «تحریم انتخابات خیانت تاریخی است زیرا تحریم انتخابات به معنای اعطای فرصت به مفسدان برای سیطره بر عرصه سیاسی کشور است.

وی افزود که دعوت‌کنندگان به تحریم انتخابات، صدای شهروندانی که قصد مشارکت در انتخابات را دارند، خاموش می‌کنند و این دعوت خود را چنین توجیه می‌کنند که نتایج انتخابات از قبل مشخص است و یا اینکه مشارکت در انتخابات هرگز چیزی را تغییر نخواهد داد.

«سعید الحمد» نیز در روزنامه «الأیام» با عنوان «هرگز تحریم نمی‌کنم» نوشت که «هرگز انتخابات را تحریم نمی‌کنم.»

 

«جشن خانوادگی»

«یعقوب آل ناصر» در وبگاه معارض «مرآة البحرین» نوشت که انتخابات بحرین به منزله «جشن خانوادگی» است که تنها نزدیکان (به دولت) به آن دعوت شده‌اند.

نویسنده افزود: «خاندان حاکم، افرادی را که لایق تصدی یکی از چهل کرسی پارلمان می‌دانند و نیز شهروندان مطیعی که بایستی به پای صندوق‌های رأی بروند، انتخاب کرده و احزاب معارض از جمله گروه اخوان‌المسلمین را به حاشیه رانده‌اند تا رضایت امارات را جلب کنند».

وی افزود: «خاندان حاکم بحرین مصلحت خود را در عزل همه معارضان دیده است و لذا رهبران معارض را بازداشت کرده و بقیه معارضان را به موجب قانون صادره از سوی حمد بن عیسی آل خلیفه محاصره و از ورود به انتخابات منع کرده است و علاوه بر آن نام هزاران نفر را از لیست واجدین شرایط حذف کرده تا اثر تحریم را خنثی کند.»

«مراد الحایکی» نیز در این وبگاه نوشت: «مجلس نمایندگان آتی بسیار بدتر از قبل خواهد بود و به منزله یک اداره دولتی با بودجه کلان است که هر نماینده‌ای در واقع نماینده دولت است نه مردم.»

وی افزود که تمایل رژیم برای برگزاری انتخابات و هدایت مردم به مشارکت در انتخابات با استفاده از ابزار تهدید، دو علت اصلی دارد: اعطای مشروعیت جعلی به تمامی تصمیماتی که دولت در مرحله آینده اتخاذ می‌کند و علت دوم نیز ترمیم چهره رژیم بحرین در سطح بین‌الملل است.

معارضان بحرین از جمله جمعیت ملی-اسلامی «الوفاق» انتخابات بحرین را تحریم کرده بودند و در همین رابطه شیخ «حسین الدیهی» معاون دبیرکل جمعیت «الوفاق» بزرگترین اپوزیسیون بحرین، انتخابات پارلمانی این کشور را «غیر قانونی» خواند.

 

  • این مطلب، صرفاً جهت اطلاعِ مخاطبان، نخبگان، اساتید، دانشجویان، تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران بازنشر یافته و الزاماً منعکس‌کننده‌ی مواضع و دیدگاه‌های اندیشکده راهبردی تبیین نیست.
  • منبع: خبرگزاری فارس

ارسال دیدگاه