پیام‌های سفر خارجی محمد بن سلمان

به نظر می‌رسد که محمد بن سلمان از حمایت قاطع دولت ترامپ از خود آگاه است که بدون بیمی به خارج از کشورش، آن هم برای مدت زمانی طولانی سفر می‌کند.

 معروف است که سعودی‌ها خیلی کم اهل حرف و موضع‌گیری بوده و معمولا محافظه‌کارانه رفتار می‌کنند. به همین خاطر است که می‌بینیم در واکنش به حملات کلامی مقامات ایرانی نه پادشاه و نه ولیعهدش موضعی نمی‌گیرند و در درجه اول کار را به رسانه‌ها واگذار و سپس به “شیوه خاص” خود عمل می‌کنند.

به دنبال ترور جمال خاشقچی نویسنده عربستانی، نزدیک دو ماه است تمام دنیا علیه ریاض موضع گرفته و شخص بن‌سلمان را زیر سوال برده و سعودی‌ها تقریبا ساکت بودند.
از این منظر، گویا محمد بن سلمان تصمیم گرفته است، خود وی با انجام چند سفر خارجی عملا واکنش نشان دهد.

ولی‌عهد عربستان از پنجشنبه گذشته نخستین سفر خارجی خود را پس از حادثه جنجالی ترور خاشقچی شروع کرد. بیانیه دیوان پادشاهی عربستان در همان روز از سفر بن‌سلمان به چند کشور عربی خبر داد، اما نامی از این کشورها نبرد. این سفر از امارات شروع شده و ایستگاه دوم بن‌سلمان هم بحرین بود و پس از آن مصر. 

البته ناگفته نماند که در گذشته وقتی یکی از دو مقام ارشد سعودی (پادشاه و ولیعهد) به یک کشور عربی می‌رفت، به دلایل مختلف مورد استقبال گسترده رسمی و مردمی بود، اما این نخستین بار است که این چنین مردمان عرب به سفر ولی‌عهد عربستان به کشورشان معترض هستند و در تونس، الجزایر و حتی مصر از دولت‌های خود خواسته‌اند که آن را ملغی کنند. نهادهای مدنی و رسانه‌ای تونسی‌ بیشتر از همه اعتراض می‌کنند.

به گفته خالد فالح وزیر انرژی عربستان، قرار است ولیعهد عربستان بعد از این دیدارهای عربی نیز برای شرکت در نشست سران گروه بیست عازم بوینس آیرس پایتخت آرژانتین شود.

این سفرها چند پیام “مهم” دارد:

نخست: پس از شایعاتی پیرامون احتمال نشستن احمد بن عبدالعزیز برادر ملک سلمان بر کرسی ولایتعهدی به جای محمد بن سلمان در واقع وی با انجام این سفرها می‌خواهد این نکته را گوشزد کند که آنقدر ارکان قدرتش مستحکم است که بدون هیچ واهمه‌ای برای دو هفته‌ای به خارج از عربستان می‌رود و آب از آب هم در داخل تکان نمی‌خورد.

دوم: بن‌سلمان می‌خواهد به مخالفان خود در داخل و خارج به ویژه غرب بگوید که همچنان از حمایت رسمی و مشروعیت عربی برخوردار است و بحران ترور خاشقچی تاثیری بر روابط عربی سعودی نگذاشته است.

سوم: شرکت در نشست گروه بیست مهم‌ترین پلان برنامه محمد بن سلمان است. وی با حضور در این نشست در واقع عملا می‌خواهد بگوید آن همه هیاهوی آمریکا و اروپا هیچ و پوچ بوده و او هنوز از “مشروعیت بین‌المللی” برخوردار است.

در این نشست وی تمام تلاش خود را خواهد کرد که با ترامپ، پوتین و اردوغان به دلایلی مختلف دیدار و گفتگو کند؛ چون هر کدام از این دیدارها پیام خاص خود را دارد.

واقعیت این است که بدون حمایت یا چراغ سبز دولت آمریکا امکان جابجایی در ارکان قدرت در عربستان در سطح پادشاه و ولی‌عهد ممکن نیست و هیچ کودتایی رخ نمی‌دهد و اگر چنین اتفاقی هم بیافتد در واقع “کودتایی آمریکایی” است. شاهزادگان مخالف بن‌سلمان به خوبی بر این امر واقف هستند و به همین خاطر بی‌گدار دست به اقدامی شکست خورده از قبل نمی‌زنند.

در کنار آن هم به نظر می‌رسد که محمد بن سلمان از حمایت قاطع دولت ترامپ از خود آگاه است که بدون بیمی به خارج از کشورش، آن هم برای مدت زمانی طولانی سفر می‌کند.
نکته: با وجود این اطمینان خاطر بن‌سلمان فعلا نمی‌توان همه چیز را کاملا پایان یافته تلقی کرد؛ تا ببینیم نتیجه جنگ رسانه‌ها و لابی‌های قدرت در آمریکا با دونالد ترامپ چه خواهد شد.

  • این مطلب، صرفاً جهت اطلاعِ مخاطبان، نخبگان، اساتید، دانشجویان، تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران بازنشر یافته و الزاماً منعکس‌کننده‌ی مواضع و دیدگاه‌های اندیشکده راهبردی تبیین نیست.
  • منبع: خبرگزاری تسنیم

ارسال دیدگاه