معامله قرن؛ حتی سودان؟!

شبکه 10 تلویزیون رژیم صهیونیستی به‌تازگی از گفتگوی این رژیم با سودان خبر داده است. به ادعای این شبکه، منابع آگاه از این جلسه گفته‌اند که هیأت اسرائیلی و سودانی درباره برقراری روابط دوجانبه و کمک بالقوه تل‌آویو به خارطوم در حوزه‌های پزشکی، کشاورزی و اقتصادی رایزنی کردند.

معامله قرن؛ حتی سودان؟!

📝#تحلیل_کوتاه
📝📝#تحلیلگر #اندیشکده_راهبردی_تبیین

🔻شبکه 10 تلویزیون رژیم صهیونیستی به‌تازگی از گفتگوی این رژیم با سودان خبر داده است. به ادعای این شبکه، منابع آگاه از این جلسه گفته‌اند که هیأت اسرائیلی و سودانی درباره برقراری روابط دوجانبه و کمک بالقوه تل‌آویو به خارطوم در حوزه‌های پزشکی، کشاورزی و اقتصادی رایزنی کردند. بر این اساس، نشست محرمانه مذکور بین صهیونیست‌ها و سودانی‌ها در استانبول و در دفتر یک تاجر ترکیه‌ای برگزار شده که از نزدیکان مورد اعتماد «عمر البشیر» رئیس‌جمهور سودان بوده است. در این خصوص، دو نکته‌ قابل ملاحظه است؛

🔸رژیم صهیونیستی بسیار علاقمند است تا این‌گونه وانمود کند که دولتمردان این رژیم با مقامات کشورهای عربی، دیدارهای پنهانی داشته‌اند و روابط اسرائیل با این کشورها در حال شکل‌گیری، توسعه و عادی‌سازی است. نفس چنین خبرهایی، به سود رژیم صهیونیستی است. لذا خبرسازی و مبالغه، می‌تواند چاشنی رسانه‌های این رژیم در این خصوص باشد و برهمین اساس، نمی‌توان صرفا بر اساس گفته‌های منابع صهیونیستی، این‌گونه اخبار را پذیرفت.

🔸واقعیت این است که سودان از سال 92 به این سو، روندی را آغاز کرد که باعث می‌شود شنیدن خبر روابط آن با اسرائیل حتی از منابع موثق، چندان هم غافل‌گیرکننده و دور از انتظار نباشد. خارطوم بنا به برخی ملاحظات داخلی و تهدیدها و تطمیع‌های خارجی به خصوص از سوی عربستان و البته رفتارهایی که درست یا غلط، از ایران انتظار نداشت، از صف مقاومت خارج شده و در صف سعودی قرار گرفت. سودان سپس تامین‌کننده بخش مهمی از پیاده‌نظام‌های عربستان در جنگ یمن شد و در این مدت نیز، روی خوشی به ایران نشان نداده و بعضا به آن تاخت. عمر البشیرِ غرق در مشکلات اقتصادی که نیمی از کشورش را از دست داده است و از قضا، همراهی با عربستان هم برای او آورده‌ای نداشته، بیشتر از هر چیزی به بقای کشورش و بقای خودش در قدرت می‌اندیشد لذا عقب‌نشینی‌های او، می‌تواند به پائین‌ترین سطح یعنی به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی نیز برسد.

☘️ کانال مرجع در حوزه سیاست خارجی 🌿 اندیشکده راهبردی تبیین🌿

T.me/joinchat/AAAAADvAH-enX3cx_SOOlw

ارسال دیدگاه