چرا التنف سوریه برای آمریکا مهم است؟

جان بولتون، مشاور امنیت ملی رئیس جمهور آمریکا به‌تازگی گفته است که فعلا نظامیان این کشور از منطقه التنف در سوریه خارج نمی‌شوند. بر این اساس می‌توان گفت در ادبیات پُر تغییر مقامات آمریکایی در خصوص خروج از سوریه، حساب التنف از مناطق شرق فرات جدا شده است. اما چرا آمریکا به‌راحتی از التنف نخواهند گذشت؟ برخی از نکات مهم در این خصوص به شرح زیر است؛

چرا التنف سوریه برای آمریکا مهم است؟

📝#تحلیل_کوتاه
📝📝#تحلیلگر #اندیشکده_راهبردی_تبیین

🔻جان بولتون، مشاور امنیت ملی رئیس جمهور آمریکا به‌تازگی گفته است که فعلا نظامیان این کشور از منطقه التنف در سوریه خارج نمی‌شوند. بر این اساس می‌توان گفت در ادبیات پُر تغییر مقامات آمریکایی در خصوص خروج از سوریه، حساب التنف از مناطق شرق فرات جدا شده است. اما چرا آمریکا به‌راحتی از التنف نخواهند گذشت؟ برخی از نکات مهم در این خصوص به شرح زیر است؛

🔸گذرگاه التنف، پس از مرز سوریه و اردن (به‌سوی شرق)، نخستین و مهم‌ترین گذرگاه مرزی سوریه با عراق است. به عبارت دیگر التنف، جنوبی‌ترین گذرگاه مرزی سوریه و عراق است و از این منظر و به دلیل قرار داشتن این منطقه در میان سوریه، عراق و اردن، حائز اهمیت است.

🔸گذرگاه التنف به صورت زمینی بغداد را از طریق الرطبه در غرب استان الانبار به السبع بیار و دمشق متصل می‌کند. این یعنی در صورت آزادسازی التنف، ایران می‌تواند به صورت زمینی به دمشق و سواحل مدیترانه دسترسی داشته باشد. این امر در مسائل مختلف از جمله کمک به بازسازی سوریه و گسترش روابط اقتصادی با این کشور موثر است.

🔸دسترسی زمینی ایران به دمشق می‌تواند قدرت مانور میدانی و چانه‌زنی سیاسی محور مقاومت را افزایش داده و شرایط را برای طرف مقابل دشوار سازد. لذا ایالات متحده آمریکا و متحدانش سعی خواهند کرد تا به‌گونه‌ای عمل کنند که این مهم به‌هیچ وجه محقق نشود.

🔸خروج آمریکا از التنف و تسری سیطره دولت سوریه بر آن، می‌تواند موجب هم‌افزایی عراق و سوریه در مبارزه با تروریسم شود. اکنون برخلاف سال‌های قبل از بحران سوریه و حتی برخلاف برخی تنش‌های نه‌چندان مهم میان بغداد و دمشق در همین سال‌های بحرانی، روابط دو کشور با محوریت مبارزه با تروریسم در بالاترین سطوح تحکیم یافته است. اتصال یکپارچه دو دولت در مرزها، می‌تواند این هم‌افزایی را بیشتر سازد.

☘️ کانال مرجع در حوزه سیاست خارجی 🌿 اندیشکده راهبردی تبیین🌿

T.me/joinchat/AAAAADvAH-enX3cx_SOOlw

ارسال دیدگاه