زیاده‌خواهی امارات در شرق یمن؛ تنش میان ابوظبی و مسقط

استان «المهره» به عنوان دومین استان بزرگ یمن، در روزهای اخیر شاهد اعتراضات مردمی به حضور عربستان و امارات است. امارات پس از تلاش ناکام دو سال قبل، مجددا تلاش دارد تا با بهره‌گیری از عقب نشینی سعودی‌ها از «المهره» این استان را به طور کامل تحت سیطره خود درآورد. در این خصوص، برخی نکات قابل ذکر است؛

🔹زیاده‌خواهی امارات در شرق یمن؛ تنش میان ابوظبی و مسقط

📝#تحلیل_کوتاه
📝📝#تحلیلگر #اندیشکده_راهبردی_تبیین

🔻استان «المهره» به عنوان دومین استان بزرگ یمن، در روزهای اخیر شاهد اعتراضات مردمی به حضور عربستان و امارات است. امارات پس از تلاش ناکام دو سال قبل، مجددا تلاش دارد تا با بهره‌گیری از عقب نشینی سعودی‌ها از «المهره» این استان را به طور کامل تحت سیطره خود درآورد. در این خصوص، برخی نکات قابل ذکر است؛

🔸 استان «المهره» در همسایگی کشور عمان واقع شده است و امارات تلاش دارد تا با همراه کردن رهبران قبایل و جذب سربازان دولتی حاضر در این استان، نیروهایی بومی و وابسته به خود مشابه «کمربند امنیتی» در عدن و استان‌های جنوبی و نخبگان شبوه و حضرموت شکل دهد.

🔸نفرت مردم المهره از شورای انتقالی، نگرانی و ترس ساکنین از تکرار تجربه عدن و استان‌های جنوبی، خشونت نیروهای موسوم به « کمربند امنیتی»، ثبات نسبی در المهره و رابطه خوب مردم این استان با پادشاهی عمان سبب شده است تا نقشه امارات برای جذب نیرو ناکام بماند.

🔸 رؤسای قبایل در «المهره» هرگونه حضور نظامی در این استان را چه به صورت مستقیم یا بواسطه شبه نظامیان وابسته به امارات و عربستان محکوم کرده و آن‌را زمینه ساز تهدید آرامش و ثبات اجتماعی می‌دانند.

🔸 هدف امارات بهره‌گیری از تجربه تأسیس گروه‌های شبه نظامی در خارج از چارچوب دولت، ایجاد درگیری‌های مسلحانه و سپس جایگزینی آن‌ها به جای نهادهای امنیتی و نظامیِ قانونی است.

🔸 امارات تلاش دارد تا با تثبیت سلطه خود بر « المهره» و با استفاده از پتانسیل شبه نظامیان وابسته به خود، رابطه مطلوب پادشاهی عمان با ساکنان و رهبران قبایل «المهره» را تحت الشعاع قرار داده، مرزهای عمان را ناامن ساخته و به این کشور خسارت بزند.

🔸 استان المهره در نقش حیات خلوت عمان، همواره از اهمیت و جایگاهی استراتژیک در امنیت مرزهای غربی این پادشاهی برخوردار بوده و پادشاهی عمان نیز به مردم این استان کمک اقتصادی می‌کند.

🔸 مهم‌ترین دلایل کشاکش فعلی میان ابوظبی – مسقط، به نگرانی و حساسیت عمان در قبال هژمون طلبی امارات در یمن از یکسو و از سوی دیگر به کینه و عصبانیت امارات از مواضع عمان در قبال تحولات یمن و تحریم قطر بر می‌گردد.

☘️ کانال مرجع در حوزه سیاست خارجی 🌿 اندیشکده راهبردی تبیین🌿

T.me/joinchat/AAAAADvAH-enX3cx_SOOlw

ارسال دیدگاه