چرا ترامپ جولان را بخشی از اسراییل دانست؟

ترامپ آشکارا در حال جبران تلاشی است که نتانیاهو برای رای نیاوردن دموکرات ها در انتخابات 2016 کرد. اعلام به رسمیت شناختن جولان اشغالی به عنوان بخشی از اسراییل، در حالی که هیچ کشوری در جهان جولان را به عنوان بخشی از اسراییل به رسمیت نشناخته، آشکارا نوعی اعانه انتخاباتی به نتانیاهوست که رویارویی دشوار با رقبایش در پیش دارد.

 
 
1⃣ ترامپ آشکارا در حال جبران تلاشی است که نتانیاهو برای رای نیاوردن دموکرات ها در انتخابات 2016 کرد. اعلام به رسمیت شناختن جولان اشغالی به عنوان بخشی از اسراییل، در حالی که هیچ کشوری در جهان جولان را به عنوان بخشی از اسراییل به رسمیت نشناخته، آشکارا نوعی اعانه انتخاباتی به نتانیاهوست که رویارویی دشوار با رقبایش در پیش دارد.
 
2⃣ اطلاعاتی وجود دارد که نشان می دهد امریکا قصد دارد پس از انتخابات اسراییل و قبل از ماه رمضان، از معامله قرن رونمایی کند. معامله قرن طرحی است که بزعم امریکا مسئله فلسطین را حل و روابط اعراب و اسراییل را عادی می کند، البته بی آنکه مستقیما آنها را به هم ربط بدهد. به رسمیت شناختن جولان به عنوان بخشی از اسراییل، پیش درآمد اعلام معامله قرن است که در آن هم در مرزهای سرزمین های اشغالی و هم درون آن، اشغالگری های جدیدی رخ خواهد داد. از جمله می دانیم که در این طرح، هیچ بخشی از قدس به عنوان پایتخت کشور فلسطینی به رسمیت شناخته نخواهد شد.
 
3⃣ اما مهم تر از دو علت فوق، امریکا روی جولان متمرکز شده به این دلیل که تصور می کند جولان به سرعت در حال تبدیل شدن به جبهه سوم علیه اسراییل است. مقاومت با سرعتی که صهیونیست ها از آن شگفت زده اند استراتژی تکمیل محاصره اسراییل و ایجاد یک لبنان پلاس را در جولان اجرایی کرده و همه توافقات اسراییل با روسیه برای جلوگیری از این امر هم عملا ناکارآمد از آب درآمده است. اسراییل می داند جولان عملا از دست رفته و دولت اسد هم دیگر آن دولتی نیست که بنشیند و اشغالگری چند دهه ای اسراییل در مرزهای خود را تحمل کند. بنابراین، از یک منظر راهبردی، مهم ترین دلیل سیاست جدید امریکا، تلاش برای جلوگیری از عمیق تر شدن شکست ژئوپلتیکی است که مقاومت در مرزهای شرقی سرزمین های اشغالی بر آنها وارد آورده است. 
 
 
📝 #مهدی_محمدی 

ارسال دیدگاه