پشت‌پرده اقدام «ترامپ» در مورد سپاه پاسداران؛ امنیت صهیونیست‌ها اولویت «یانکی‌ها»

تحلیلگر سیاسی منطقه با اشاره به تصمیم ترامپ در مورد سپاه پاسداران ایران گفت: امنیت رژیم صهیونیستی مهم‌ترین هدف آمریکا در خاورمیانه بوده و در این راستا هزینه‌های بالایی پرداخت می‌کند.

«فکرت شعبان‌اف» کارشناس مسائل سیاسی و رئیس مرکز تحلیلی «مشاوران سیاست و اقتصاد بین‌الملل» در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، دیدگاه‌های خود در خصوص تصمیم «دونالد ترامپ» برای قرار دادن نام سپاه پاسداران ایران در فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا را بیان کرد.

وی گفت: این تصمیم ترامپ به آن بر می‌گردد که آمریکا و به اصطلاح برخی دولت‌های جهانی پشت پرده به دنبال تحقق چندین پروژه در خاورمیانه و آسیای جنوبی می‌گردند.این پروژه‌ها باید منجر به گسترش نفوذ سیاسی و اقتصادی آمریکایی‌ها و همچنین اشغال و کنترل ذخایر طبیعی و مواد خام این مناطق شود. این اقدامات توسط شرکت‌های فراملیتی دنبال شده و همزمان کمک به گسترش فرهنگ و ارزش‌های مورد نظر غربی‌ها را نیز در نظر دارد.

شعبان‌اف تامین امنیت طولانی مدت رژیم صهیونیستی را یکی از مهم‌ترین اهداف حضور آمریکا (به خصوص حضور نظامی) در خاورمیانه عنوان کرد و افزود: در این راستا هزینه‌های بالایی پرداخت می‌شود.

وی با اشاره به تصمیم ترامپ در مورد سپاه پاسداران ایران اظهار داشت: حالا برای ترامپ و گروه‌های سیاسی، اقتصادی و نظامی جهانی پشت پرده تحقق برخی از این برنامه‌ها در منطقه اهمیت بیشتری یافته که ایران بزرگترین مانع در این راستا دانسته می‌شود بنابراین فکر می‌کنند که از طریق چنین یک اقدامی می‌توان شرایط را به نفع خود تغییر داد.

این تحلیلگر مسائل سیاسی و امنیتی منطقه ادامه داد: آمریکا می‌خواهد در ایران در قدم اول بر پروژه تمرکززدایی متمرکز شود تا در مرحله بعدی بتواند روی تجزیه کشور حساب کند. البته آمریکا قطع نظر از چگونگی تعامل خود با دیگر کشورها نیز اهداف مشابهی را برای آنها در نظر گرفته که ترکیه، روسیه و چین از آن جمله خواهند بود به این منظور از ابزارهایی مانند پناهندگان سیاسی و مذهبی و البته دامن زدن به اختلافات و درگیری‌های قومی و مذهبی بهره برداری خواهد نمود.

وی در رابطه با ظرفیت‌های ایران برای پشت سر گذاشتن این مرحله از فشارهای آمریکا اظهار داشت: ایران طی 4 دهه در شرایط شدیدترین تحریم‌ها به سر برده و قادر به اتخاذ تدابیر لازم برای خروج از وضعیت جدید خواهد بود. اتکای ایران در ابعاد اقتصادی، نظامی و امنیتی همواره به خود بوده و تجربه منحصر به فردی اندوخته که این بار هم جواب خواهد داد.

شعبان‌اف در پاسخ به این پرسش که اروپا نسبت به این تصمیم ترامپ چه واکنشی نشان خواهد داد، تصریح کرد: طی سال‌های اخیر میان آمریکا و اروپا در یک سری از مسائل مشکلاتی ایجاد شده ولی با این وجود اروپا به صورت عمده همچنان در مسیر منافع واشنگتن حرکت می‌کند که این موضوع را بحث برجام تا حدود زیادی نشان داد اما فشارهایی که طی ماه‌های اخیر دولت ترامپ به کشورها و شرکت‌های همکار ایران وارد کرده حاکی از آن است که آمریکا می‌خواهد مانع ارتباط و همکاری آنها با ایران شود.

وی افزود: بنابر این فکر می‌کنم که ایران باید در برخی از زمینه‌ها به دنبال اصلاحات باشد و برای مدیریت امور برخی از بخش‌های مدیریتی کشور افراد دارای قابلیت و توانایی‌های لازم برای شرایط جدید را برگزیند. در این وضعیت نقش بخش خصوصی برای حفظ سطح مطلوب ارتباط و همکاری‌های اقتصادی ایران با سایر کشورها مهم خواهد بود همچنین تهران به صورت عملی باید تعامل و همکاری با کشورهای همسایه و منطقه را در اولویت قرار دهد.

این تحلیلگر سیاسی و امنیتی تصریح کرد: با توجه به سیاست‌های دولت ترامپ و توسعه طلبی آمریکا در سراسر جهان این احتمال وجود دارد که بیشتر کشورها از اقدام جدید واشنگتن حمایت نکنند.

به گفته وی، البته این به آن معنا نیست که این کشورها بلافاصله در موضع دفاع از ایران قرار بگیرند چرا که در برخی از زمینه‌ها میان ایران و کشورهای همسایه یک سری از موضوعات وجود دارد که باید پیگیری شود در این صورت امکان همکاری و همفکری منطقه‌ای بیشتر فراهم شده و اقدامات مورد نظر آمریکا به نتیجه دست نخواهد یافت.

 

  • این مطلب، صرفاً جهت اطلاعِ مخاطبان، نخبگان، اساتید، دانشجویان، تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران بازنشر یافته و الزاماً منعکس‌کننده‌ی مواضع و دیدگاه‌های اندیشکده راهبردی تبیین نیست.
  • منبع: خبرگزاری فارس

ارسال دیدگاه