برنامه آمریکا برای منزوی کردن ترکیه در مدیترانه و راهکار آنکارا

اظهارات ترامپ در مورد الحاق بلندی‌های جولان به اسرائیل زنگ خطر برای کشورهای منطقه را به صدا درآورده است و اگر پیش از این دوستی با دولت سوریه یک ترجیح برای ترکیه بود در حال حاضر به یک ضرورت امنیتی برای این کشور تبدیل شده است.

آمریکا فعالیت‌های خود در دریای مدیترانه شرقی را به طور قابل‌ملاحظه‌ای افزایش داده است. مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا برای دیدار با سران رژیم صهیونیستی به اسرائیل سفر کرده است.

نمایندگان اسرائیل، یونان و بخش یونانی نشین قبرس پشت درهای بسته جلسات متعدد برگزار می‌کنند و به دنبال راهکارهایی در جهت منزوی کردن ترکیه در دریای مدیترانه هستند. در عین حال دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در یک اقدام جنجالی خواستار الحاق رسمی بخشی از خاک اشغالی سوریه به اسرائیل شده و می‌خواهد بلندی‌های جولان را تحت حاکمیت رژیم صهیونیستی قرار دهد.

این اقدام به مثابه بنزینی است که بر روی آتش منطقه ریخته شد. همه طرف‌ها به صورت آماده‌باش و دست به ماشه منتظر هستند و هر اتفاقی ممکن است که بیفتد. هم‌زمان آمریکا و یونان فشارها بر روی ترکیه را در مورد مسئله قبرس افزایش داده‌اند و می‌خواهند با نشان دادن هویج گاز طبیعی، بخش ترک‌نشین قبرس را در بخش یونانی نشین هضم کنند.

به همین خاطر با نشان دادن هویج‌های مختلف به بخش ترک‌نشین قبرس پیشنهاد داده‌اند که بحث ضامن صلح بودن ترکیه در مسئله قبرس را ملغی کند و بدین ترتیب ترکیه را از مذاکرات صلح قبرس حذف کنند. آمریکا در این راه از وجود بحران اقتصادی در ترکیه به عنوان فرصت نهایت استفاده را می‌کند.

مصطفی آکینجی رئیس‌جمهور بخش ترک‌نشین قبرس چراغ سبز خود برای همکاری با امپریالیسم را اعلام کرده است، در مقابل واکنش‌های ترکیه نسبت به خیانت‎‌های وی بسیار ضعیف است. اگر پیشنهاد حذف ترکیه از ضامن صلح بودن در قبرس تصویب و به اجرا درآید در این صورت امنیت جنوب ترکیه به مخاطره می‌افتد و یک بحران امنیتی برای تمامیت ارضی ترکیه ایجاد می‌کند، چراکه ترکیه از طرف جنوب تحت محاصره آمریکا، یونان و اسرائیل قرار می‌گیرد.

بدین ترتیب قبرس به جای اینکه یکی از ضامن‌های امنیتی ترکیه در دریای مدیترانه باشد به تهدیدی علیه این کشور تبدیل می‌شود، چرا که ترکیه نیاز ژئوپلیتیکی به قبرس دارد.

در حال حاضر ژئوپلیتیک دریای مدیترانه توسط قدرت‌های جهانی در حال تغییر است. به طوری که آمریکا و روسیه در مقابل یکدیگر قدرت‌نمایی می‌کنند. چین هم وارد معرکه شده است و خودنمایی می‌کند. اسرائیل نیز فعالیت‌های خود در مدیترانه شرقی را افزایش داده است.

یونان، اسرائیل و بخش یونانی نشین قبرس با هماهنگی آمریکا ائتلاف نانوشته‌ای در دریای مدیترانه ایجاد کرده‌اند که هدف اصلی آن منزوی کردن ترکیه و تأمین امنیت اسرائیل است.

ترکیه در مقابل این هجمه‌ها و تهدیدات لازم است که هر چه زودتر به عادی‌سازی روابط خود با دولت بشار اسد اقدام کند و با کشورهای ایران، روسیه، لبنان و سوریه متحد شده و به همکاری‌های مشترک در منطقه بپردازد.

اتحاد ترکیه با دولت بشار اسد نه‌تنها امنیت ترکیه و جمهوری ترک قبرس شمالی بلکه امنیت محور مقاومت را تأمین کرده و برنامه‌های آمریکا و اسرائیل در دریای مدیترانه را نقش بر آب می‌کند.

ترکیه در حال حاضر در شرایطی قرار دارد که با بحران اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کند و اقدامات و سخنان متناقض دولتمردان آن به دشمنان این کشور جسارت بخشیده است. با این وجود ترکیه زمانی برای هدر دادن ندارد و به منظور تضمین امنیت خود و کشورهای منطقه بایستی دست دوستی به سمت دولت سوریه دراز کند.

ترکیه باید متوجه باشد که اظهارات دونالد ترامپ در مورد الحاق بلندی‌های جولان به اسرائیل زنگ خطر برای کشورهای منطقه را به صدا درآورده است و اگر پیش از این دوستی با دولت سوریه یک ترجیح برای ترکیه بود در حال حاضر به یک ضرورت امنیتی برای این کشور تبدیل شده است.

 

  • این مطلب، صرفاً جهت اطلاعِ مخاطبان، نخبگان، اساتید، دانشجویان، تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران بازنشر یافته و الزاماً منعکس‌کننده‌ی مواضع و دیدگاه‌های اندیشکده راهبردی تبیین نیست.
  • منبع: خبرگزاری تسنیم

ارسال دیدگاه