رؤیای میلیون‌ها آمریکایی؛ هزینه‌های پزشکی هر سال ۴۵۰۰۰ آمریکایی را می‌کشد

در حالی که عده‌ای ایالات متحده را آرمان‌شهر می‌پندارند اما آمار مراکز علمی و پزشکی این کشور نشان می‌دهد سالانه ۴۵ هزار آمریکایی بر اثر نداشتن بیمه و بهره‌مند نشدن از خدمات درمانی مناسب، جان خود را از دست می‌دهند.

 بعد از اقدام دولت آمریکا به ریاست «دونالد ترامپ» در حذف لایحه بیمه درمانی مقرون به‌صرفه «اوباماکِر»، آنهم فقط به دلیل مخالفتی که با سیاست‌های «باراک اوباما» رئیس‌جمهور پیشین آمریکا داشت، گزارش‌ها درباره قربانی شدن سالانه چند هزار نفر به دلیل عدم دسترسی به خدمات درمانی کافی افزایش یافته است.

قانونگذاران جمهوری‌خواه کنگره ایالات متحده در مارس ۲۰۱۷ طرحی موسوم به «مراقب درمانی آمریکایی» را تصویب کرده که اولین تبعات آن، لغو سه فوریتی لایحه اوباماکر بود. طبق گفته کارشناسان، دیگر تبعات آتی این طرح از دست رفتن بیمه حدود ۲۳ میلیون آمریکایی طی یک دهه آینده است. موافقان این طرح اما فقط هزینه‌ای که لایحه اوباماکر روی دست دولت می‌گذاشت را بهانه‌ای برای تصویب آن قرار دادند.

 

تحقیقات و نظرسنجی دو تن از دانشمندان دانشگاه‌های «اِم. آی. تی» و استنفورد نشان می‌دهد که طرح مراقب درمانی آمریکایی، «منفورترین» قانون از نظر افکار عمومی است که کنگره آمریکا طی دهه‌های اخیر تصویب کرده است. این طرح طی یک دهه آینده، ۸۸۰ میلیارد دلار از بودجه برنامه درمانی «مِدیکِید» دولت فدرال ایالات متحده کاهش می‌دهد؛ برنامه‌ای که بیمه درمانی مقرون به‌صرفه‌ای را برای خانوارهای آمریکایی کم‌درآمد و دوره پرداخت طولانی مدت برای سالمندان و معلولان این کشور ارائه می‌کند.

از سوی دیگر، اطلاعات دفتر فدرال بودجه در کنگره تاکید می‌کند که طرح مذکور باعث کاهش چشمگیر افراد دارای بیمه درمانی می‌شود (۱۴ میلون نفر تا سال ۲۰۱۸ و ۲۴ میلیون آمریکایی تا سال ۲۰۲۶ بیمه خود را از دست می‌دهند). همچنین با در نظر گرفتن اثرات طرح «اصلاح کارزارهای دوحزبی ۲۰۰۲» تعداد آمریکایی‌هایی که در سال ۲۰۲۶ بدون بیمه درمانی خواهند بود، ۴۹ میلیون نفر تخمین زده می‌شود.

در حالی که تحقیقات دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد در سال ۲۰۰۹ نشان می‌دهد که سالانه حدود ۴۵ هزار نفر در ایالات متحده، بر اثر عدم دسترسی به خدمات درمانی جان خود را از دست می‌دهند اما نمایندگان جمهوری‌خواه (از جمله رائول لابرادور از ایالت آیداهو) با دفاع از طرح درمانی جدید مدعی هستند که هیچ کسی در این کشور بر اثر نبود درمان، نمرده و نمی‌میرد.


برخورد غیرانسانی پلیس آمریکا با معترضان به لغو اوباماکر در سنا

 

دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد با همکاری مرکز «اتحاد درمانی کمبریج» طی تحقیقاتی که سال ۲۰۰۹ انجام داده و در ژورنال «بهداشت عمومی آمریکا» نیز منتشر شد، اعلام کرد تعداد افرادی که بر اثر عم دسترسی به خدمات درمانی جان خود را از دست می‌دهند، نسبت به سال ۲۰۰۲ (مطالعه آکادمی ملی پزشکی آمریکا) حدود دو و نیم برابر افزایش داشته است. (فقط طی ۷ سال)

این تحقیقات نشان می‌دهد که در سال ۲۰۰۹ آمریکایی‌های در سن کار (سنین ۱۸ تا ۶۴ سال) که بیمه درمانی هم ندارند، چهل درصد بیشتر از کسانی که حداقل دارای بیمه خصوصی هستند، در معرض مرگ بر اثر عدم دسترسی به خدمات درمانی قرار دارند. این رقم برای سال ۱۹۹۳ حدود ۲۵ درصد تخمین زده شده بود.

دکتر «اندرو ویلپر» رهبر این تحقیقات و استاد دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن در این باره توضیح می‌دهد: «حتی اگر سلامت پایه، رفتارهای بهداشتی و اقتصاد اجتماعی را نیز در نظر بگیریم، افراد بیمه‌نشده در مقایسه با کسانی که بیمه درمانی خصوصی دارند، بیشتر در خطر مرگ هستند. ما، جامعه پزشکان، روش‌های جدید بسیاری برای ممانعت از مرگ‌ومیر بر اثر بیماری‌هایی مانند فشار خون، دیابت و مشکلات قلبی داریم اما این فقط در صورتی است که بیماران و مبتلایان بتوانند به مطب ما وارد شده و هزینه دارو و درمان خود را بپردازند».

 

این تحقیقات که آمار و داده‌های جمع‌آوری شده از سوی مرکز پیشگیری و کنترل بیماری آمریکا (CDC) را مورد بررسی قرار داده، با در نظر گرفتن سطح آموزش افراد، درآمد و عوامل متعدد دیگر مانند چاقی، مصرف دخانیات و الکل، تصریح می‌کند که ۴۴.۷۸۹ نفر در آمریکا سالانه بر اثر عدم دسترسی به خدمات درمانی و ناتوانی برای پرداخت هزینه‌ها می‌میرند.

«دیوید هیملستاین» از اعضای این مطالعه و استادیار دانشکده پزشکی هاروارد با اشاره به افزایش مرگ‌ومیر آمریکایی‌ها بر اثر عدم دسترسی به خدمات درمانی مناسب، تصریح کرد: «آکادمی ملی پزشکی با استفاده از آمار تحقیقات قبلی تخمین زده بود که در هر سی دقیقه، یک آمریکایی بر اثر نداشتن بیمه درمانی جان خود را از دست می‌دهد. این آمار البته ناچیز است، اکنون هر ۱۲ دقیقه یک آمریکایی (به همان دلیل) می‌میرد».

بر این اساس، مرگ‌ومیر آمریکایی‌ها به دلیل نبود بیمه درمانی، از دیگر عوامل رایج مرگ مانند بیماری‌های کلیوی، پیشی گرفته است. افزایش قابل توجه این نوع از مرگ‌ومیر در آمریکا را می‌توان با افزایش تعداد افراد فاقد بیمه و کاهش شبکه ایمنی پزشکی برای محرومان آمریکایی مرتبط دانست زیرا نبود بیمه درمانی برای بسیاری از آمریکایی‌ها، باعث کاهش دسترسی آنها به خدمات پزشکی و دارویی مناسب می‌شود.


اعتراض پزشکان و رهبر دموکرات‌های مجلس نمایندگان به قوانین جدید درمانی

 

«استفی وولندلر» دیگر عضو این تحقیق و استاد دانشکده پزشکی هاروارد در این باره می‌گوید: «اساسا، کشورهای پیشرفته دیگر از طریق نوعی بیمه خدمات درمانی غیرانتفاعی، به سطح مورد نظر برنامه بهداشت جهانی رسیده است. ناتوانی ما در انجام این کار اما بدان معنی است که تمام آمریکایی‌ها هزینه بالاتری برای خدمات درمانی می‌دهند و ۴۵ هزار نفر نیز جان خود را از دست می‌دهند».

با این حال اما به‌نظر می‌رسد که به اذعان جامعه پزشکی ایالات متحده، مسیری که بیمه خدمات درمانی در این کشور به‌تبع قوانین جدید در کنگره می‌رود، به افزایش چند هزار نفری مرگ‌ومیر سالانه در آمریکا ختم شود. پزشکان، نخبگان و جامعه دانشگاهیان ایالات متحده با بررسی تحقیقات پیشین و آمار جدید ارائه شده از سوی دولت به این جمع‌بندی رسیده‌اند که با روند فعلی، تعداد افراد فاقد بیمه بیشتر و متعاقبا مرگ‌ومیر هم بیشتر می‌شود.

 

علی‌رغم تصور مردم جهان (مخصوصا کشورها در حال توسعه) از وضعیت آرمانی جامعه ایالات متحده، روزنامه «گاردین» در مطلبی در سال ۲۰۱۷ با بیان اینکه «نابرابری عمیق در آمریکا» وجود دارد، نوشت «عوامل زیادی هست که شانس ابتلای آمریکایی‌ها به بیماری را افزایش می‌دهد و اگر این چیزها با عامل نبود بیمه درمانی همراه شود» معلوم نیست رقم ۴۵ هزار مرگ در سال به کجا می‌رسد.

در اینجا برای آگاهی از میزان مرگ‌ومیر در جهان بر اثر کیفیت پایین نظام سلامت یا عدم دسترسی به خدمات درمانی کافی، به مطالعه‌ای که در نوامبر ۲۰۱۸ توسط دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه هاروارد انجام شده، اشاره می‌کنیم. در این تحقیق، دکتر «گودرز دانایی» استادیار این دانشکده نیز شرکت داشته است.

بر این اساس، از حدود مجموع ۱۹.۳ میلیون مرگ در بین افراد با درآمد کم و متوسط در سال ۲۰۱۶، حدود ۱۵.۶ میلیون نفر بر اثر نبود نظام بهداشت عمومی مؤثر و عدم دسترسی به خدمات درمانی کافی جان خود را از دست داده‌اند. از این میان ۳.۶ میلیون نفر بر اثر عدم بهره‌مندی از خدمات درمانی، ۵ میلیون نفر به دلیل کیفیت پایین خدمات درمانی ارائه شده، جان باختند.

 

منابع:

Andrew Wilper, M.D., Health Insurance and Mortality in US Adults, Harvard Medical School, Cambridge MA. 2009, American Journal of Public Health

The Guardian, Will losing health insurance mean more US deaths? Experts say yes, 2018

Margaret E Kruk, Mortality due to low-quality health systems in the universal health coverage era, 2018, Elsevier

 

  • این مطلب، صرفاً جهت اطلاعِ مخاطبان، نخبگان، اساتید، دانشجویان، تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران بازنشر یافته و الزاماً منعکس‌کننده‌ی مواضع و دیدگاه‌های اندیشکده راهبردی تبیین نیست.
  • منبع: خبرگزاری فارس

ارسال دیدگاه