حملات پهبادی انبوه؛ فصلی نوین در جنگ یمن

نفوذ و عملیات موفق7 پهباد تهاجمی یمنی‌ها در عمق خاک عربستان، نقطه عطفی در اثبات ناکارآمدی محاصره نظامی- اقتصادی در مقابل ارتش و کمیته‌های مردمی یمن بود. این عملیات به عنوان برگ برنده انصارالله در آغاز مرحله‌ای جدید از جنگ، به چند دلیل حائز اهمیت است

حملات پهبادی انبوه؛ فصلی نوین در جنگ یمن

📝#تحلیل_کوتاه
📝📝#تحلیلگر #اندیشکده_راهبردی_تبیین

🔻نفوذ و عملیات موفق7 پهباد تهاجمی یمنی‌ها در عمق خاک عربستان، نقطه عطفی در اثبات ناکارآمدی محاصره نظامی- اقتصادی در مقابل ارتش و کمیته‌های مردمی یمن بود. این عملیات به عنوان برگ برنده انصارالله در آغاز مرحله‌ای جدید از جنگ، به چند دلیل حائز اهمیت است:

🔸 انصارالله تحت شدیدترین محاصره اقتصادی و تسلیحاتی با به نمایش گذاشتن توان پهبادی خود در عمق خاک دشمن، ضمن بی ثمر گذاشتن فشارهای ائتلاف در جبهه داخلی، کارکرد استراتژیک و حیاتی دشمن را نیز به مخاطره انداخت.

🔸سعودی‌ها اندکی پس از مانور گسترده رسانه‌ای مبنی بر شناسایی و انهدام مراکز تولید و نگهداری پهبادهای انصارالله، به یک باره خود را در برابر مرحله‌ای جدید از جنگ با طراحی انصارالله می‌بینند که در آن «زیرساخت‌ها» و «تأسیسات‌ حیاتی»شان به اهدافی در دسترس و بی پناه بدل شده‌ است.

🔸به تجربه ثابت شده است که انصارالله آن‌چه را وعده می‌دهد عمل می‌کند، این‌بار نیز از قریب‌الوقوع بودن عملیات‌های مشابه و با قدرت تخریب بیشتر خبر داده‌اند.
🔸وقوع این عملیات در شرایط حساس منطقه‌ای و بین المللی، علاوه بر آثار نظامی، آثار سیاسی ویژه‌ای بدان بخشیده است. انصارالله با واگذاری مدیریت بنادر سه‌گانه‌ی ساحل غربی به سازمان ملل، جبهه ائتلاف را در برابر مفاد توافق سوئد قرار داده و از طرفی همزمان شدن آتش سوزی در بندر «ینبُع» عربستان و انفجار نفتکش‌ها در بندر «فجیره» امارات با حمله انصارالله به تأسیسات حیاتی، ادعای آمریکا و هم پیمانان منطقه‌ای آن در حفظ و تداوم «امنیت تولید» و «امنیت انتقال» نفت را به چالش کشید.

🔸به نظر می‌رسد که خطای راهبردی ائتلاف، زیاده‌خواهی و عدم بازنگری در نقشه راه و همچنین حمایت آمریکا و غرب از جنایات ائتلاف از عوامل مؤثر بر شکل‌گیری، تقویت و توسیع مقاومت منطقه‌ای است که دورنمای آن تبدیل نتایج طرح‌ها و توطئه‌های غربی- عربی – عبری به ضد خودش خواهد بود.

☘️ کانال مرجع در حوزه سیاست خارجی 🌿 اندیشکده راهبردی تبیین🌿

T.me/joinchat/AAAAADvAH-enX3cx_SOOlw

ارسال دیدگاه