سقوط «کفرنبوده»؛ بازی اردوغان با «کارت آتش‌بس»

چند روز پس از تسلط ارتش سوریه بر شهرک راهبردی «کفرنبوده» در جنوب استان ادلب و در حالی که تصور می‌شد دمشق در آستانه آغاز عملیات آزادسازی «خان‌شیخون» است، تحولات به گونه‌ دیگری رقم خورد و تروریست‌ها مجددا بر کفرنبوده مسلط شدند.

♦️سقوط «کفرنبوده»؛ بازی اردوغان با «کارت آتش‌بس»

✍️#تحلیل_کوتاه
✍️✍️#تحلیلگر #اندیشکده_راهبردی_تبیین

📝 چند روز پس از تسلط ارتش سوریه بر شهرک راهبردی «کفرنبوده» در جنوب استان ادلب و در حالی که تصور می‌شد دمشق در آستانه آغاز عملیات آزادسازی «خان‌شیخون» است، تحولات به گونه‌ دیگری رقم خورد و تروریست‌ها مجددا بر کفرنبوده مسلط شدند. رفت‌وبرگشت این شهر حاوی برخی نکات است:

1️⃣پس از تحرکات جدید دمشق در جنوب ادلب، شمال حماه و شمال شرق لاذقیه و آزادسازی برخی از شهرها و روستاها، رئیس‌جمهور ترکیه در تماس تلفنی با همتای روس خود از تحولات جدید ابراز نگرانی کرد. چند روز پس از این تماس، آتش‌بس 72 ساعته‌ای در منطقه درگیری اعلام شد و بلافاصله پس از پایان آتش‌بس، حملات سنگین تروریست‌ها به کفرنبوده آغاز و شهر سقوط کرد.

2️⃣ خبرهای دریافتی از کفرنبوده نشان می‌دهد ترکیه در همین روزهای آتش‌بس به تجهیز و تسلیح تروریست‌ها پرداخته است. به عبارت دیگر، بازپس‌گیری این شهر و توقف پیش‌روی‌های ارتش سوریه تا اندازه‌ای برای اردوغان مهم بوده که در زمان کوتاه آتش‌بس، با تمام قدرت برای تغییر معادلات ورود کرده و به تسلیح و تجهیز بیشتر تروریست‌ها پرداخته است.

3️⃣ حضور پرشمار تروریست‌ها از گروه‌های متعدد و ادامه عملیات با وجود تلفات بالا در مراحل نخست حمله، نشان از کار دشوار دمشق در آزادسازی ادلب دارد. ترکیه، آمریکا و کشورهای اروپایی بعید است به سادگی از ادلب دست بکشند و این پرونده نیز احتمالاً به جمع چالش‌های مهم منطقه غرب آسیا خواهد پیوست که سال‌هاست حل‌نشده باقی‌مانده‌اند. چه‌اینکه مسکو نیز ابزارها و البته اراده کافی برای فشار بیشتر به حامیان تروریست‌ها را ندارد.

4️⃣معادله «شکست، اعلام آتش‌بس و پیروزی مجدد» برای نخستین مرتبه نیست که از سوی تروریست‌ها و حامیان آن‌ها اجرا می‌‌شود. فهم اینکه اردوغان با چه برنامه‌ای چند روز پس از شروع درگیری‌ها، مسکو را برای آتش‌بس متقاعد می‌کند نیز قاعدتاً چندان دشوار نبوده است. اینکه پوتین چرا و با چه هدفی بازهم برابر اردوغان عقب نشسته، پرسشی است که پاسخ آن را باید در تحولات کلان مثلث روسیه، ترکیه و آمریکا جست‌وجو کرد.

✍️#تحلیل_کوتاه
✍️✍️#تحلیلگر #اندیشکده_راهبردی_تبیین

☘️ کانال مرجع در حوزه سیاست خارجی 🌿 اندیشکده راهبردی تبیین🌿

T.me/joinchat/AAAAADvAH-enX3cx_SOOlw

ارسال دیدگاه