برنی سندرز: ثروت سه میلیاردر آمریکایی بیشتر از نصف جمعیت این کشور است

سه خانواده والتون مالک والمارت، خانواده مالک شکلات مارس و برادران کوک در مجموع مالک ثروتی 348 میلیارد و 700 میلیون دلاری هستند که چهار میلیون بار از ثروت یک خانواده متوسط آمریکایی بیشتر است.

در حال حاضر سه نفر از ثروتمندترین میلیاردرهای آمریکا – جف بزوس، بیل گیتز و وارن بافت- ثروتی بیش از مجموع ثروت نیمه پایینی جمعیت آمریکا دارند.
این ها نخستین کلماتی بود که در مناظره انتخاباتی دمکرات ها در هفته گذشته بیان شد و مستند به مطالعه ای بود که موسسه مطالعات سیاستگذاری درباره نابرابری ثروت ها انجام داده است.
در واقع سناتور برنی سندرز در خلال این مناظره چندین بار به این مطالعه که «گنجینه میلیاردرها» نام دارد اشاره کرد. کارشناسان در نیویورک تایمز، واشنگتن پست و سی ان ان صحت اعاهای سناتور سندرز را تایید می کنند.
این سطوح حداکثری در نابرابری ثروت ها از جمله به این دلیل امکان پذیر شده است که یک پنجم تحتانی خانوارهای آمریکایی مقروضند و ثروت خالص آنها معادل صفر یا منفی است. یک پنجم بعدی نیز دارایی های اندکی دارند و به اتکای آنها در ترس از تهیدستی زندگی می کنند. پل والکر رئیس پیشین بانک مرکزی گفته است: «جامعه آمریکا در حال تبدیل شدن به جامعه ای توانگرسالار است.»
برخی از آمارهای دیگر از تازه ترین نسخه «گنجینه میلیاردرها» نشان می دهد که یک شاخص ناراحت کننده حاکی از اینکه ما در حال حرکت به سمت جامعه ای هستیم که ثروت بر آن حکومت دارد،  ثروت های در حال انبساط و چند نسلی خاندان های ثروتمند است.
سه تا از ثروتمندترین خانواده های آمریکایی خانواده والتون مالک والمارت، خانواده مالک شکلات مارس و برادران کوک، وارث دومین شرکت خصوصی بزرگ کشور یعنی صنایع ادغام شده انرژی کوک هستند. تمام این موسسات توسط پدر بزرگ ها و مادر بزرگ ها و پدران و مادران وراث ثروتمند امروزی بنا شده اند.
این سه خانواده در مجموع مالک ثروتی 348 میلیارد و 700 میلیون دلاری هستند که چهار میلیون بار از ثروت یک خانواده متوسط آمریکایی بیشتر است.
از سال 1982 این سه خانواده با احتساب نرخ تورم شاهد افزایشی حدود 6 هزار درصدی در ثروت های خود بوده اند. در عین حال ثروت یک خانواده متوسط  در طول همین دوره 3 درصد کاهش نیز یافته است.
ثروت خاندان والتون از 680 میلیون دلار در سال 1982 (یا 1 میلیارد و 810 میلیون دلار چند سال بعد) به 168 میلیارد و 700 میلیون دلار در سال 2018 افزایش یافته که یک افزایش گیج کننده 9257 درصدی را نشان می دهد.
نویسنده: 

چاک کالینز (Chuck Collins)  نویسنده و محقق ارشد در موسسه مطالعات سیاستگذاری 
منبع: 

 yon.ir/JPADI

 

  • این مطلب، صرفاً جهت اطلاعِ مخاطبان، نخبگان، اساتید، دانشجویان، تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران بازنشر یافته و الزاماً منعکس‌کننده‌ی مواضع و دیدگاه‌های اندیشکده راهبردی تبیین نیست.
  • منبع: خبرگزاری فارس

 

 

ارسال دیدگاه