سقوط «گلوبال هاوک» نقطه ضعف پنتاگون را آشکار ساخت

سقوط هواپیمای بدون سرنشین نیروی دریایی ایالات متحده امریکا در ۲۰ ژوئن ۲۰۱۹ توسط جمهوری اسلامی ایران، نقطه ضعف نیروهای نظارتی پنتاگون را آشکار کرد.

پایگاه تحلیلی نشنال اینترست اخیرا مقاله ای با قلم «دیوید آکس» منتشر نموده که نویسنده در آن اعلام می کند، سقوط پهپاد گلوبال هاوک، نقطه ضعف نیروهای نظارتی پنتاگون را آشکار ساخت.

ترجمه متن کامل مقاله در ادامه آمده است.

ارتش آمریکا صرفنظر از تعداد معدودی از تجهیزات محرمانه خود برای جاسوسی و گردآوری اطلاعات و عملیات شناسایی و نظارتی عموما به هواپیماهای با سرنشین‌ و بدون سرنشین با سرعت پایین و غیر رادارگریز وابسته و متکی است. این سامانه‌های اطلاعاتی و شناسایی در برابر تازه‌ترین دفاع هوایی ایران، چین و روسیه آسیب پذیر هستند.

در ۲۰ ژوئن ۲۰۱۹، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران اعلام کرد: پهپاد جاسوسی گلوبال هاوک امریکا را  که در فضای هوایی ایران در نزدیکی تنگه هرمز پرواز می کرد، سرنگون کرده است.  

فرماندهی مرکزی امریکا تایید کرد این پهپاد مامور نظارت دریایی منطقه گسترده نیروی دریایی  و نمونه ای از گلوبال هاوک ۷۳۷ اولیه بود. این پهپاد دارای دوربین و رادار بوده و برای جابجایی بین ارتفاعات زیاد و کم طراحی شده است و به طور متناوب مناطق گسترده ای را برای کشتی ها اسکن می کند و سپس آنها را بطور جداگانه شناسایی می کند.

شرکت نورث روپ از سال ۲۰۰۸ چهار هواپیمای بدون سرنشین BAMS-D ساخته که نیروی دریایی دو مورد از آنها را در امارات متحده عربی برای استفاده عملیاتی مستقر کرده است. این شرکت آماده استقرار نسخه کامل گلوبال هاوک MQ-۴C  در اواخر سال ۲۰۱۹ است.

این پهپادها در حالی که می توانند تا  ارتفاع فراتر از ۶۵۰۰۰ پا پرواز کنند، حتی فراتر از بسیاری از سیستم های دفاع هوایی، فاقد ویژگی های خفا بوده و این مهم  آنها را در برابر قوی ترین موشک های سطح به هوا آسیب پذیر می کند. نیروهای ایرانی اعلام کردند که از موشک سطح به هوای بوک ام یک برای هدف گرفتن پهپاد گلوبال هاوک استفاده کرده اند. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی همچنین دارای سیستم های دفاع هوایی S-۳۰۰ ساخت روسیه است.

هواپیماهای جاسوسی نیروی هوایی آمریکا از جمله هواپیماهای یو – دو، هواپیماهای سرنشین دار جاسوسی الکترونیک آر سی – ۱۳۵، هوایپماهای سرنشین دار راداری‌ ای – ۳ و پهپادهای آرکیو – ۴ و ام کیو – ۹ و هواپیماهای گشت‌زنی پی – هشت و در مجموع صدها فروند هواپیمای دیگر – همگی از نوعی هستند که در برابر پدافند هوایی پرسرعت آسیب‌پذیر هستند.

تنها پهپادهای رادارگریزی که وجود دارد تعداد کوچکی از پهپادهای زیر سرعت صوت آر کیو – ۱۷۰ و آر کیو – ۱۸۰ هستند، بنابراین نیروی هوایی آمریکا می‌داند در این زمینه با مشکل مواجه است. اواخر سال ۲۰۱۸ ارتش آمریکا با انتشار گزارش جدیدی بر لزوم ساخت تجهیزاتی پیشرفته در برابر پدافندهای هوایی تاکید کرد.

سرلشکر داش جیمسون، معاون رئیس ستاد نیروی هوایی امریکا اظهار داشت: ما باید سیستم های ISR را توسعه دهیم تا بتوانیم با چالش های محیط ناامن مقابله کنیم.

نگرانی از بقا، نیروی هوایی امریکا را در اواسط سال ۲۰۱۸ مجبور کرد تلاش ۷ میلیارد دلاری برای جایگزینی هواپیماهای نظارت زمینی E-۸ قدیمی با یک هواپیمای سرنشین دار جدید را لغو کند. به جای خرید هواپیمای بزرگ، کند و غیر مخفی،  نیروی هوایی بر دو برابر کردن سیستم مدیریت پیشرفته میدان نبرد تاکید کرد که می تواند سیستم قابلیت نظارت بر زمین را در طیف گسترده ای از پهپادهای قابل استفاده و جنگنده های مخفی مافوق صوت نصب کند.

در اوایل سال ۲۰۱۹ مرکز ارزیابی استراتژیک و بودجه در واشنگتن دی سی پیشنهاد  داد که نیروی هوایی تعداد اسکادرانهای نظارتی را از ۴۰ به ۳۳ کاهش دهد و بسیاری از هواپیماهای قدیمی و غیر مخفی ISR را با ۱۲۰ هواپیمای جدید نفوذگر ISR ، احتمالاً هواپیماهای بدون سرنشین جایگزین کند. تصادفی نیست که شرکت لاکهید مارتین سالهاست در حال ساخت یک هواپیمای بدون سرنشین جاسوسی با نفوذ بالا  ماخ ۶ است که آن را SR-۷۲ می نامد. یک مدیر اجرایی لاکهید در سال ۲۰۱۸ اشاره کرد:  SR-۷۲ قابل پرواز ممکن است وجود داشته باشد.

جک اوبانیون معاون شرکت لاکهید نیز گفت: ابزارهای طراحی جدید و رایانه های قدرتمندتر تحول دیجیتالی را به وجود آورده اند. بدون این تحول دیجیتالی، هواپیمایی که می بینید در اینجا ساخته نمی شد.

 

  • این مطلب، صرفاً جهت اطلاعِ مخاطبان، نخبگان، اساتید، دانشجویان، تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران بازنشر یافته و الزاماً منعکس‌کننده‌ی مواضع و دیدگاه‌های اندیشکده راهبردی تبیین نیست.
  • منبع: خبرگزاری مهر

ارسال دیدگاه