النشره: جنگ‌افروزی سعودی‌ها علیه ایران شکست خورد

یک وبگاه لبنانی نوشت که سعودی‌ها تلاش کردند تا حمله به آرامکو را یک بحران بین‌المللی جلوه داده و دیگر کشورها را به جنگ علیه ایران سوق دهند، اما شکست خوردند.

پایگاه خبری النشره لبنان در یادداشتی به قلم «محمد علوش» به حمله پهپادی یمنی‌ها به تأسیسات آرامکو پرداخت و نوشت که پس از ضربه سنگین یمنی‌ها به عربستان سعودی، رهبران ریاض تلاش کردند تا این حمله را به فرصتی برای فشار بر ایران با حمایت بی سابقه بین‌المللی تبدیل کنند اما سپس کاملا مشخص شد که در این هدف ناکام مانده‌اند.

در این یادداشت آمده است که پس از موج‌سازی‌های سعودی هیچ کشوری حاضر به همراهی با این موج نشد و صرفا دونالد ترامپ به تشدید تحریم‌ها علیه بانک مرکزی ایران اکتفا کرد. اعزام نظامیان بیشتر به عربستان و امارات نیز در مقابل دریافت پول صورت می‌گیرد.

به نوشته علوش، یکی از نکات مثبت دونالد ترامپ، صراحت لهجه وی است. فردی که به سعودی‌ها، اماراتی‌ها و بحرینی‌ها می‌گوید: «بجنگید ما هم از شما پشتیبانی می‌کنیم اما تعهدی به حفاظت از شما نداریم. پیش از هر حمایتی باید پولش را بپردازید و مجانی نیست.» بنابراین اعزام چند صد نیروی نظامی آمریکایی در این چارچوب تعریف می‌شود. اما باید گفت آیا اعزام این نیروها تأثیری بر آنچه که در منطقه می‌گذرد دارد؟

می‌توان گفت که تحریم‌های بیشتر علیه ایران و موافقت با اعزام نیرو به عربستان و امارات در پاسخ به حادثه آرامکو بوده است اما جنگ در قاموس رئیس‌جمهور فعلی آمریکا وجود ندارد. او می‌گوید که هرکسی قصد جنگ دارد خودش انجامش دهد. ترامپ هرگز نگفته است که سعودی‌ها به ایران حمله نکنند بلکه به آنها گفته است که آمریکا هرگز حمله نمی‌کند.

به اعتقاد نویسنده این یادداشت، عربستان سعودی در بین‌المللی کردن حادثه آرامکو شکست خورده است. علی‌رغم تمامی بیانیه‌هایی که سعودی‌ها صادر کرده و در آنها از عباراتی مثل «حمله به بازار جهانی نفت» یا «حمله به اقتصاد جهانی» و از این قبیل عبارات بهره برده‌اند تا چنین القا کنند که حمله به آرامکو مسأله بین‌المللی است، اما منجر به اقدام نظامی علیه ایران نشده است؛ کشوری که بر مقاومت در مقابل تحریم‌های آمریکا اصرار دارد.

به نوشته «محمد علوش» سخنان حسن روحانی در سازمان ملل کاملا واضح بود. او گفت که ایران در شرایط تحریم مذاکره نمی‌کند و آمریکا فهمیده است که کشاندن ایران پای میز مذاکرات از ترس تحریم‌ها نشدنی است. روحانی به سعودی‌ها نیز این پیام را داد که تا زمانی که جنگ یمن ادامه دارد، در امان نخواهد بود.

النشره در ادامه به تحریم بانک مرکزی ایران پرداخت و نوشت که این اقدام آمریکا موجب تنش‌‌آفرینی بیشتر می‌شود و به گفته کارشناسان مسائل ایران بدون پاسخی از جانب تهران نخواهد ماند. صحنه جنگ در منطقه در عراق و سوریه و یمن هنوز پابرجاست. مخصوصا اینکه ایران هنوز از برگه حوثی‌ها به طور کامل استفاده نکرده است و هنوز کشورهای دیگر حاشیه خلیج فارس در تیررس یمنی‌ها قرار دارند و چه بسا یک پهپاد کوچک بر فراز فرودگاه دبی می‌تواند پیام مورد نظر را برساند.

  • این مطلب، صرفاً جهت اطلاعِ مخاطبان، نخبگان، اساتید، دانشجویان، تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران بازنشر یافته و الزاماً منعکس‌کننده‌ی مواضع و دیدگاه‌های اندیشکده راهبردی تبیین نیست.
  •  

  • منبع: خبرگزاری فارس

ارسال دیدگاه