مردان بله‌قربان‌گو دولت ترامپ را تشکیل داده‌اند

یک اندیشکده آمریکایی با اشاره به برخی مخالفت‌های صورت گرفته در دولت آمریکا و اخراج برخی مقامات این دولت بلافاصله بعد از اینگونه مخالفت‌ها به ویژه در حوزه سیاست خارجی، نوشت: ترامپ صرفا آن دسته از مقاماتی را در دولتش راه می‌دهد که بله‌قربان‌گو باشند.

بحث بر سر سیاست خارجی دو سال نخست ریاست‌جمهوری «دونالد ترامپ» حول این مسئله در جریان است که چه اتفاقی در این دوره بیشتر مشهود بود: سیاست یا توییت. مقامات دولت ترامپ، محافظه‌کارانی همراه هستند که اکثراً این سیاست‌ها را تأیید می‌کنند و بخش قابل توجهی از مقامات این دولت معتقدند که اگرچه اکثر تصمیمات ترامپ احساسی بوده اما این سیاست‌ها معقول ارزیابی می‌شود.

اندیشکده بروکینگز در مقاله‌ای با اشاره به دیدگاه مقامات فعلی دولت ترامپ درباره تصمیم‌گیری‌ها و سیاست‌های وی و همچنین تحولاتی که منجر به اخراج عده‌ای از دولت ترامپ شد، تأکید دارد که یک سری مردان بله‌قربان‌گو در دولت فعلی آمریکا گرد رئیس‌جمهور این کشور جمع شده‌اند.

این مقاله سپس به یک سری سیاست‌ها و اظهارات ضدو نقیض ترامپ در حوزه سیاست خارجی اشاره می‌کند، از جمله اینکه وی بارها ناتو را زیر سوال برده اما در نهایت سربازان بیشتری را به منطقه بالتیک اعزام کرده و حتی کمک‌های خود را در قالب تسلیحاتی مرگبار در اختیار اوکراین قرار داده است. و یا حتی این مورد که اگرچه متن سند راهبرد امنیت ملی دولت وی کاملا منسجم است اما ترامپ حتی به این متن نیم نگاهی نیز نینداخته و بسیاری تحلیلگران بر این باورند که وی خواست خود را به مقامات دولتش تحمیل می‌کند.

بر اساس این گزارش، رئیس‌جمهور آمریکا هر بار که با شخصی در دولتش مواجه شده که قصد داشته سیاست خارجی متداول و مرسومی را به اجرا درآورد، آنها را اخراج کرده و کسانی را جایگزین آنها کرده که چاپلوسی‌اش را می‌کنند و قدرت ایستادن در برابر او و تصمیمات احساسی وی را ندارند. این مسئله در کنار گذاشتن «جان بولتون» مشاور سابق امنیت ملی کاخ سفید و همچنین «جیمز متیس» وزیر دفاع سابق آمریکا که بارها با وی مخالفت کرده بودند، کاملا صادق بود. یکی از مقامات سابق دولت ترامپ به پولتیکو گفته است که برای ترامپ، مسئله این نبود که تیم الف باشی یا تیم ب. مسئله مهم بله‌قربان‌گویی بوده است.

در رابطه با متیس، می‌توان به اتفاقی اشاره کرد که در کتاب یکی از مدیران ارشد پنتاگون در دوره ریاست متیس در این وزارتخانه از آن یاد شده است. ظاهرا قبل از اخراج متیس از این وزارتخانه، ترامپ از او خواسته تا مانع از انعقاد یک قرارداد 10 میلیارد دلاریِ شرکت آمازون با پنتاگون شود و او از انجام این کار سر باز زده و جالب است که این قرارداد در دوره «مارک اسپر» وزیر دفاعی که بعد از متیس روی کار آمد، به شرکت مایکروسافت واگذار شد. علاوه بر این، وزیر دفاع جدید آمریکا توانسته با مطرح کردن این مسئله که اروپایی‌ها باید اقدامات بیشتری برای دفاع از خود در برابر روسیه صورت دهند، ضمن کاستن از بودجه، بودجه هنگفتی را نیز برای ساخت دیوار مرزی پیشنهادی ترامپ جمع‌آوری کند.

بیشتر بخوانید

نویسنده این مقاله تصمیم ترامپ برای خروج از سوریه و همچنین دعوت از طالبان به کمپ دیوید درست دو روز قبل از سالگرد حملات یازده سپتامبر را نیز از این دست اقدامات ضد و نقیض و تصمیمات یکجانبه دونالد ترامپ در حوزه سیاست خارجی ارزیابی می‌کند و تأکید دارد که ترامپ در حال حاضر سیاست خود را بدون مشورت و تدبیر خاصی طراحی می‌کند. به عنوان مثال، «مایک پنس» معاون رئیس‌جمهور آمریکا و همچنین بولتون با این اقدامات ترامپ مخالفت کرده بودند اما وی فوراً این مخالفت را محکوم کرد و طولی نکشید که معاون رئیس‌جمهور آمریکا در پیامی توییتری به کنایه حمایت کامل خود و مقامات دولت را از تصمیم ترامپ اعلام کرد.

این مقاله در ادامه با اشاره به روند استیضاح دونالد ترامپ که در کنگره آمریکا به جریان افتاده، تأکید می‌کند که این مسئله باعث شده رئیس‌جمهور آمریکا بیش از گذشته به هراس بیفتد و نگران کسانی باشد که در دولت از وی تبعیت نمی‌کنند. البته قبلا نیز او از مخالفان نامزدی‌اش در انتخابات سال 2016 میلادی به شدت انتقاد کرده بود و مانع از ورود مخالفان خود به کابینه دولتش در کاخ سفید شد، هر چند که تعداد بسیاری از کسانی که نامه مخالفت با وی را امضا کرده بودند پس از پیروزی وی در انتخابات از مواضع خود عقب‌نشینی کرده بودند. اما آنچه مسلم است، هر کس که کوچکترین کلامی در انتقاد از ترامپ یا سیاست‌هایش بگوید بلافاصله در فهرست ممنوع‌الورودها به کابینه ترامپ قرار داده می‌شود.

بنا بر گزارش این اندیشکده، در حال حاضر زنگ هشداری در رابطه با سیاست خارجی دولت ترامپ به صدا درآمده و بعید است که با انتخاب مجدد ترامپ در انتخابات آتی ریاست‌جمهوری، این وضعیت تغییر کند. نویسنده این مقاله همچنین به آن دسته از مخالفان تصمیمات ترامپ در سنا که به دلیل نگرانی از ایجاد شکاف در حزب جمهوریخواه احتمالا با روند استیضاح وی مخالفت خواهند کرد، توصیه می‌کند که بیش از نگرانی درباره ایجاد چنین شکافی باید نگران تبعات انتخاب مجدد ترامپ در مقام رئیس‌جمهور آمریکا باشند که دست‌کم نظم جهانی حاکم را به شدت به خطر خواهد انداخت.

 

  • این مطلب، صرفاً جهت اطلاعِ مخاطبان، نخبگان، اساتید، دانشجویان، تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران بازنشر یافته و الزاماً منعکس‌کننده‌ی مواضع و دیدگاه‌های اندیشکده راهبردی تبیین نیست.
  •  

  • منبع: خبرگزاری تسنیم
  •  

ارسال دیدگاه