عطوان بررسی کرد| آغاز جنگ چریکی علیه آمریکا در شرق سوریه

تحلیلگر مسائل خاورمیانه حمله روز گذشته افراد ناشناس به یک پایگاه نظامیان آمریکا در شرق سوریه را سرآغاز جنگ چریکی نیروهای مقاومت سوریه و عراق دانست.

 تقریبا یک ماه پیش، بشار اسد رئیس جمهور سوریه گفت که نمی‌توان با آمریکا به عنوان یک ابرقدرت و کشوری که چاه‌های نفت سوریه را در شرق دیرالزور اشغال کرده، مبارزه کرد، ولی بعید نیست که برای این مبارزه، از نیروهای مقاومت و جنگ چریکی علیه حضور اشغالگرانه واشنگتن استفاده کرده و توانست آمریکا را از سوریه بیرون راند.

«عبدالباری عطوان» تحلیلگر برجسته مسائل خاورمیانه با مقدمه فوق، به بررسی مبارزه با حضور غیر قانونی آمریکا در سوریه پرداخت و نوشت، چند فردناشناس روز گذشته یه یک پایگاه نظامی غیر قانونی آمریکا در میدان نفتی «العمر» واقع در شرق فرات حمله کردند. چند روز پیش، نیز جنگنده‌های سوری، پالایشگاه‌های غیر قانونی تصفیه نفت را در جرابلس و الباب در شرق استان حلب هدف قرار دادند. این پالایشگاه‌ها تحت کنترل تروریست‌های وابسته به ترکیه قرار داشت.

عطوان این گزارش را در روزنامه الکترونیکی «رأی الیوم» منتشر و تأکید کرد، این سؤال مطرح می‌شود که آیا این حملات، سرآغاز جنگ سوریه برای جلوگیری از سرقت و قاچاق نفت این کشور توسط مزدوران وابسته آمریکا و در راستای جنگ چریکی علیه حضور نظامی آمریکا در این منطقه از سوریه است؟.

این تحلیلگر، پاسخ این پرسش را مثبت دانست و تصریح کرد، حمله اخیر به پایگاه میدان العمر، با شلیک چهار موشک به پایگاه آمریکایی «عین الاسد» در غرب عراق همزمان بود. این در حالی بود که چهار روز پیش از این حمله، مایک پنس معاون رئیس جمهور آمریکا از این پایگاه دیدن کرده بود.

وی با اشاره به تفاخر «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا به خاطر اشغال چاههای نفتی سوریه و ادعای وی مبنی بر صرف درآمدهای آن، تأکید کرد، خطرناک‌تر از ادعای ترامپ، اظهارات دو هفته پیش «مردخای خانا» تاجر صهیونیست بود که فاش کرد، شرکت صهیونیستی وی با گروه موسوم به «خودمختاری کُرد» در شمال شرق سوریه قراردادی امضا کرده تا درآمد نفت به دست دولت سوریه نرسد و «زمانی که دولت ترامپ، چراغ سبز نشان داد، صادرات را با قیمت‌های عادلانه آغاز خواهیم کرد».

در ادامه این گزارش آمده است، نفت سرقتی از چاههای نفتی سوریه به روزانه ۱۲۵ هزار بشکه می‌رسد و  این مقدار می‌تواند به ۴۰۰ هزار بشکه افزایش یابد. درآمد حاصله از این سرقت، حدود ۳۶ میلیون دلار است. بنابرین اگر گفته شود که مرحله دوم جنگ در عراق و سوریه در مناطق مرزی بین دو کشور خواهد بود، مبالغه نکرده‌ایم.

بنا بر این گزارش، در مناطق مرزی عراق و سوریه چاه‌های نفت و گاز و پایگاه‌های نظامی آمریکایی وجود دارد که از آن «محافظت» می‌کند. این مسئله یادآور، «جنگ چریکی» است که گروههای مقاومت عراق پس از اشغالگری آمریکا آغاز کردند و به زخمی شدن ۳۲ هزار نفر و  کشته شدن حدود ۵۰۰ هزار سرباز و کسانی منجر شد که با آمریکاییها همکاری می‌کردند. همین مسئله باعث شد که باراک اوباما رئیس جمهور وقت آمریکا در اواخر سال ۲۰۱۱، همه نیروهای خود را از عراق خارج کند.

عطوان با اشاره به اینکه سوری‌ها در آن زمان، در تأمین مالی و تجهیز تسلیحاتی نیروهای مقاومت عراق، نقش مهمی ایفا کردند، تأکید کرد، سرویس‌های امنیتی سوریه در عرصه جنگ چریکی، تجربه زیادی دارند و بعید نیست که سفر ناگهانی «علی مملوک» رئیس دفتر امنیت ملی سوریه به شمال شرق این کشور و دیدار با افراد سرشناس عشایر در فرودگاه قامشلی برای «فعال‌سازی نقش عشایر در حمایت از منطقه»، نخستین گام در این راستا باشد.

شبکه خبری «رووداو» وابسته به کُردها روز گذشته ادعا کرد که مملوک با ۲۰ نفر از رهبران و سران عشایر و قبایل عربی حاضر در شمال شرق سوریه دیدار کرده است تا «نقش ملی آنان [عشایر] در حمایت از مناطق شمال شرقی کشور [سوریه] فعال شود و از گروههای مسلح [و شبه‌نظامی] حمایت نکنند».

این تحلیلگر مسائل سیاسی با تأکید بر اینکه نفت و گاز سوریه، متعلق به تمامی مردم این کشور است و باید درآمدهای آن به صورت کامل به خزانه دولت سوریه ریخته شود، خاطر نشان کرد، باید این درآمدها به دست دولت سوریه برسد تا از آن در روند قریب‌الوقوع بازسازی، مرتفع کردن نیازهای ملت سوریه و شکست تحریم‌های تحمیلی آمریکا استفاده شود.

در پایان این گزارش تأکید شد، ارتش سوریه به همراه یگان‌های مقاومت این کشور و نیروهای «الحشد الشعبی» عراق، برای تسلط کامل دولت سوریه بر سراسر منطقه شرق فرات، دست به دست هم خواهند داد و نیروهای آمریکایی را مجبور خواهند کرد که از این منطقه خارج شوند. سفر مملوک نیز که برای نخستین بار از آغاز بحران سوریه انجام شده است، صرفا برای فراهم کردن مقدمات عملیاتهای آتی برای آزادسازی شرق فرات و چاههای نفت آن است.

 

ارسال دیدگاه