بروکینگز: ایران منتظر فرصت مناسب انتقام از آمریکا است

یک اندیشکده آمریکایی نوشت: اقدام متقابل ایران در حمله موشکی به پایگاه‌های آمریکا در عراق در پی ترور سردار سلیمانی احتمالا راهی برای ایران برای رسیدن به زمان مقتضی اجرای طرح‌هایش برای گرفتن انتقامی است که بتواند منافعش را تامین کند.

دانیل بایمن کارشناس ارشد مرکز سیاست خاورمیانه اندیشکده بروکینگز در مقاله‌ای با عنوان «اقدام بعدی ایران» نوشت: به نظر می‌رسد اقدام اولیه تلافی‌جویانه ایران در واکنش به ترور سردار قاسم سلیمانی فعلاً در حد حمله موشکی به دو پایگاه میزبان نیروهای آمریکا در عراق است.

در این مقاله با توجه به اظهارات مقام معظم رهبری درباره سیلی به آمریکا و عدم تمایل ترامپ به تشدید اقدامات نظامی علیه ایران در همان روز اول واکنش ایران، آمده است: بیایید امیدوار باشیم که بحران تمام شده اما دلایل محکمی وجود دارد که نه، تمام نشده است. رهبران ایران در انتظار فرصت مناسب هستند تا انتقام بگیرند و مطمئن شوند که واکنش نهایی آنها خونبارتر بوده و بهتر بتواند منافع ایران را تأمین کند. حتی اگر ایران در حال حاضر در نظر داشته باشد تا اوضاع را به وخامت بکشاند اما گام‌هایی که واشنگتن برمی‌دارد یا تغییرات در منطقه  است که می‌تواند منجر به هدف‌ قرار دادن مجدد آمریکا شود.

بایمن با طرح این سوال که واکنش بعدی ایران چه خواهد بود، نوشت که اگر چه اطلاعی از مشورت‌هایی که در این زمینه در تهران در جریان است، در دست نیست اما جمهوری اسلامی سابقه طولانی در یورش به دشمنانش دارد.

وی در عین حال مدعی شد که ایران عامل یا حامی بسیاری از حملاتی بوده که به تأسیسات آمریکا در لبنان، عربستان و دیگر نقاط جهان صورت گرفته است.

در این مقاله آمده است: لزوماً هیچ یک از این عملیات‌های صورت گرفته مشابهتی با شرایط امروز نداشته‌اند بخصوص با توجه به عظمت و وجاهت (شهید) سلیمانی و فشارهای سیاسی وارده، نشان دادن یک واکنش قوی را ضروری می‌سازد.

وقتی صحبت طرح‌ریزی حمله می‌شود، میزان ارزش سطح خرابی، همچنین تمایل ایران برای انتقام گرفتن بخاطر از دست رفتن چهره‌ای نمادین نزدیک به مقامات ارشد کشور در کنار سطح عملی بودن این عملیات‌ها از جمله عواملی هستند که به تصمیم سازی ایران شکل می‌دهند. همانطور که حمله موشکی به پایگاه‌های آمریکا نشان داد، تهران باید بتواند توازنی میان همه این اقدامات و خطر تشدید درگیری ایجاد کند.

در این گزارش در گمانه‌زنی از واکنش ایران، آمده است: فعلا، مشخص‌ترین مکان حمله از سوی ایران این است که حمله دیگری به یک پایگاه دیگر آمریکا یا اماکن رسمی آمریکایی در عراق صورت دهد.

این که ایران به راحتی توانسته دو پایگاه آمریکا در عراق را هدف قرار دهد، نشان دهنده میزان حضور و نفوذ تهران در این کشور همسایه است و با توجه به این که قتل (شهادت) سلیمانی در عراق بوده و آمریکا عوامل محلی را نیز در این حمله هدف قرار داده، از این رو معنی این حمله از دیدگاه ایران این است که احتمال تشدید درگیری‌ها با وجود این که حتمی است، کمتر از دیگر اهداف احتمالی است.

آمریکا نیز بر خطرات این حمله خود واقف بود و از این رو تصمیم به اعزام نیروهای بیشتر به عراق و دیگر کشورها گرفت. علاوه بر این، عراق احتمالاً به دنبال اخراج نیروهای آمریکایی از کشور خواهد رفت و این امر پیروزی بزرگی برای ایران از نظر راهبردی خواهد بود و تهران می‌تواند اعلام کند که این اخراج بخاطر اقدمات جنایتکارانه آمریکا در عراق و هراس از واکنش ایران بوده است.

این اندیشکده همچنین با توجه به پراکندگی پایگاه‌های آمریکایی در منطقه نوشت: این امر به معنی امکان توسعه درگیری به خارج از عراق خواهد بود و ممکن است هدف‌ قرار دادن آمریکا در مناطقی که دارای دفاع ضعیف‌تری هستند برای ایران آسان‌تر باشد. نیروهای آمریکا در سوریه که ایران حضور وسیعی در این کشور دارد و یا پایگاه‌ها یا نیروهای آمریکایی در افغانستان و بحرین هم از جمله اهداف احتمالی هستند. ضمن این که حزب‌الله لبنان نیز همواره ثابت کرده می‌تواند به اهداف آمریکا در لبنان حمله کند.

در انتهای این گزارش آمده است: از آنجایی که آمریکا در منطقه در آماده باش است و از آنجایی که ایران ممکن است بخواهد پیام‌ تندتری ارسال کند، حمله به تأسیسات آمریکا در سراسر دنیا نیز یک گزینه محتمل است… اسرائیل نیز بطور خاص یک هدف احتمالی برای ایران است بخصوص با توجه به این امر که اسرائیل یک دشمن شناخته شده برای ایران است. اسرائیل و ایران مدت‌ها است که در یک جنگ مخفی با هم هستند و بعد از کشتن (سلیمانی) اسرائیل نیز در آماده باش کامل بود.

  • این مطلب، صرفاً جهت اطلاعِ مخاطبان، نخبگان، اساتید، دانشجویان، تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران بازنشر یافته و الزاماً منعکس‌کننده‌ی مواضع و دیدگاه‌های اندیشکده راهبردی تبیین نیست.
  •  

  • منبع: خبرگزاری تسنیم

ارسال دیدگاه