آغاز استخراج نفت در لبنان و مسیر پرچالش آینده

شامگاه گذشته (هفتم اسفند)، «میشل عون» رئیس‌جمهور لبنان از آغاز نخستین عملیات حفاری نفت در این کشور خبر داد که قرار است امروز انجام شود.

آغاز استخراج نفت در لبنان و مسیر پرچالش آینده

📝#تحلیل_کوتاه
📝📝#تحلیلگر #اندیشکده_راهبردی_تبیین

🔻شامگاه گذشته (هفتم اسفند)، «میشل عون» رئیس‌جمهور لبنان از آغاز نخستین عملیات حفاری نفت در این کشور خبر داد که قرار است امروز انجام شود. درباره این رویداد، برخی ملاحظات وجود دارد که در ادامه می‌آید:

🔶 براساس اخبار منتشرشده، این عملیات قرار است در منطقه نفتی شماره 9 انجام شود که رژیم صهیونیستی بارها به لبنان درباره هرگونه حفاری در آن هشدار داده بود. بیش از 850 کیلومتر مربع از آب‌های مجاور لبنان و رژیم صهیونیستی مورد منازعه طرفین قرار دارد که بلوک نفتی شماره 9 یکی از این مناطق مورد منازعه است.

🔶 در سال‌های اخیر میانجی‌گری‌ها و طرح‌های مختلفی برای حل اختلافات طرفین مطرح شده بود که تقریباً همه آن‌ها دستاورد خاصی نداشت. در آخرین مورد آن نیز از مذاکرات «جیسون گرینبلات» با بیروت و تل‌آویو نتیجه خاصی حاصل نشد. اگرچه به نظر می‌رسد احتمالاً آمریکایی‌ها پیگیری این پرونده را با توجه به رونمایی از طرح «معامله قرن» و اعتراضات داخلی لبنان به زمان دیگری موکول کرده‌اند.

🔶 به صورت طبیعی موفقیت لبنان در تولید نفت، می‌تواند اقتصاد این کشور کوچک و بدهکار را متحول کند. فروش نفت، منبع درآمد دیگری پس از بانک، بورس و توریسم برای لبنانی‌ها خواهد بود. در شرایط فعلی که اقتصاد لبنان یکی از بحرانی‌ترین وضعیت‌های سال‌های اخیر را تجربه می‌کند، فروش نفت می‌تواند بخشی از مشکلات بیروت را حل کند.

🔶 مسیری که لبنان آغاز کرده البته چالش‌هایی نیز خواهد داشت. وضعیت منازعه در شرق مدیترانه در سال‌های اخیر رو به تصاعد بوده و به نظر می‌رسد تقابل ترکیه با هفت کشور عضو اتحادیه گاز شرق مدیترانه بر سر نفت و گاز این منطقه در آینده نه‌چندان دور شعله‌ورتر شود. در این میان طبیعتاً دولت‌هایی می‌توانند منافع خود را حفظ کنند که سه فاکتور تکنولوژی داخلی یا توانایی جذب شرکت‌های بین‌المللی، ائتلاف‌سازی و توان نظامی را در سطح بالاتری داشته باشند.

🔶 بنابراین این احتمال نیز دور از ذهن نخواهد بود که شرکت‌های بین‌المللی یا با فشار واشنگتن-تل‌آویو در طرح‌های نفت و گاز لبنان سرمایه‌گذاری نکنند و یا آن را به کاهش نقش‌آفرینی حزب‌الله در عرصه سیاسی لبنان گره بزنند. گذر زمان نشان می‌دهد آیا لبنان می‌تواند با تولید نفت، اقتصاد خود را نجات دهد یا خیر!

پ.ن: مطالعه مقاله «اختلافات مرزی لبنان و رژیم صهیونیستی؛ زمینه­‌ها و روندها (http://tabyincenter.ir/33076)» که در تارنمای اندیشکده راهبردی تبیین منتشر شده است، به مخاطبان گرامی پیشنهاد می‌شود.

☘️ کانال مرجع در حوزه سیاست خارجی 🌿 اندیشکده راهبردی تبیین🌿

T.me/joinchat/AAAAADvAH-enX3cx_SOOlw

ارسال دیدگاه