عمان جدید و رقابت قدرت در شورای همکاری خلیج فارس

سال‌هاست که پادشاهی عمان در کوران چالش‌ها و تنش‌های منطقه‌ای با تکیه بر بیطرفی مثبت، سطح قابل اعتنایی از خویشتن‌داری و میانجی‌گری را مرعی داشته و حتی  شیطنت‌های چند سال اخیر عربستان و امارات نیز خدشه‌‌‌ای به این رویکرد مسقط وارد نساخت.

عمان جدید و رقابت قدرت در شورای همکاری خلیج فارس

📝#تحلیل_کوتاه

📝📝#تحلیلگر #اندیشکده_راهبردی_تبیین

🔻سال‌هاست که پادشاهی عمان در کوران چالش‌ها و تنش‌های منطقه‌ای با تکیه بر بیطرفی مثبت، سطح قابل اعتنایی از خویشتن‌داری و میانجی‌گری را مرعی داشته و حتی  شیطنت‌های چند سال اخیر عربستان و امارات نیز خدشه‌‌‌ای به این رویکرد مسقط وارد نساخت. با این‌حال به‌نظر می‌رسد هیثم بن طارق با بازیگری فعال در استان‌های جنوبی و ساحلی یمن به‌دنبال ارائه معنای جدیدی از رویکرد بیطرفی عمانی است: 

🔶 اهمیت همراهی عمان در مشروعیت تصمیمات عربی از یکسو، عدم همکاری با ائتلاف متجاوز به یمن و اصرار بر حفظ راهبرد بی‌طرفی و چهره میانجیگرانه خود از سوی دیگر، فشارهای زیادی را از جانب عربستان و امارات متوجه این کشور کرد.

🔶 عربستان و امارات همواره با اقدامات تخریبی نظیر ارسال جاسوس و نفوذی به عمان، تلاش برای سیطره بر استان مرزی المهره و قطع ارتباط قبایل آن با عمان، سعی بر وادار سازی مسقط به عبور از بی‌طرفی، پیوستن به ائتلاف متجاوز، محکومیت و محاصره قطر داشتند که البته ناکام ماندند.

🔶 قبایل المهره یمن به‌دلیل روابط نزدیک و دریافت کمک‌های مالی از مسقط، یکی از بزرگ‌ترین موانع در برابر ائتلاف برای تجزیه جنوب، احداث خطوط لوله انتقال نفت به اقیانوس هند، تشدید فشار بر عمان و تسلط بر عمق استراتژیک آن بوده‌اند.

🔶 نزدیکی عمانِ جدید به قطر و موافقت با انتقال و درمان معلولان و مجروحان حزب اصلاح یمن در عمان،  نشان از تمایل مسقط به بازیگریِ فعال و ورود به قطب‌بندی‌ها و رقابت قدرت در شورای همکاری خلیج فارس دارد.

🔶 اقدام منصور هادی در برکناری «باکریت» استاندار مورد حمایت عربستان در المهره و انتصاب «محمدعلی یاسر» نشان می‌دهد که وی نیز امیدوار به تحرکات عمان، تقویت همکاری با دوحه-مسقط را برای تعدیل فشار سعودی‌ها بر حزب اخوانی اصلاح، دسترسی به منابع مالی جدید، تقویت پایگاه خود در یمن و رقیب تراشی برای عربستان مناسب یافته است.

☘️ کانال مرجع در حوزه سیاست خارجی 🌿 اندیشکده راهبردی تبیین🌿

 

T.me/joinchat/AAAAADvAH-enX3cx_SOOlw

ارسال دیدگاه