درس‌های تجربه چین از ویروس کرونا برای دنیا

نشریه آمریکایی فارن افرز وابسته به اندیشکده شورای روابط خارجی آمریکا در گزارشی به بررسی وضعیت تقابل با ویروس کرونا در جهان و درس‌‌های چین به‌عنوان خط مقدم مقابله با این ویروس مرگبار پرداخت.

نشریه آمریکایی فارن افرز وابسته به اندیشکده شورای روابط خارجی آمریکا در گزارشی به بررسی وضعیت تقابل با ویروس کرونا در جهان و درس‌‌های چین به‌عنوان خط مقدم مقابله با این ویروس مرگبار پرداخت.

در این گزارش آمده است: چین همچنان 92 درصد از موارد ابتلا به ویروس جدید کرونا موسوم به کوویدــ‌19 را از آن خود کرده است و همه موارد مرگ به‌جز 118 نفر از 3000 مرگی که تا روز دوشنبه در جهان ثبت شده، درون مرزهای این کشور بوده است. اما تحولات چند روز گذشته نشان داده کوویدــ‌19 مدت زمان نه‌چندان طولانی به‌عنوان ماجرای اصلی این کشور باقی خواهد ماند.

برای نخستین بار، شمار کسانی که در هر روز در خارج از مرزهای چین به این ویروس مبتلا می‌شوند بیش از شمار موارد ابتلا در داخل چین است. کشورهایی مانند برزیل، افغانستان و بحرین و کشورهای حاشیه خلیج فارس شاهد شیوع این ویروس هستند. تقریباً هیچ یک از موارد ابتلا در این کشورها به‌طور مستقیم از چین نیامده‌اند.

اوایل این هفته آمریکا اولین مورد مرگ ناشی از کوویدــ19 را اعلام کرد و متأسفانه نخستین مورد شیوع در یک مؤسسه مربوط به کهنسالان بوده است.

این نشریه نوشت: همان‌گونه که ویروس کرونا به مرزهای فراتر از مبدأ خود گسترش یافته است، دولت‌ها باید به‌دنبال این باشند که کدام بخش از تجربه چین می‌تواند به کشورشان تعمیم پیدا کند. اولین سؤال مقامات باید این باشد: آیا کوویدــ19 همان پیامدهای بهداشتی مشابه با مردم چین را بر مردم کشورشان خواهد گذاشت. در چین این ویروس سه درصد از قربانیان را از پای درآورده و موجب بیماری‌های جدی از جمله عفونت ریوی و کوتاه شدن تنفس در یک‌هفتم از بیماران مبتلا شده است.

درک عواملی که بر واکنش ایمنی فرد به کوویدــ19 اثر می‌گذارد احتمالاً به‌اندازه یا بیش از درک خود ویروس اهمیت دارد. ضعف سلامت ریوی در چین به‌نسبت دیگر کشورها بیشتر است. نیمی از چینی‌ها سیگار می‌کشند. با وجود این‌که تأثیر سیگار بر کووید‌ــ19 شناسایی نشده است اما مطالعات پیشین نشان می‌دهند که مصرف دخانیات شدت آنفلوآنزا و سندرم خاورمیانه را که از خانواده ویروس کرونا هستند، تشدید می‌کند. شاید مصرف بالای دخانیات دلیلی برای این امر باشد که چرا مرگ ناشی از کووید‌ــ19 در چین زیاد بوده است. افراد سیگاری بسیار بیشتر از خانم‌های چینی ــ که دو درصد از آنها سیگار می‌کشند ــ جان خود را به‌خاطر ویروس از دست می‌دهند.

این نشریه با اشاره به موارد دیگر از تجریه چین نوشت: چینی که به‌طور گسترده به زندگی شهری روی آورده بالاترین سطح آلودگی هوا را دارد. ازدحام جمعیت و آلودگی ممکن است نرخ افرادی را که به ویروس کوویدــ19 مبتلا بشوند و همچنین شدت و پیامدهای آن را بالا می‌برد. اما باتوجه به این که زندگی ناسالم و عوامل محیطی ممکن است به بدترشدن و شیوع و شدت این ویروس در چین کمک کند، برخی از تحلیل‌ها درباره این ویروس میان چینی‌ها می‌تواند بسیار برای دیگران کاربردی باشد، مثلاً این که این ویروس میان افراد کهنسال راحت‌تر شیوع پیدا می‌کند و انسان‌های بالای 65 سال را به‌شدت درگیر خود می‌کند. نسبت افراد بالای 65 سال در چین از سال 2000 به این سو بیشتر شده است.

کشورهای دیگر همچنین باید به تجربه چین درباره میزان فشار این ویروس بر نظام سلامت کشور دقت کنند. این ویروس کل نظام سلامت استان هوبی چین را که شامل شهر ووهان یعنی مرکز شیوع این بیماری می‌شود، درگیر خود کرد. گزارش‌هایی هست که پزشکان مداوم سر کار هستند و هزاران پرستار داوطلب 24ساعته مشغول کمک‌رسانی هستند بدون این‌که ماسک و لوازم کافی به آنها برسد. از آن سو، دیگر بیمارانی که با بیماری‌های دیگر دست و پنجه نرم می‌کنند از بی‌توجهی کادر درمانی شکایت دارند.

این گزارش تصریح می‌کرد: از نظر تدابیر فوق‌العاده، برخی کشورها ممکن است راهی را که چین برای کنترل این ویروس انجام داد، تقلید کنند. چین جابه‌جایی 760 میلیون نفر را محدود کرد. این کشور نظام قرنطینه سختگیرانه اعمال کرد و حتی افرادی را که تستشان مثبت نبود به اماکن ورزشی و دیگر مراکز نگهداری فرستادند.

فارن افرز نوشت: دیگر درس‌هایی که دیگر کشورها از چین می‌توانند بیاموزند، سرعت،‌ شفافیت و صحت و ارتباطات خطر مبتنی بر علم است. مؤثرترین اقدامات چین علیه این ویروس بدون این که مصادیق حقوق بشری را زیر سؤال برده باشد، عبارت بودند از: توقف حمل‌ونقل عمومی، بستن اماکن تفریحی، محدود کردن تجمعات مردمی.

  • این مطلب، صرفاً جهت اطلاعِ مخاطبان، نخبگان، اساتید، دانشجویان، تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران بازنشر یافته و الزاماً منعکس‌کننده‌ی مواضع و دیدگاه‌های اندیشکده راهبردی تبیین نیست.
  •  

  • منبع: خبرگزاری تسنیم

ارسال دیدگاه