کرونا فرصتی برای چین در جهت ساخت نظم نوین جهانی

بحران کرونا را می‌توان فرصت قرن برای چین محسوب کرد که به موجب آن جایگاه خود را به‌عنوان یک قدرت جهانی ارتقاء بخشد. چین از فرصت‌های مشابه همچون بحران بدهی اروپا برای ارتقاء موقعیت خود استفاده کرده است. تجربه نشان می‌دهد که این دست از اقدامات چین باعث تحکیم روابط این کشور با سایر کشورها می‌شود.

♦️کرونا فرصتی برای چین در جهت ساخت نظم نوین جهانی

📝#تحلیل_کوتاه
📝📝#تحلیلگر #اندیشکده_راهبردی_تبیین

🔸بحران کرونا را می‌توان فرصت قرن برای چین محسوب کرد که به موجب آن جایگاه خود را به‌عنوان یک قدرت جهانی ارتقاء بخشد. چین از فرصت‌های مشابه همچون بحران بدهی اروپا برای ارتقاء موقعیت خود استفاده کرده است. تجربه نشان می‌دهد که این دست از اقدامات چین باعث تحکیم روابط این کشور با سایر کشورها می‌شود.

🔸با وجود اینکه بر سر شیوع ویروس کرونا در دو ماه اخیر، میان چین و آمریکا تنش‌های زیادی به وجود آمده است، اما به نظر نمی‌رسد چین از موضع کمک به آمریکا خارج شود. در شرایطی که آمریکا در مبارزه با کرونا عملکرد ناامیدکننده‌ای داشته و برخلاف ادعاهای خود، نه ‌تنها رهبری جهانی مبارزه با کرونا را به دست نگرفته، بلکه از آن شانه خالی کرده است، چین این جایگاه را به خصوص در میان کشورهای در حال توسعه در اختیار گرفته است.

🔸خاصه اینکه بسیاری از کشورها، با در نظر داشتن ناتوانی‌های آمریکا و اقدامات این کشور نظیر قطع سهم بودجه‌ای آمریکا در سازمان بهداشت جهانی، به پکن نزدیک‌تر شده‌اند که این امر کاملاً مطلوب چین است.

🔸درواقع چین با به‌ کارگیری فرمول هزینه–فایده، شاید در حال حاضر متحمل هزینه‌های گوناگونی برای کمک به کشورهای درگیر کرونا شود، اما فایده و منفعتی که در دوران پساکرونا نصیب چین می‌شود، بسیار بیشتر از هزینه‌ای است که چین در حاضر انجام می‌دهد. چرا که رقیب جهانی‌اش یعنی آمریکا به دست خود در حال تخریب بنایی است که بعد از جنگ جهانی دوم بنیان نهاد.

✅ چین در شرایط گذار کنونی، بدون داشتن ادعاهای هژمونیک و تحمل هزینه‌های گزاف آن، با صرف مبالغی به ‌مراتب کمتر، فرصت مغتنمی برای پایه‌گذاری نظمی جدید در جهان پساکرونا به دست آورده که به نظر نمی‌رسد به آسانی از آن بگذرد.

☘️ کانال مرجع در حوزه سیاست خارجی 🌿 اندیشکده راهبردی تبیین🌿

http://t.me/joinchat/AAAAADvAH-enX3cx_SOOlw

ارسال دیدگاه