رای الیوم: ۳ضربه دردناک به بودجه عمومی عربستان

روزنامه فرامنطقه‌ای “رای الیوم” طی مقاله‌ای در بخش سخن سردبیر نوشته است: کاهش بهای نفت، اقدام مسئولان سعودی به کاهش تولید آن تا حدود 4 میلیون بشکه در روز و رساندن آن به سطح 7 میلیون بشکه در راستای اجرای توافق “اوپک پلاس”( کاهش تولید حدود 10 میلیون بشکه در روز) در تلاش برای متوقف کردن فروپاشی قیمت‌ها به دلیل کاهش تقاضای جهانی در نتیجه شیوع ویروس کرونا و نیز وضعیت رکود در اقتصاد عربستان سعودی باعث این کسری در بودجه شده است.

حکومت سعودی برای خروج از وضعیت بی‌سابقه یا کاهش خسارت‌هایش دو گزینه فرا روی خود دارد:

نخست: کاهش هزینه‌ها و متوقف کردن یا لغو پروژه‌های عمومی گنجانده شده در بودجه سال جاری، مانند پروژه گردشگری “نئوم”، که هزینه‌ای بالغ بر 500 میلیارد دلار تحمیل می‌کند، و متوسل شدن به بازارهای مالی جهانی برای اخذ وام، و برداشت از ذخیره مالی( 400 میلیارد دلار).

دوم: اعمال مالیات مستقیم به صورت علنی و نیز مالیاتِ مستقیم و غیرعلنی بر شهروندان. اولین مورد، مانند افزایش مالیات بر ارزش افزوده یعنی 15 درصد، لغو کمک هزینه معیشتی، متوقف کردن همه کمک‌ هزینه‌ها و مساعدات به کارکنان دولتی، افزایش قیمت خدمات عمومی از جمله آب، برق، حمل و نقل و بهداشت، کاهش تقریبی یارانه کالاهای اساسی مانند برنج، شکر، روغن، آرد و سوخت‌های یارانه‌ای.

بودجه عربستان سعودی متحمل سه ضربه اصلی شده است: نخست کاهش چشمگیر منابع داخلی غیرنفتی که تقریبا 20 درصد از بودجه دولت را به خود اختصاص می‌دهد، دوم کاهش درآمدهای نفتی به مقدار دو سوم با توجه به اظهارات” محمد الجدعان” وزیر دارایی، سوم کاهش درآمد گردشگری مذهبی، یعنی عمره(سالیانه 17 میلیون زائر) و حج( سالیانه 2.6 میلیون حاجی)؛ این گردشگری سالیانه حدود 16 میلیارد دلار به خزانه دولت واریز می‌کند. این امر، اظهارات الجدعان در همان گفت‌وگویش را تفسیر می‌کند که اعلام کرد حکومت 60 میلیارد دلار از بازارهای مالی جهانی وام خواهد گرفت و 32 میلیارد دلار از صندوق ذخیره مالی خود( حدود 440 میلیارد دلار) برداشت خواهد کرد؛ صندوقی که برای نسل‌های بعدی و برای روزهای سیاه اختصاص داده شده است.

خیلی خلاصه می‌توان گفت که شهروند سعودی بزرگ‌ترین متضرر از سیاست‌های ریاضتی خواهد بود بود که حکومت بر او تحمیل خواهد کرد، و بعید نیست که این حکومت به اعمال مالیات بر درآمد متوسل شود و بسیاری از هزینه‌ها مانند هزینه سفر، گذرنامه‌ها و سایر معاملات دولتی را در آینده نزدیک افزایش دهد و اجرای چنین سیاستی گام به گام و تدریجی است.

بهایی، که قرار است شهروندان سعودی مقابل این فدارکاری‌های دریافت کنند، هنوز مشخص نیست و شاید هم وجود ندارد. ما در اینجا در مورد اصلاحات سیاسی صحبت می‌کنیم؛ دایره مشارکت در تصمیم‌گیری استراتژیک مربوط به مدیریت امور عمومی و نحوه خرج منابع دولتی.

جنگ یمن بزرگ‌ترین فرسایش انسانی و مادی را بر بودجه عربستان سعودی تحمیل کرده است در حالی‌که قدرت “انصارالله” یمن افزایش یافته و در مقابل اختلافات و ضعف رقبای داخلی‌اش زیاد شده است و هیچ چشم‌انداز روشنی مبنی بر احتمال دستیابی به راه‌حلی مسالمت‌آمیز که به این جنگ پایان بدهد، وجود ندارد.

روزها، ماه‌ها و سال‌های آینده برای عربستان سعودی دشوار و حتی دردناک خواهد بود و آنچه الجدعان، وزیر دارایی در این خصوص طی گفت‌وگویش با تلویزیون العربیه، گفت که این اظهاراتش از شفافیت کم‌سابقه‌ای نیز برخوردار بود، شاید نیمی از واقعیت باشد.

 

  • این مطلب، صرفاً جهت اطلاعِ مخاطبان، نخبگان، اساتید، دانشجویان، تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران بازنشر یافته و الزاماً منعکس‌کننده‌ی مواضع و دیدگاه‌های اندیشکده راهبردی تبیین نیست.
  •  

  • منبع: خبرگزاری تسنیم

ارسال دیدگاه