المیادین بررسی کرد: تجاوز آمریکا به هواپیمای مسافربری ایران از منظر حقوق بین‌الملل

طبق قوانین سازمان بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی٬ اقدام تجاوزکارانه تحریک‌آمیز آمریکا علیه هواپیمای مسافربری ایران در آسمان سوریه٬ یک تجاوز آشکار بوده است و بسیاری از کارشناسان آن را عملیات تروریستی می‌دانند.

در یک اقدام تحریک‌آمیز غیرمنتظره٬ جنگنده‌های آمریکایی اقدام به تجاوز به هواپیمای مسافربری ایران که در حال پرواز به‌سمت بیروت بود٬ کردند.

پس از آن در اولین واکنش رسمی ایالات متحده به این تجاوز٬ «بیل اوربان» سخنگوی سازمان تروریستی فرماندهی مرکزی آمریکا مدعی شد که جنگنده اف‌ــ‌۱۵ در حال انجام مأموریت عادی خود در اطراف پایگاه «التنف» سوریه بود که در فاصله ایمن حدود ۱۰۰۰متری، اقدام به شناسایی هواپیمای مسافربری ماهان ایران کرد.

اما این حادثه موجب اضطراب و ترس مسافران هواپیما و نیز مجروح شدن شماری از آنها در حین تغییر جهت اضطراری هواپیما شده که این موضوع باید در دادگاه‌های جنایی بین‌المللی مورد بررسی قرار بگیرد و دادخواست‌هایی نیز در این زمینه مطرح شده است.

در همین راستا بررسی این اتفاق خطرناک از منظر قانونی و سیاسی و روشن کردن راهکارهای قانونی برای طرف‌های آسیب‌دیده از این تجاوز آشکار و جلوگیری از تکرار چنین حوادثی در آینده خالی از فایده نیست.

بعد قانونی اقدام خصمانه آمریکا علیه هواپیمای مسافربری ایران

سازمان بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی «ایکائو» موظف است که تحقیقات لازم در خصوص این حادثه را انجام دهد و مشخص کند که آیا آمریکایی‌ها واقعاً توافق‌نامه ۱۹۴۴ شیکاگو و ۱۹۷۱ مونترآل را عملاً نقض کرده‌اند٬ و سپس اقدامات لازم در این خصوص اتخاذ شود.

سازمان هواپیمای کشوری ایران نیز در واکنش به این حادثه٬ بر اساس مفاد ضمیمه ۱۳ پیمان شیکاگو ضمن برقراری تماس با طرف سوری، خواستار بررسی سریع و دقیق رویداد شد و تیم فنی بررسی سوانح ایران نیز از دقایق اولیه پس از ورود هواپیمای ماهان به فرودگاه امام خمینی(ره)، بررسی فنی رویداد را آغاز کرد.

طبق توافق‌نامه شیکاگو در سال ۱۹۴۴ همه کشورهای امضاکننده آن٬ حاکمیت کامل بر حریم هوایی خود را دارند؛ همان طور که در بند ۶ این توافق‌نامه آمده: «هیچ خط هوایی بین‌المللی نمی‌تواند بر فراز منطقه کشورهای امضاکننده این توافق پرواز کند٬ مگر اینکه مجوز ویژه‌ای از جانب آن کشور داشته باشد».

این به‌معنای آن است که جنگنده‌های آمریکایی در وهله اول و اساساً حاکمیت سوریه را نقض کرده‌اند و این اقدام آنها هیچ ارتباطی به انجام مأموریتی در چارچوب مبارزه ادعایی با تروریسم که نیروهای آمریکایی به این بهانه در خاک سوریه اشغالگری می‌کنند٬ نداشت.

اما توافق «مونترآل» که در ۲۳ سپتامبر ۱۹۷۱ در کنفرانس بین‌المللی حقوق هوایی در شهر مونترآل کانادا منعقد و در ۲۶ ژانویه ۱۹۷۳ لازم‌الاجرا شد٬ یک توافق چندجانبه با هدف سرکوب اقدامات غیرقانونی ضد ایمنی هواپیماهای غیرنظامی است که در آن مجازات‌‌هایی برای نقض این توافق و تهدید ایمنی هواپیماها در نظر گرفته شده است.

بنابراین دو کشور ایران و سوریه می‌توانند شکایت خود را تحویل سازمان بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی بدهند تا در این مورد که آمریکا با نقض توافق‌های مذکور ایمنی هواپیمای مسافربری ایران را تهدید کرده است قضاوت شود.

بررسی بعد سیاسی تجاوز واشنگتن در آسمان سوریه علیه هواپیمای غیرنظامی ایرانی

اما در چارچوب سیاسی٬ صرف‌نظر از توجیهات آمریکا درباره این اقدام خصمانه ضد هواپیمای مسافربری ایران و ادعای اینکه چنین حوادثی عادی بوده و واشنگتن هیچ یک از استانداردهای بین‌المللی را نقض نکرده است٬ چنین حرکت تحریک‌آمیزی علامت‌سؤال‌های بزرگی را مطرح می‌کند که آمریکایی‌ها تا چه‌اندازه می‌خواهند در تنش‌آفرینی در خاورمیانه پیش بروند.

در همین راستا «ناصیف حتی» وزیر خارجه لبنان نیز در واکنش به تجاوز جنگنده‌های آمریکایی علیه هواپیمای مسافربری ایران در آسمان سوریه گفت: ما از جایگاه وزارت خارجه٬ این رفتار تحریک‌آمیز آمریکا را که جان و سلامت مسافران را به خطر انداخت به‌شدت محکوم می‌کنیم.

وی در این راستا افزود: هرگونه اقدام متجاوزانه ضد هواپیماهای غیرنظامی از جانب هواپیمای نظامی محکوم و مستلزم پیگیری‌های بین‌المللی است.

اما «دکتر حسن جونی» استاد حقوق بین‌الملل در دانشگاه لبنان در این زمینه تأکید کرد که نباید به‌سادگی از این اقدام آمریکا گذشت٬ قانون بین‌المللی این حادثه را یک عملیات تروریستی به‌شمار می‌آورد؛ زیرا غیرنظامیان را مورد هدف قرار داده و هدف آن ایجاد رعب و وحشت میان مسافران بوده است.

از نظر این استاد لبنانی؛ زمانی که ما اقدام به چنین حرکتی می‌کنیم درواقع مرتکب عملیات تروریستی شده‌ایم؛ همان کاری که آمریکا با هواپیماهای تروریستی خود انجام داد.

حسن جونی انکار نمی‌کند که گاهی ممکن است اشتباهی در آسمان رخ دهد؛ اما این اقدام آمریکایی‌ها اشتباه نبود٬ هواپیمای ایران یک هواپیمای غیرنظامی از یک خط هوایی معروف بود که از تهران پرواز کرده بود. به‌گفته وی بنابراین آمریکا نمی‌تواند ادعا کند که در تشخیص هواپیما اشتباه کرده است؛ زیرا با توجه به حضور نظامیان واشنگتن در منطقه و به‌ویژه عراق٬ آمریکایی‌ها هرنوع هواپیما را از لحظه پرواز آن در آسمان زیرنظر دارند.

استاد حقوق بین‌الملل دانشگاه لبنان تأکید کرد: آنچه اتفاق افتاد یک جنایت و قلدری آشکار در چارچوب عملیات تروریستی خطرناک بود. صحبت از اشتباه درباره تشخیص نوع هواپیما بسیار خطرناک است؛ برای لحظه‌ای تصور کنیم که همه کشورهای جهان با همین روند عمل کنند٬ در این صورت با موجی از تصادف‌های هوایی مواجه خواهیم بود، زیرا روزانه ده‌ها هزار هواپیمای غیرنظامی در آسمان پرواز می‌کنند.

استاد لبنانی اقدام تحریک‌آمیز آمریکا علیه هواپیمای مسافربری ایران را در ۳ نقطه طبقه‌بندی می‌کند:

ــ تا جایی که مربوط به هواپیمای ایرانی است٬ واشنگتن عملاً و به‌شکل خطرناک توافق مونترآل در سال ۱۹۷۱ و توافق سازمان هوانوردی غیرنظامی و نیز توافق شیکاگو را نقض کرده است. این نقض هوایی به‌شدت خطرناک است؛ زیرا سازمان بین‌المللی چنین اموری را تنظیم می‌کند و همین امر موجب می‌شود ایران از آمریکا به این سازمان شکایت کند.

ــ اما درباره آنچه به سوریه مربوط است٬ آمریکا با این اقدام حاکمیت سوریه را نقض کرده؛ زیرا استقلال سوریه تنها روی زمین نیست و بر آسمان و حریم هوایی این کشور نیز صدق می‌کند، علاوه بر آن نوعی درگیری واضح نیز میان سوریه و ایالات متحده در خاک سوریه به‌دلیل اشغالگری‌های واشنگتن در این کشور وجود دارد و همین موضوع می‌تواند انگیزه‌ای برای عمدی و جنایتکارانه بودن اقدام مذکور آمریکایی‌ها باشد.

ــ آن بخش از این حادثه که مربوط به لبنان است٬ مسئولیت هرگونه آسیب و خسارت علیه لبنانی‌ها در این زمینه به‌عهده ایالات متحده است و حقوق بین‌الملل٬ واشنگتن را در این زمینه مسئول می‌داند. افراد لبنانی که از این اتفاق متضرر شده‌اند می‌توانند اولاً به دادگستری لبنان و سپس به دادگاه‌های بین‌المللی متخصص در رسیدگی به جرایم تروریستی مراجعه و طلب خسارت کنند. ایران و لبنان اگر بخواهند می‌توانند به‌سادگی به‌اتهام نقض توافق مونترآل از آمریکا شکایت کنند؛ همانند کاری که لیبی پیش از این انجام داده بود، اما در این صورت قطعاً آمریکا تلاش خواهد کرد این قوانین را دور زده و به‌بهانه‌ای پرونده را به شورای امنیت ارجاع دهد.

در پایان این استاد لبنانی مجدداً تأکید کرد: ما اکنون در برابر یک جنایت تروریستی قرار داریم؛ مشابه جنایتی که واشنگتن در سال ۱۹۸۸ با سرنگون کردن هواپیمای مسافربری جمهوری اسلامی ایران و شهادت همه سرنشینان آن مرتکب شد.

منبع: المیادین

 

    • این مطلب، صرفاً جهت اطلاعِ مخاطبان، نخبگان، اساتید، دانشجویان، تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران بازنشر یافته و الزاماً منعکس‌کننده‌ی مواضع و دیدگاه‌های اندیشکده راهبردی تبیین نیست.

    منبع: خبرگزاری تسنیم

ارسال دیدگاه