روزنامه سعودی چاپ لندن: ۲۰۲۱ با ایران مذاکره نکنید؛ در موضع قدرت است

یک روزنامه سعودی با انعکاس نگرانی چند کشور عربی از بازگشت نفت ایران به بازار در نتیجه هرگونه عقب‌نشینی آمریکا، هشدار داد، واشنگتن نباید در سال ۲۰۲۱ با ایران وارد مذاکره شود چون ایران در موضع قدرت است.

روزنامه سعودی «العرب» چاپ لندن، روز پنجشنبه (هفدهم مهر) در یادداشتی، به آمریکا درباره مذاکره با ایران هشدار داد و نوشت، ایران سال ۲۰۲۱ در موضع قدرت قرار دارد. 

العرب با تیتر «۲۰۲۱ برای امضای توافق هسته‌ای جدید با ایران مناسب نیست؛ ایران در موضع قدرت است»، در ابتدای یادداشت نوشت، «اگر رئیس کاخ سفید، اصرار داشته باشد که تهران را به بازگشت به میز مذاکره متقاعد کند و در مقابلش، تحریم صادرات نفت آن را کاهش دهد، ایران در سال ۲۰۲۱ در موضع قدرت خواهد بود». 

العرب ادامه داد، «تحلیلگران می‌گویند، فارغ از اینکه در سوم نوامبر چه کسی رئیس جمهور آمریکا می‌شود، سال آینده [۲۰۲۱] برای امضای توافق هسته‌ای جدید با ایران یا حتی برای کاهش محدودیت‌های اقتصادی بدون موافقت همسایگانش مناسب نیست؛ ناظران سیاسی می‌گویند هر دو نامزد، بشدت دنبال رسیدن سریع به سازشی با تهران هستند. ترامپ افتخار می‌کند که می‌تواند  مذاکره کند و طی چهار هفته به توافق برسد و بایدن هم مایل به کسب پیشرفتی در اهدافش در حوزه سیاست خارجی از طریق صد روز نخست حضورش در کاخ سفید است».

العرب نوشت: هر دو (ترامپ و بایدن) متعهد شده‌اند که پرونده تعامل با جمهوری اسلامی را در اولویت قرار می‌دهند. بایدن با برخی ملاحظات تمایل به بازگشت به توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ دارد و ترامپ هم دنبال توافقی جدید و سرسخت‌تر که شامل [موضوعاتی مثل] دخالت‌های منطقه‌ای و برنامه موشک‌های بالستیک ایران شود. در هر دو حالت [رئیس جمهور شدن بایدن یا ترامپ]، احتمال زیاد، مشوّق اول برای ایران، کاهش تحریم نفتی است. اما حقیقت دردناکی هست که هیچ یک از این دو به آن توجه نکرده‌اند و آن بازار جهانی نفت و بخصوص [اوضاع اقتصادی] کشورهای عربی خلیج [فارس] است که برای بازگشت نفت ایران آماده نیستند». «حتی اگر آمریکا در تلاش‌ها برای رسیدن به توافق با ایران در ابتدای سال ۲۰۲۱ سرعت‌عمل به خرج بدهد، کشورهای عربی خلیج [فارس] هزینه‌هایی را که در نتیجه بحران سال ۲۰۲۰،‌ جنگ نفتی روسیه و عربستان سعودی و در پی بحران ویروس کرونا متحمل شدند، به حساب خواهند آورد».

به نوشته العرب، «خوش‌بینانه‌ترین پیش‌بینی‌ها از قیمت نفت که معتقد است واکسن کرونا در آمریکا اواخر سال ۲۰۲۰ به بازار می‌آید، قیمت نفت برای اواخر سال ۲۰۲۱ را ۶۵ دلار پیش‌بینی می‌کند. این قیمت حتی از نرخ توازن (برابری هزینه و درآمد هر بشکه) هم برای کشورهای خلیج [فارس] کمتر است حتی اگر سخت‌ترین بودجه‌های ریاضتی را در پیش بگیرند.»

به نوشته این روزنامه سعودی «بازگشت نفت ایران به بازار، سبب کاهش زیاد قیمت نفت خواهد شد و این مایه افزایش دردمندی تولید‌کنندگان عربی نفت می‌شود و این درباره فرصت‌های حصول توافق بین آمریکا و ایران بشارتی نمی‌دهد. برای اینکه هر گونه راه حلی با ایران به نتیجه برسد، باید شامل همسایگانش هم بشود بخصوص عربستان سعودی، امارات و بحرین، اما آنها در حقیقت در وضعیتی نیستند که اجازه داده شود مذاکره کنند». 

العرب نوشت: اگر رئیس کاخ سفید بر رسیدن به توافق با ایران اصرار کند، ایران در ۲۰۲۱ در موضع قدرت خواهد بود. اما با توجه به اوضاع نابسامان وضعیت اقتصادی و تنگنایی که به دلیل تحریم‌های اقتصادی آمریکا در آن واقع شده، تهران را در مقابل کاهش تحریم صادرات نفتش، به بازگشت به میز مذاکره متقاعد خواهند کرد. به احتمال زیاد این بهترین راهبردی است که همه طرف‌ها آن را دنبال خواهند کرد؛ یعنی تغییر تدریجی در سال ۲۰۲۱ به همراه مشوق‌هایی برای آرام کردن تنش‌های منطقه‌ای و کمک به بهبود اقتصادی اما نه بازگشت ایران به بازار نفت. به جای عجله در امضای توافق جدید، آمریکا باید ایران و همسایگان عربش را جهت اعتمادسازی به بهره‌برداری از [اوضاع سال] ۲۰۲۱ تشویق کند مثل همکاری در موضوع همه‌گیری ویروس کرونا و اشکال دیگری از مشارکت اقتصادی که حصولش در زمان امضای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ ممکن بود.

این روزنامه سپس خواستار ابراز حسن نیت یکطرفه از جانب ایران از طریق جنگ یمن شد که عربستان تا گلو درگیر آن است و ضمن شورشی‌ خواندن ارتش و نیروهای مردمی یمن، نوشت «ایران به نوبه خود می‌تواند دست‌کم با شانه‌خالی کردن از حمایت شورشیان حوثی در یمن و توقف صدور سلاح و آموزش [آنان] حسن نیت خود را ابراز کند [!]».

این روزنامه بی‌توجه به همکاری مستمر ایران و آژانس و بازرسی‌های مستمر ادامه داد: «همچنین بازگشت بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای تهران فرصت اظهار تمایل به همکاری با ابتکارات بین‌المللی را فراهم می‌کند و می‌تواند باب مذاکره مقدماتی درباره متوقف کردن هرگونه فعالیت غنی‌سازی دیگرش را باز کند. طی همین سال کشورهای عربی خلیج [فارس] می‌توانند اقتصاد متضررشان را با تدابیر ریاضتی و شاید انتقال سریع به خصوصی‌سازی یا هر ابتکار گردشگری، بهبود ببخشند».

این روزنامه سعودی سال ۲۰۲۲ را برای مذاکره با ایران مناسب‌تر دانست و نوشت: بهبود یافتن اقتصاد جهانی شاید سال ۲۰۲۲ را برای امضای توافق جدید با جمهوری اسلامی مناسبت‌تر قرار دهد.

این روزنامه سعودی در پایان به نقل از ناظران سیاسی ادعا کرد که «ادامه تحریم‌ها و توافق [احتمالی] منوط به نتیجه انتخابات آمریکاست و فارغ از اینکه چه کسی پیروز آن باشد، چارچوبی برای تفاهم، مذاکره و چانه‌زنی‌ها هست و شکل آن بستگی به رئیس جمهور آینده [آمریکا] دارد». 

 

  • این مطلب، صرفاً جهت اطلاعِ مخاطبان، نخبگان، اساتید، دانشجویان، تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران بازنشر یافته و الزاماً منعکس‌کننده‌ی مواضع و دیدگاه‌های اندیشکده راهبردی تبیین نیست.

منبع: خبرگزاری فارس

ارسال دیدگاه